Jeden wskaźnik z moczu ujawni cukrzycę lub chore nerki. Zrób test w domu

Ślad białka w moczu nie zawsze jest oznaką rozwoju choroby i może wynikać z reakcji fizjologicznej organizmu np. na wzmożony wysiłek fizyczny lub na bodźce termiczne. Fizjologicznie norma białka w moczu może być nieznacznie przekroczona u kobiet w trakcie menstruacji lub ciąży. Istnieją jednak choroby, które objawiają się zwiększoną zawartością białka w moczu. Kiedy należy niepokoić się wynikiem i co może oznaczać białkomocz? Odpowiadamy.

Czego objawem jest białko w moczu?

Wraz z moczem wydalane są związki, które naturalnie nie powinny się w nim pojawić lub ich stężenie powinno być niewielkie. Przykładem takich cząsteczek są białka - głównie albuminy. Białkomocz bardzo często jest objawem wskazującym na wystąpienie określonych stanów patologicznych nie tylko w obrębie dróg moczowych, ale także układu sercowo - naczyniowego lub krwiotwórczego.

Rodzaje białkomoczu i jego przyczyny

Do zwiększenia wydzielania białek wraz z moczem może dochodzić wskutek uszkodzenia bariery filtracyjnej kłębuszków nerkowych (białkomocz kłębuszkowy), a także w wyniku zaburzeń zwrotnego wchłaniania przesączanych białek w cewce bliższej (białkomocz cewkowy). Białkomocz sekrecyjny jest natomiast związany z nadmiernym wydzielaniem białek w cewkach, a przesączanie do moczu nadmiernej ilości białek obecnych w osoczu, przekraczających reabsorpcyjne możliwości cewek, nazywamy białkomoczem "z przeładowania".

Reklama

Do przyczyn białkomoczu należą m.in.:

  • pierwotne kłębuszkowe zapalenie nerek,
  • cukrzyca,
  • amyloidoza,
  • choroby autoimmunologiczne (np. toczeń rumieniowaty układowy),
  • choroby nowotworowe (np. szpiczak plazmocytowy),
  • reakcje polekowe i związane z substancjami neurotoksycznymi,
  • zatrucia,
  • reakcje z nadwrażliwości (np. reakcja na jady owadów),
  • infekcje bakteryjne, wirusowe i pasożytnicze,
  • zakrzepica żyły nerkowej,
  • niewydolność serca,
  • wiele innych (np. stan przedrzucawkowy lub rzucawka).

Diagnozowanie białkomoczu

W wielu przypadkach białkomocz przebiega bezobjawowo, bywa niespodziewanie wykrywany w badaniach laboratoryjnych, głównie w badaniu ogólnym moczu. Uwagę powinna jednak zwrócić skłonność do pienienia się moczu, a także skąpomocz, czyli zmniejszona objętość oddawanej uryny. Również obrzęki wokół oczu wskazują na problemy z nerkami.

Według zaleceń najlepszym wskaźnikiem utraty białka wraz z moczem jest określenie stosunku stężenia wydalanej albuminy do wydalanej kreatyniny (ACR). 

Normy białka w moczu

Powszechnie przyjmowane normy, względem stężania białka w moczu dorosłego mężczyzny, oscylują w zakresie 150-250 mg/dL (w zależności od źródła), niemniej zawsze najbardziej wiarygodną wartością będzie ta, którą za referencyjną uznaje laboratorium diagnostyczne, odpowiedzialne za wykonanie oznaczenia. Dostępne w aptekach testy paskowe wykrywają białko, kiedy osiąga ono stężenie 15-20 mg/dL. W przypadku takich domowych testów dodatni wynik oznacza, że norma ilości białka w moczu została przekroczona.

W szczególności ostrożność powinny zachować kobiety w ciąży, u których wykryto białkomocz. U ciężarnych prawidłowe stężenie białka wydalanego nie powinno przekraczać 150 mg/dobę. Podwyższone stężenie białka w moczu u ciężarnych najczęściej jest związane ze zmianami czynności nerek lub stresem (białkomocz fizjologiczny). Białkomocz w ciąży powyżej 300 mg/dobę oraz dwukrotne stwierdzenie nadciśnienia tętniczego mogą świadczyć o stanie przedrzucawkowym.

Białkomocz u dzieci często jest związany z aktywnością fizyczną i nie jest groźnym objawem. Jednak może też sygnalizować pojawienie się zaburzenia pracy nerek lub choroby autoimmunologiczne.

Interpretacja wyniku badania moczu

Negatywny wynik testu określany najczęściej przez laboratoria jako "nieobecne" lub po prostu "-". Nie oznacza to, że mocz zupełnie pozbawiony jest białka, a jedynie to, że nie jest on w granicy wykrywalności. Jeśli stężenie białka przekroczy wartość referencyjną, laboratorium podaje wynik w postaci "+" lub "obecne".

Jak obniżyć poziom białka w moczu?

Sam białkomocz nie jest jednostką chorobową, a jedynie objawem silnie skorelowanym z przyczyną jego występowania. Istnieją naturalne i bezpieczne sposoby, które wspomagają pracę układu moczowego i sercowo-naczyniowego w przypadku pojawienia się objawów w postaci białkomoczu i skąpomoczu. Zaleca się stosowanie ziół moczopędnych takich jak liść i korzeń pokrzywy, skrzyp polnymniszek lekarski czy liść brzozy. Dieta powinna być bogata w aminokwasy, a uboga w cholesterol oraz nasycone kwasy tłuszczowe i sól. Obecny w soli sód powoduje jeszcze większe zatrzymywanie wody w organizmie.

CZYTAJ TAKŻE:

Sześć rzeczy zakazanych dzień przed pobraniem krwi. Wpłyną na wyniki

Badanie na krew utajoną pomoże wykryć wiele chorób. Na liście także ciężki rak

Ważny wskaźnik w morfologii. Taki wynik może świadczyć o anemii lub białaczce

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: białkomocz | badanie moczu | mocz badania
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL