Ważny wskaźnik w morfologii. Taki wynik może świadczyć o anemii lub białaczce

Wyniki zróżnicowania płytek krwi są częścią podstawowej morfologii i mogą pomóc w diagnozie wielu bardzo poważnych chorób. Chociaż większość pacjentów koncentruje się na bardziej znanych parametrach takich jak wynik hemoglobiny czy płytek krwi, to warto przyjrzeć się wartościom PDW. Co oznacza ten skrót? Co dokładnie mówią jego wyniki? Odpowiadamy.

PDW - co oznacza ten skrót?

PDW to jeden z podstawowych wskaźników oznaczanych podczas morfologii. PDW to skrót od angielskiego Platelet Distribution Width, czyli wskaźnik anizocytozy płytek krwi (trombocytów). PDW wyraża się w procentach, a wartość odzwierciedla zmienność rozmiarów płytek krwi. Wartość PDW pozwala na określenie zróżnicowania płytek pod względem objętości. 

Choć parametr jest mniej istotny niż całkowita liczba płytek, to może być pomocny przy diagnostyce, szczególnie kiedy lekarz analizuje go w połączeniu z innymi wynikami badań. Same odstępstwa od normy nie są jeszcze powodem do niepokoju, bo przyjęte wartości bazują na statystyce, a każdy organizm różni się nieznacznie, jeśli chodzi o wielkość poszczególnych składowych krwi.

Reklama

Termin anizocytoza oznacza, że we krwi występują elementy, które są zbyt duże lub zbyt małe w porównaniu do przyjętej normy. PDW określa, ile procent trombocytów odbiega od normy. Jakie wyniki PDW uznaje się za właściwe? O czym mogą świadczyć zbyt wysokie lub zbyt niskie wyniki PDW w morfologii?

Jakie są normy w badaniu PDW?

Zakres normy PDW w morfologii krwi wynosi zwykle od 40 do 60 proc. To znaczy, że średnio 4-6 trombocytów na 10 ma objętość spoza przyjętych widełek. W niektórych przypadkach zbyt małe lub zbyt duże zróżnicowanie może świadczyć o rozwijającej się w organizmie chorobie. Jeśli jednak PDW to jedyny nieprawidłowy wynik z morfologii, nie ma powodu do obaw, zwykle nie zleca się też dodatkowej diagnostyki. Głównym parametrem, który powinniśmy sprawdzić, jeżeli PDW wykracza poza normę, jest całkowita liczba trombocytów. Prawidłowa liczba płytek krwi u dorosłego człowieka to 150 000-400 000/μl.

Należy pamiętać, że urządzenia i metodologia pomiarów różnią się w poszczególnych placówkach laboratoryjnych. Jeżeli wyniki nie odbiegają drastycznie od normy - nie ma powodu do zmartwień.

Podwyższone PDW - jakie mogą być przyczyny?

Podwyższone PDW często może pojawić się z przyczyn naturalnych, np. u kobiet w ciąży. Podwyższone PDW może być też efektem niedoboru żelaza, który może prowadzić do anemii. Inne zaburzenia objętości trombocytów, które ujawnia opisywane badanie, to przede wszystkim schorzenia dotykające układ krwionośny, ale nie tylko. Na co może wskazywać przekraczająca normę wartość PDW na wynikach morfologii? Przyczyną może być: 

Choroby, które może ujawnić PDW, to w większości bardzo poważne, nierzadko śmiertelne schorzenia, jednak tak jak pisaliśmy powyżej, nie należy panikować. Istnieje zdecydowanie większe prawdopodobieństwo, że podwyższone lub obniżone PDW to anomalia, która nie ma znaczenia diagnostycznego. 

Bardzo często wyższe PDW jest też śladem po niedawnym urazie, w którym doszło do krwawienia. Przyspieszone wytwarzanie elementów krwi, które mają uzupełnić braki, może prowadzić do "pogorszenia jakości" trombocytów. W takich sytuacjach procesy zachodzące w szpiku "skupiają się" na ilości, żeby nie dopuścić do długotrwałego deficytu krwi.

Wytrwarzanie trombocytów i wszelkich innych składowych krwi to bardzo skomplikowane procesy, w których udział bierze wiele narządów, enzymów i pierwiastków. Chwilowe zaburzenia w produkcji płytek krwi o prawidłowej objętości mogą powodować tak błahe przyczyny jak stresujący poranek w pracy, kilka dni gorszej diety czy zatrucie pokarmowe, które czasowo utrudni wchłanianie niezbędnych mikroelementów z układu pokarmowego.

Co oznacza niski poziom PDW?

Jeżeli przy wyniku PDW na wydruku z morfologii zobaczymy literę L oznaczającą zbyt niski poziom - nie ma to żadnego znaczenia diagnostycznego. Przypomnijmy, że wynik tego badania nie określa bezwzględnych wartości. Zbyt niskie PDW świadczy o tym, że trombocyty w naszym organizmie są do siebie zbliżone rozmiarami. Taka powtarzalność w produkcji płytek krwi przez szpik kostny nie jest niczym złym, szczególnie jeżeli inne parametry morfologii pozostają w normie.

Dla własnego spokoju warto skonsultować takie wyniki z lekarzem, szczególnie jeśli zdecydowaliśmy się na badania z powodu objawów chorobowych, które odczuwamy. Żaden artykuł nie wyczerpie tak złożonego tematu jak badania krwi i zależności pomiędzy poszczególnymi wartościami. W tej kwestii najlepiej zaufać specjalistom, którzy zdobywaniu odpowiedniej wiedzy nierzadko poświęcili całe dekady.

CZYTAJ TAKŻE:

Unikaj na kilka godzin przed badaniem USG. Wynik będzie wypaczony

Ważny wskaźnik we krwi. Wykrywa stany zapalne, ostrzega przed zawałem i udarem

Wykryje stan zapalny, a nawet nowotwór. Kosztuje kilkanaście złotych

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: morfologia
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL