Pamiętaj o tym, oddając próbkę do analizy. Możesz zafałszować wynik badania
W moczu zdrowego człowieka nie powinny znajdować się cukry, białka, krwinki czerwone (erytrocyty) i krwinki białe (leukocyty) oraz bakterie. Obecność któregoś z tych czynników może być objawem choroby. Badanie moczu ma potwierdzić lub wykluczyć ich występowanie. By jednak wynik nie był zafałszowany, należy prawidłowo przygotować próbkę moczu do badania, Jak to zrobić, aby uzyskane wyniki były miarodajne? Odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania.
Nie. Mocz należy pobrać rano, po przebudzeniu. Przyjmuje się, że próbka moczu rekomendowana do wykonywania rutynowego badania ogólnego moczu i posiewu powinna być oddana po nocnym spoczynku, trwającym co najmniej 8 godzin, albo co najmniej 4 godziny po ostatnim oddaniu moczu.
Jeśli nie jesteś w stanie oddać go do badania jak najszybciej po pobraniu, wówczas zamknięty w pojemniczku, opisany i najlepiej zabezpieczony woreczkiem możesz przetrzymać w lodowce do 4 godz. W temperaturze pokojowej maksymalnie do 2 godzin.
Przed pobraniem próbki moczu wskazane jest podmycie się, celem usunięcia bakterii z okolic cewki moczowej. Zależy nam na ustaleniu, czy ewentualne bakterie stwierdzone w moczu pochodzą z dróg moczowych, a nie zewnętrznych okolic ciała.
Próbkę moczu można pobrać do innego pojemnika, o ile jest on czysty. Może się zdarzyć, że osoba w punkcie pobrań da nam dedykowany pojemnik i poprosi o przelanie pobranego moczu do niego. Nie rób tego przy okienku. Udaj się do toalety.
Do badania nie nadaje się mocz wyciśnięty z pieluszki lub zebrany do nocnika - nawet po jego wcześniejszym wyparzeniu. Należy zaopatrzyć się w specjalny woreczek na mocz, przeznaczony dla dzieci. Warto mieć więcej, niż jeden woreczek, gdyż często pobranie moczu u małego dziecka nie udaje się za pierwszym razem, a woreczki są jednorazowe. Ponadto będzie potrzebny jeden pojemniczek na mocz (taki sam. jaki używają osoby dorosłe).
U niemowlaka próbki moczu pobiera się do woreczka, przyklejonego na krocze dziecka. Woreczek przykleja się dziecku na wcześniej umytą i osuszoną okolicę narządów płciowych. U dziewczynek na okolicę warg sromowych, u chłopców na okolicę prącia.
U starszych dzieci najpierw należy umyć krocze wodą z mydłem i osuszyć czystym, najlepiej jednorazowym ręcznikiem. Mocz pobiera się do specjalnego pojemnika metodą "cleancatch" lub do woreczka na mocz zakupionego w aptece. Metoda "cleancatch" polega na łapaniu moczu za pomocą pojemniczka bezpośrednio w trakcie mikcji (oddawania moczu). Wystarczy ok. 3-5 mililitrów moczu.
W przypadku dziewczynki, jedno z dorosłych trzyma dziecko w pozycji siedzącej, tak aby plecy dziecka oparte były o klatkę piersiową osoby trzymającej. Kolanka dziecka zostają odwiedzione na boki. Druga osoba, trzymająca pojemnik na mocz, cierpliwie czeka, aż dziecko odda mocz do podstawionego pojemnika. Chłopcu można pobrać mocz w pozycji leżącej lub siedzącej. W przypadku użycia woreczka, nie należy przelewać moczu do pojemnika, a jedynie umieścić zaklejony woreczek w pojemniku transportowym.
Tak, może. Co więcej, czasami konieczne będzie podanie mleka bezpośrednio przed próbą pobrania moczu, aby przyspieszyć mikcję.
CZYTAJ TAKŻE:
Jedno badanie, wiele odpowiedzi. Gdy oddajesz próbkę, nie przekrocz limitu czasu
Czy można pić wodę przed pobraniem krwi? Termin "na czczo" bywa mylący
Jeden wskaźnik z moczu ujawni cukrzycę lub chore nerki. Zrób test w domu