Fototerapia. Na co pomoże leczenie światłem?

Pomocne w pokonywaniu depresji, AZS i łuszczycy leczenie światłem to metoda, która zyskuje coraz większe grono zwolenników. Dzięki wykorzystaniu naturalnego lub sztucznego źródła światła leczy się przewlekłe i trudne do pokonania choroby w nieinwazyjny i bezbolesny sposób. Dodajmy - metoda ta jest stosowana przez lekarzy w medycynie konwencjonalnej, a jej działanie jest potwierdzone badaniami. Sprawdź, co warto wiedzieć o fototerapii. Jakie są wskazania do fototerapii? Jak się do niej przygotować i jakie są przeciwwskazania?

Fototerapia - co to jest i na czym polega?

Fototerapia to leczenie za pomocą światła. W zależności od choroby stosuje się różne rodzaje terapii światłem. Istnieją badania potwierdzające korzystny wpływ fototerapii na leczenie: osteoporozy, zwyrodnień w układzie kostno-stawowym, łysienia, nadciśnienia i niedociśnienia oraz wzmożonego napięcia mięśniowego

Głębokość penetracji promieniowania UV wgłąb skóry jest proporcjonalna do długości fali - dłuższe promienie UVA przenikają przez naskórek i docierają do górnych warstw skóry właściwej, zaś krótsze UVB wnikają do naskórka, lecz nie docierają do skóry właściwej. 

Reklama

Promienie UV uszkadzają DNA, RNA i białka, a także błonę komórkową keratynocytów, naczyń krwionośnych i tkanki łącznej. Konsekwencją takiego działania jest pogrubienie naskórka, rumień i pigmentacja skóry. 

Działanie światła na skórę stymuluje:

  • przepływ krwi przez naczynia krwionośne;
  • receptory cieplne skóry;
  • obniżenie napięcia mięśni
  • przemianę materii;
  • podwyższenie progu bólu.  

W czym pomaga fototerapia?

Światło ma zbawienny wpływ na zmniejszanie poziomu bilirubiny u noworodków z żółtaczką. Kuracja światłem pomaga w powrocie do zdrowia po ciężkich stanach, takich jak wylew, zawał serca, czy udar.

Leczenie światłem widzialnym wykorzystywane jest w leczeniu depresji sezonowej. Warto zaznaczyć, że w tym celu znajduje zastosowanie światło o barwie zielonej lub białej. Po około dwóch tygodniach przeprowadzania zabiegów lekarz ocenia ich skuteczność, zwykle zaleca się stosowanie terapii podtrzymującej, przeprowadzanej co kilka dni.

Do innych schorzeń, w których leczeniu warto skorzystać z fototerapii, należą: atopowe zapalenie skóry, ADHD, nadpobudliwość, stres, zespół napięcia przedmiesiączkowego, trądzik, łuszczyca, zaburzenia rytmu dobowego, zaburzenia dysforyczne, dolegliwości menopauzalne.

CZYTAJ TAKŻE: Krioterapia czyli leczenie zimnem. Dobre nie tylko dla stawów

Przeciwwskazania do fototerapii

Okazuje się, że fototerapia nie jest zabiegiem przeznaczonym dla wszystkich. Do najważniejszych przeciwwskazań w stosowaniu tego zabiegu, należą: ciąża, czasami także karmienie piersią, choroby oczu dotykające soczewki i siatkówki, a także jaskra. Nie powinno się także korzystać z leczenia światłem jeśli przyjmuje się leki fotouczulające.

Fototerapii powinny unikać również osoby chorujące na nowotwór złośliwy (to zależy od typu nowotworu), padaczkę i nadczynność tarczycy. Zabieg nie jest wskazany u osób uczulonych na światło.

Jak wygląda zabieg leczenia światłem?

To ile czasu trwa zabieg i jak przebiega, zależy od rodzaju użytej lampy, zaleceń lekarza i choroby występującej od pacjenta. Natężenie światła i jego kolor powinny być dobierane indywidualnie.

  • Białe światło - zwiększa elastyczność skóry i jej zaopatrzenie w tlen, oraz przyspiesza proces gojenia się ran poprzez stymulację syntezy kolagenu i pobudzenie metabolizmu tkankowego;
  • Kolor żółty - wspomaga krążenie limfy;
  • Kolor niebieski - zmniejsza produkcję łoju, dlatego znajduje zastosowanie w leczeniu trądziku;
  • Światło o barwie pomarańczowej - odbudowuje włókna kolagenowe, dzięki czemu zmniejsza cellulit;
  • Kolor fioletowy - chroni skórę przed wolnymi rodnikami, a także wzmacnia naczynia krwionośne, co redukuje podrażnienia i zaczerwienienia.
  • Kolor zielony - zmniejsza zmarszczki i uspokaja skórę.

Zabieg trwa zwykle od kilku minut do nawet trzech godzin. Dłuższe sesje przeprowadza się u pacjentów zgłaszających się z depresją sezonową, krótsze zaś u osób ze zwyrodnieniami stawów i kręgosłupa. Spodziewane efekty uzyskuje się dopiero po przejściu serii zabiegów. 

Jak przygotować się do zabiegu fotopterapii?

Na trzy tygodnie przed zabiegiem fototerapii należy unikać ekspozycji skóry na słońce. Opalenizna zwiększa ryzyko wystąpienia podrażnień i oparzeń skóry. To samo tyczy się wizyt w solarium i stosowania kosmetyków brązujących. Niewskazane jest także odbywanie zabiegów podrażniających skórę (peelingów chemicznych, mikrodermabrazji) na trzy tygodnie przed fototerapią. 

Przez dwa tygodnie przed rozpoczęciem terapii, trzeba zrezygnować ze stosowania środków o charakterze fotouczulającym np.:

  • leków: retinoidów, przeciwcukrzycowych, przeciwgrzybiczych i przeciwzakrzepowych, moczopędnych i antydepresantów;
  • ziół: szałwii, nagietka, dziurawca;
  • kwasu salicylowego i retinolu;

Na zabiegi kieruje lekarz i to on poinformuje cię o tym, jak powinieneś przygotować się do zabiegu. Pamiętaj, by nie przestawać brać leków na własną rękę.

Rodzaje fototerapii

Wyróżnia się następujące metody leczenia światłem:

  • naświetlanie laserami o małej mocy - w tej metodzie wykorzystuje się fale z zakresu podczerwieni i światła widzialnego;
  • naświetlanie promieniowaniem ultrafioletowym;
  • naświetlania lampami emitującymi promieniowanie podczerwone i światło widzialne.

O tym, jaki rodzaj naświetlania będzie dla ciebie najodpowiedniejszy, decyduje lekarz. Specjalista bierze pod uwagę: chorobę, wiek pacjenta i to, jaki obszar ciała będzie poddawany fototerapii.

Czy fototerapia jest bezpieczna?

Najwięcej kontrowersji związanych jest z potencjalnym rakotwórczym działaniem promieni UV. Istnieją doniesienia o większym ryzyku zachorowania na nowotwory skóry, dróg oddechowych, nerki, okrężnicy i trzustki. Należy zaznaczyć, że wspomniane badania były przeprowadzane w ubiegłym stuleciu, kiedy do końca nie zdawano sobie sprawy z wpływu promieniowania na rozrost komórek - obecnie zabiegi są dużo bezpieczniejsze.

Do dolegliwości, jakie mogą wystąpić bezpośrednio po zabiegu, zalicza się: wymioty i nudności, świąd i zawroty głowy, może także dojść do uszkodzenia wzroku. Jeżeli lekarz zalecił ci fototerapię, a boisz się wpływu, jaki może wywrzeć na twoje zdrowie, nie bój się zadawać pytań w trakcie wizyty - specjalista powinien dokładnie wyjaśnić, na czym polega zabieg i czy jest się czego obawiać.

CZYTAJ TAKŻE: 

Innowacyjny hydrożel sposobem na otyłość 

Na czym polega elektrokoagulacja?  


INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL