Co wyleczysz w polskich sanatoriach? Przegląd najbardziej obleganych uzdrowisk

Sanatoria cieszą się dużą popularnością w Polsce. Korzystają z nich najczęściej dzieci oraz osoby starsze. Pobyt w sanatorium to forma rehabilitacji, której pacjent wymaga po operacji, urazie, przewlekłej chorobie lub chorobie, która wystąpiła na skutek wykonywanej pracy. Gdzie najlepiej udać się do sanatorium? Które miejsca są najczęściej wybierane przez kuracjuszy i gdzie udać się z konkretną dolegliwością? Odpowiadamy.

Sanatorium a szpital uzdrowiskowy

W Polsce istnieje ponad 40 miejscowości o statusie uzdrowiska, w których pacjenci obciążeni przewlekłymi chorobami lub tacy, którzy wymagają rehabilitacji po leczeniu lub urazie, mogą przejść proces rekonwalescencji, korzystając z dodatkowych zabiegów. Na początku należy zaznaczyć, że do sanatorium kierowani są pacjenci, którzy cierpią na choroby przewlekłe a rehabilitacje mają poprawić ich kondycję zdrowotną.

Do szpitala uzdrowiskowego trafiają pacjenci, którzy są w trakcie leczenia ciężkich schorzeń, do których należą:

Reklama
  • zawał serca,
  • operacje kardiologiczne,
  • operacje neurochirurgiczne,
  • operacje ortopedyczne,
  • urazy kostno-stawowe.

Do sanatorium kierowani są pacjenci chorujący przewlekle m.in. na:

  • cukrzycę,
  • nadciśnienie,
  • choroby kardiologiczne,
  • choroby układu oddechowego,
  • choroby skóry,
  • choroby układu nerwowego,
  • choroby układu pokarmowego.

Należy jednak zaznaczyć, że każda przewlekła choroba może być podstawą do leczenia sanatoryjnego. Z turnusu nie mogą skorzystać osoby chorujące na ostre choroby zakaźne, weneryczne oraz choroby pasożytnicze.  

Każdorazowo, by skorzystać z pobytu w sanatorium lub szpitalu uzdrowiskowym, pacjent musi otrzymać skierowanie od lekarza rodzinnego lub lekarza specjalisty i złożyć stosowne dokumenty o przyznanie terminu w odpowiednim dla siebie oddziale Narodowego Funduszu Zdrowia. Czas oczekiwania do szpitala uzdrowiskowego jest krótszy, niż do sanatorium.

Z pobytu w sanatorium można skorzystać również odpłatnie, bez skierowania od lekarza - wówczas czas oczekiwania znacznie się skraca.

Gdzie najpopularniejsze uzdrowiska?

Ośrodki rehabilitacyjne znajdują się na terenie całego kraju, zwłaszcza w miejscach, w których wykorzystywane są naturalne surowce lecznicze (m.in. pijalnie wód). Ze względu na specyfikę mikroklimatu, wiele ośrodków znaleźć można nad morzem oraz w górach.

Szczawnica dla płuc i kości

W Szczawnicy znajduje się ponad dziesięć ośrodków uzdrowiskowych, do których trafiają pacjenci z chorobami układu oddechowego, kostno-stawowego ale także na turnus wybrać się mogą osoby chorujące na otyłość czy z problemami krążenia. Oprócz tego, w Szczawnicy w czasie wolnym, kuracjusze mogą aktywnie wypoczywać podczas pieszych wędrówek na terenie górskim, skorzystać z kolejki górskiej i odwiedzić pijalnię wód mineralnych.

Ustroń na osteoporozę i cukrzycę

W Ustroniu znajduje się wiele ośrodków, do których kierowani są pacjenci chorujący na astmę oskrzelową, POChP, cukrzycę, osteoporozę, choroby reumatyczne ale również pacjenci po zawale serca, z nadciśnieniem tętniczym oraz chorobą wieńcową.

Ciechocinek dla kobiet

Ciechocinek jest najbardziej rozpoznawalnym miejscem sanatoryjnym, ponieważ to właśnie tam znajdują się liczne wody lecznicze - borowe, jodkowe, bromkowe, chlorkowo-sodowe. W Ciechocinku z turnusów rehabilitacyjnych korzystać mogą kobiety po mastektomii, osoby z powikłaniami po COVID-19 a także osoby z chorobami reumatycznymi i krążenia.

Muszyna dla trawienia i kości

Na tereny podgórskie, do Muszyny, kierowanie są pacjenci z przewlekłymi chorobami układu pokarmowego, chorobami endokrynologicznymi i oddechowymi. To właśnie tam znajdują się duże zasoby wód mineralnych, bogate w wapń i sprzyjające leczeniu osteoporozy oraz magnez, który wspomaga leczenie układu nerwowego. Na terenie Muszyny są również leczeni pacjenci chorujący na astmę, otyłość, cukrzycę, choroby układu moczowego.

Polańczyk leczy wodą i światłem

Polańczyk to najczęściej wybierane miejsce przez pacjentów chorujących na serce, reumatyzm, tarczycę i nadciśnienie. Na jego terenie znajdują się sanatoria, wykorzystujące balneoterapię - zabiegi rehabilitacyjne w których wykorzystywane są wody lecznicze o różnej temperaturze. Na choroby reumatyczne oraz choroby układu kostno-stawowego stosowane są masaże, bicze wodne, kąpiele borowinowe. Skorzystać można również z terapii ultradźwiękami, laserem i światłolecznictwa. Na terenach ośrodków rehabilitacyjnych popularny jest również nordic walking oraz zajęcia gimnastyczne.

Krynica - Zdrój na choroby krwi i układ nerwowy

Lecznicze właściwości źródeł i zalewów sprawia, że Krynica jest kolejnym popularnym miejscem uzdrowiskowym w Polsce. Kierowani są tam pacjenci z chorobami krążenia, układu pokarmowego, nerek i dróg moczowych ale także osoby z chorobami przemiany materii i narządu ruchu. Krynica oferuje szeroki zakres zabiegów rehabilitacyjnych: terapia ciekłym azotem, parafiną, bicze szkockie, masaże wirowe kończyn czy fototerapia.

Ustka na infekcje i tarczycę

Ustka jako uzdrowisko położone nad morzem, jest doskonałym miejscem do leczenia chorób tarczycy i nawracających infekcji dróg oddechowych. Wysokie stężenie jodu wspiera pracę tarczycy oraz poprawia działanie układu immunologicznego. Oprócz chorób endokrynologicznych, jest to miejsce, do którego kierowani są pacjenci z nadciśnieniem, cukrzycą, reumatyzmem i chorobami serca.

Istebna i Rabka dla dzieci

Dzieci z chorobami przewlekłymi również kierowane są na turnusy rehabilitacyjne do sanatorium. Do najczęstszych przyczyn leczenia należy: astma oskrzelowa, ostre stany alergiczne, nawracające choroby układu oddechowego, choroby skóry, cukrzyca oraz otyłość. Dzieci mogą korzystać z sanatorium wraz z opiekunem, również w roku szkolnym, ponieważ dla dzieci szkół podstawowych na terenie każdego ośrodka, prowadzone są lekcje zgodnie z programem nauczania.

Kto decyduje o sanatorium?

Pacjent, który chce skorzystać z turnusu w ośrodku uzdrowiskowym, zobowiązany jest posiadać skierowanie oraz aktualne badania, na które kieruje lekarz rodzinny. Następnie dokumenty powinny zostać złożone w oddziale NFZ i tam wniosek rozpatrywany jest przez lekarza specjalistę. To właśnie on wskazuje rodzaj, miejsce oraz termin leczenia uzdrowiskowego. Informację o pozytywnym rozpatrzeniu wniosku pacjent otrzymuje listownie nie później, niż na 14 dni przed rozpoczęciem turnusu leczniczego.


CZYTAJ TAKŻE: 

Na co pomaga leczenie światłem?

Choroby, na które działa leczenie zimnem

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: sanatoria | turnusy rehabilitacyjne
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL