Planujesz wyjazd do sanatorium? Te badania mogą być potrzebne
Wyjazd do sanatorium to okazja do podreperowania swojego zdrowia i odpoczynku. Zawsze wiąże się on z badaniami, które należy wykonać przed wyjazdem. Co to za badania i czy trzeba je wykonywać na własną rękę? W jaki sposób dostać się na turnus do sanatorium i jakie wyniki ze sobą zabrać? Wyjaśniamy w dzisiejszym artykule.
Każdemu pacjentowi, leczonemu z Narodowego Funduszu Zdrowia, może przysługiwać wyjazd do sanatorium. Predysponują do tego choroby przewlekłe, których leczenie może odnieść lepszy skutek po pobycie na turnusie w sanatorium. Aby dostać się na taki turnus należy posiadać skierowanie (obecnie elektroniczne) na leczenie uzdrowiskowe od lekarza leczącego na NFZ. W skierowaniu wystawionym przez lekarza musi się znaleźć dokładny opis choroby pacjenta, z którą kieruje się go do sanatorium, a także określenie stopnia sprawności i samoobsługi pacjenta.
Pierwszym krokiem jest jednak wykonanie odpowiednich badań, które posłużą lekarzowi do wystawienia skierowania. Badania te zleca lekarz kierujący do sanatorium, nie ma konieczności wykonywania ich prywatnie (choć, oczywiście, można to zrobić). Są one obowiązkowe przed wyjazdem do sanatorium, co oznacza, że bez ich wykonania nie zostanie się przyjętym na turnus.
Pierwszym z badań, które zleca lekarz przed wyjazdem do sanatorium, jest OB, czyli odczyn Biernackiego. OB jest miarą szybkości opadania krwinek czerwonych. Zwiększone występuje między innymi przy infekcjach, nowotworach, chorobach autoimmunologicznych i stanach zapalnych, ale może się też zwiększać po wysiłku czy w trakcie miesiączki, co nie jest związane z żadnym sygnałem chorobowym. OB jest nieswoistym markerem stanu zapalnego, co oznacza, że może pomóc wykryć stan zapalny, ale nie dostarczy nam informacji, skąd się wziął i gdzie w organizmie jest ulokowany.
Kolejnym z badań, które lekarz zleci nam przed wyjazdem do sanatorium, jest morfologia krwi obwodowej. Morfologia to podstawowe badanie krwi, pozwalające dostarczyć różnorodnych informacji o zdrowiu pacjenta. Można się z niej dowiedzieć m.in. o infekcjach, niektórych chorobach przewlekłych i stanach zapalnych, a także o anemii. Badanie to najczęściej pozwala wykluczyć infekcję i poważniejsze choroby (np. białaczkę) przed wyjazdem do sanatorium.
Trzecim z badań, wykonywanych przez pacjenta przed wyjazdem do sanatorium, jest badanie ogólne moczu. Mocz na badanie ogólne pozwala wykryć podstawowe nieprawidłowości w pracy układu moczowego i nerek, a także wstępnie ocenić, czy nie ma się do czynienia z zakażeniem układu moczowego (ZUM), które może wymagać przeleczenia przed wyjazdem.
Ponadto, dzięki ocenie zawartości ketonów i glukozy w moczu ogólnym, lekarz może wstępnie podejrzewać nieprawidłowości metaboliczne u pacjenta (np. cukrzycę), dzięki czemu będzie mógł zlecić dodatkowe badania, jeśli okażą się potrzebne.
Kolejnym badaniem, wykonywanym przez pacjenta przed udaniem się do sanatorium jest EKG serca. EKG, czyli elektrokardiogram, pozwala monitorować pracę serca po podpięciu pacjenta do odpowiednich elektrod. Pomoże to w wykryciu ewentualnych wad lub chorób serca, które mogą wymagać wstępnego zaopiekowania się nimi jeszcze przed wyjazdem na turnus rehabilitacyjny.
Dodatkowym, aktualnie nieobowiązkowym badaniem, wykonywanym przy obecności wskazań jest RTG klatki piersiowej. Wykonuje się je u osób, które mają do tego przesłanki, np. gorączkę lub trudności w oddychaniu. Z kolei u dzieci obowiązkowo wykonuje się badanie na obecność pasożytów w kale.
Ponadto lekarz może zlecić inne badania, które mogą mieć związek z główną chorobą przewlekłą pacjenta (np. próby wątrobowe, czasy krzepnięcia, glukozę, hemoglobinę glikowaną, elektrolity itd), aby lepiej móc określić jego aktualny stan zdrowia pacjenta.
Gdy pacjent zbierze całą dokumentację medyczną wraz ze skierowaniem do sanatorium od lekarza, komplet dokumentów musi trafić do właściwego dla pacjenta wojewódzkiego oddziału NFZ (drogą elektroniczną). Co istotne, od daty wystawienia skierowania na leczenie sanatoryjne mamy 30 dni na dostarczenie kompletu dokumentacji, po tym terminie skierowanie traci ważność.
Zarejestrowane skierowanie przekazywane jest lekarzowi specjaliście w dziedzinie balneologii i medycyny fizykalnej lub rehabilitacji medycznej, który dokonuje aprobaty pod kątem celowości skierowania. Następnie o kwalifikacji bądź jej braku NFZ powiadamia pacjenta.
Podstawą skierowania pacjenta na leczenie jest zaświadczenie potwierdzające rozpoznanie choroby zasadniczej, z powodu której kieruje się pacjenta do sanatorium. Pacjent powinien również posiadać przy sobie informację o potwierdzeniu skierowania przez wojewódzki oddział NFZ, a także wszystkie potencjalnie pomocne wyniki badań, wypisy ze szpitala itp., które mogą naświetlić sytuację i umożliwią dopasowanie odpowiedniego leczenia i rehabilitacji na turnusie sanatoryjnym, a także dowód tożsamości.
Źródła:
https://www.rynekzdrowia.pl/Serwis-Reumatologia/Jak-wyjechac-do-sanatorium-w-2023-r-Jakie-badania-sa-konieczne-Ile-sie-czeka,242960,1011.html
https://pacjent.gov.pl/aktualnosc/do-sanatorium-z-e-skierowaniem
CZYTAJ TAKŻE:
Co emeryci mogą odliczyć od podatku za 2024 rok? Poradnik krok po kroku
Sanatorium za granicą na NFZ? Jest taka możliwość, ale płaci też pacjent
Minął termin ważności skierowania? W tej sytuacji musisz zrobić jedną rzecz
Co wyleczysz w polskich sanatoriach? Przegląd najbardziej obleganych uzdrowisk