Nieleczona prowadzi do wrzodów i raka żołądka. Helicobacter wykryjesz bez wizyty u lekarza

Helicobacter pyroli to bakteria prowadząca do rozwoju stanów zapalnych błony śluzowej żołądka, chorób wrzodowych żołądka i dwunastnicy, a nawet raka żołądka. Szacuje się, że jej nosicielem jest około 70 proc. populacji naszego kraju. Zakażenie często jednak przechodzi się bezobjawowo. Z tego powodu wykrycie zmian spowodowanych patogenem zazwyczaj następuje w późnych stadiach. Jak sprawdzić, czy ma się Helicobacter? Na rynku dostępne są domowe testy. Oto co warto o nich wiedzieć.

Czym jest Helicobacter?

Helicobacter pylori to bakteria bytująca w żołądku. Zarażenie się nią jest bardzo proste. Bakteria przenosi się drogą oralną, np.  poprzez picie bezpośrednio z tej samej butelki, co osoba zakażona, lub poprzez spożycie żywności lub wypicie wody skażonej fekaliami. Ryzyko zakażenia występuje zawsze przy niewystarczającym przestrzeganiu higieny osobistej. Może  do niego dojść też przez pocałunek, spożywanie napojów z tego samego naczynia czy używanie tych samych sztućców.

Nieleczony helicobacter pylori jest jedną z najczęstszych przyczyn rozwoju nowotworu żołądka. Aż 80 proc. przypadków choroby jest spowodowane właśnie tą bakterią. Jest ona w stanie przez długi czas bytować w błonie śluzowej żołądka mimo niekorzystnych warunków, tworząc toksyny rozwijające komórki nowotworowe.

Reklama

Jak sprawdzić, czy mam Helicobacter?

Helicobacter pylori może rozwijać się bezobjawowo przez długi czas. Z tego powodu często ciężko jest rozpoznać, że coś nam dolega. Gdy patogen będzie się długo rozwijać, może dojść do wystąpienia zmian, takich jak m.in. stany zapalne czy owrzodzenia.

Te zmiany mogą wywoływać konkretne dolegliwości. Za objawy obecności Helicobacter uważa się:

  • bóle brzucha;
  • biegunki i nudności;
  • uczucie pełności po zjedzeniu posiłku;
  • wzdęcia;
  • obniżony apetyt.

Jeśli często zmagasz się z takimi dolegliwościami, warto sprawdzić, czy jesteś nosicielem Helicobacter. Można to zrobić na różne sposoby. Najbardziej polecanym i pewnym - jest wykonanie gastroskopii lub testów oddechowych. Dzięki nim wykrycie patogenu jest najskuteczniejsze.

Coraz większą popularność jednak zdobywają domowe testy na wykrycie Helicobacter pylori. Zrobienie ich jest szybkie i proste. Wystarczy jedynie udać się do apteki, a później postępować zgodnie z instrukcją. Zaletą tego wyboru jest także niska cena. Do wyboru mamy test z krwi lub z kału.

Jak zrobić test na Helicobacter w domu?

Test na Helicobacter pylori w domu można wykonać na dwa sposoby. Do wyboru mamy testy, do których pobiera się kał lub krew.

Domowy test na helicobacter z krwi wykonujemy, rozpoczynając od zdezynfekowania wybranego opuszka palca. Następnie nakłuwamy go dołączonym, wysterylizowanym nakłuwaczem. Za pomocą pipety pobieramy odrobinę krwi z opuszka.

Gdy pipeta zostanie napełniona, krew przenosimy na okienko testowe - napuszczamy do niego około 3 krople. Następnie czekamy na wyniki, które można odczytać już po upływie 5 do 15 minut. Wyznaczony czas może się różnić w zależności od producenta testu na Helicobacter.

Test na Helicobacter w domu z kału wykonywany jest poprzez pobranie próbki stolca. Należy to zrobić za pomocą "wkręcenia" dołączonego aplikatora w trzy różne miejsca badanego kału. Próbkę następnie należy połączyć z dołączonym płynem. Całość następnie przenosimy na płytkę testową. Wynik można odczytywać po około 10 minutach, jednak czas oczekiwania może się różnić w zależności od producenta.

Czy domowy test na Helicobacter pylori jest wiarygodny?

Domowy test na Helicobacter pylori jest tylko początkowym etapem diagnostyki. Jego wyniku nie należy uważać za wiarygodny w 100%. Bez względu na to, czy wyszedł one pozytywnie, czy negatywnie, warto się udać do lekarza. Ten zleci badania o większej skuteczności, dzięki którym będziemy mieć pewność co do występowania patogenu w naszym organizmie.

Wyniki domowego testu na Helicobacter pylori mogą się od siebie różnić, w zależności od tego, jaki test wykonaliśmy. Wynika to przede wszystkim z różnicy pobieranej próbki, ale także charakteru testu.

Test na Helicobacter z kału wykrywa aktywną infekcję wywołaną patogenem. Test z krwi natomiast wskazuje, czy kiedykolwiek w organizmie wystąpiła ta bakteria. Nie jest on jednak wyznacznikiem przechodzonego obecnie zakażenia.

Ile kosztuje test na Helicobacter w aptece?

Test na Helicobacter w aptece kosztuje między 15 a 30 zł. Cena może się różnić w zależności od tego, czy wybierzemy test wykonywany z krwi, czy kału. Na zmianę w kosztach wpłynie również producent.


Zobacz również:

Jak przygotować próbkę do badania kału? Kilka zasad jest kluczowych

Może ujawnić raka albo RZS. Badanie wykryje przewlekły stan zapalny

Pamiętaj o tym, oddając próbkę do analizy. Możesz zafałszować wynik badania

Źródło: zdrowie.interia.pl, gov.pl

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: helicobacter pylori | Helicobacter pylori objawy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL