Oceni stan przełyku i żołądka, wykryje wrzody i nowotwory. Badanie zrobisz na NFZ

Gastroskopia, znana fachowo jako panendoskopia, to endoskopowe badanie, podczas którego do górnego odcinka przewodu pokarmowego wprowadzany jest giętki przewód, zaopatrzony w światło i specjalny układ, który rejestruje oraz przekazuje obraz. To badanie wnętrza ciała, które pozwala ocenić między innymi wygląd błony śluzowej układu pokarmowego czy elastyczność jego ścian. Czy gastroskopię można przeprowadzić na NFZ? Kto może skorzystać z badania i jak często je wykonywać? Wyjaśniamy.

Gastroskopia — czy na NFZ jest przeprowadzana?

Gastroskopia to badanie, które można oczywiście przeprowadzić prywatnie, ale można również zgłosić się na nie w ramach NFZ - jest zatem refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Do Poradni Endoskopowej trzeba się jednak zgłosić ze skierowaniem. Może ono zostać przepisane zarówno przez lekarza z poradni specjalistycznej, jak i przez lekarza podstawowej opieki zdrowotnej.  

Gastroskopia — kto może skorzystać z badania i jak często?

Wskazaniem do przeprowadzenia gastroskopii jest podejrzenie choroby górnego odcinka przewodu pokarmowego. Badanie pozwala ją wykryć, zdiagnozować, a także ocenić skuteczność wdrożonego leczenia. 

Reklama

Zwykle nie ma konieczności częstego powtarzania tego badania, chyba że skłaniają do tego różne niepokojące objawy. Gastroskopię zleca się w przypadku podejrzenia między innymi takich chorób i schorzeń, jak wrzody żołądka, wrzody dwunastnicy, nowotwory żołądka czy żylaki przełyku. Zdarza się też zlecanie jej wykonania pacjentom z celiakią. 

Wskazaniem do badania jest również wystąpienie takich objawów jak:

  • problemy z połykaniem i odczuwanie bólu podczas przełykania,
  • częste wymioty (w tym krwawe),
  • częsta zgaga,
  • bóle w nadbrzuszu i/lub bóle brzucha,
  • nudności,
  • smoliste stolce,
  • wzdęcia.

Gastroskopia powinna być przeprowadzana profilaktycznie raz na 5 lat w przypadku osób po 40 roku życia. Jeśli jednak ktoś pali papierosy, powinien zgłaszać się na badanie częściej - co roku.

Jak wygląda gastroskopia? Czy jest ze znieczuleniem?

Gastroskopia to badanie, na które należy zgłosić się na czczo. Ostatni posiłek należy zjeść co najmniej 8 godzin przed jej przeprowadzeniem, a na 4 godziny przed gastroskopią trzeba również zrezygnować z przyjmowania płynów. Samo badanie nie trwa długo - zwykle jedynie 15-30 minut. Wszystko oczywiście zależy od konkretnego przypadku i w niektórych sytuacjach może się wydłużyć. Przez 2-3 godziny po badaniu nie powinno się nic jeść.

To badanie diagnostyczne, w czasie którego przez nos lub przez usta pacjenta wprowadzana jest specjalna rurka, badająca górny odcinek układu pokarmowego. Przechodzi przez przełyk, aż do żołądka i dwunastnicy. Jeśli to konieczne, w czasie gastroskopii może również zostać pobrany wycinek błony śluzowej do badania histopatologicznego.

Wiele osób obawia się, że badanie jest bolesne i zastanawia się, czy gastroskopia wykonywana jest w znieczuleniu. Warto więc wiedzieć, że badanie jest bezbolesne, choć może powodować dyskomfort. W związku z tym gastroskopia na NFZ wykonywana jest w znieczuleniu miejscowym. Prywatnie można zaś przeprowadzić badanie również pod narkozą, czyli w znieczuleniu ogólnym. Istnieje również nowoczesna gastroskopia kapsułkowa, jednak badanie jest niezwykle drogie - jego koszt to nawet kilka tysięcy złotych.

Gastroskopia NFZ – terminy. Ile się czeka na gastroskopię na NFZ?

W Polsce istnieje kilkaset placówek, które przeprowadzają badania endoskopowe (gastroskopia, kolonoskopia) na NFZ. Dokładny czas oczekiwania uzależniony jest jednak od województwa - w niektórych średnio czeka się na badanie kilkadziesiąt dni, a w innych nawet kilkaset. Same wyniki są jednak dostępne bezpośrednio po badaniu, chyba że istnieje konieczność przeprowadzenia badań histopatologicznych pobranych wycinków. Wówczas należy zaczekać na wyniki do 4 tygodni.

Aktualne informacje, co do czasu oczekiwania na gastroskopię, można znaleźć online. Warto sprawdzać przede wszystkim na stronie Narodowego Funduszu Zdrowia (terminyleczenia.nfz.gov.pl) i współpracujących z nim placówek.

Źródła: zdrowie.interia.pl, nfz.net.pl, terminyleczenia.nfz.gov.pl

Czytaj też: 

Zrobisz je za kilkanaście złotych. Odpowie na pytanie, w jakim stanie jest trzustka 

Nieleczona prowadzi do wrzodów i raka żołądka. Helicobacter wykryjesz bez wizyty u lekarza 

Rozwija się niepostrzeżenie. Jak objawia się przewlekłe zapalenie trzustki? 

Zobacz też: 

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: gastroskopia | Narodowy Fundusz Zdrowia | badanie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL