Od 1 listopada zmiany na liście bezpłatnych leków dla dzieci i seniorów. Szczegóły

Od 1 września dzieci i młodzież do 18. roku życia, a także osoby mające co najmniej 65 lat mogą korzystać z programu bezpłatnych leków. Jak wynika z projektu obwieszczenia w sprawie wykazu refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych, które wejdzie w życie 1 listopada br., w dedykowanych tym grupom wykazach zajdą zmiany. Jakie? Oto szczegóły.

Darmowe leki dla dzieci i seniorów. Przysługują od 1 września

Od września obowiązują w Polsce wykazy bezpłatnych leków dla pacjentów po 65. roku życia i poniżej 18. roku życia. Wykaz nieodpłatnych leków dla dzieci i młodzieży w wieku do 18. roku życia to ponad 2800 pozycji lekowych, natomiast dla osób, które ukończyły 65 lat, prawie 3800 (można się z nimi zapoznać TUTAJ). Jak przekazała minister zdrowia Katarzyna Sójka, w ciągu pierwszego miesiąca obowiązywania owych wykazów z propozycji bezpłatnych leków skorzystało 2,8 mln nowych pacjentów. Lekarze wypisali ponad 10 mln recept na bezpłatne leki.  

Reklama

Najczęściej finansowanymi lekami dla seniorów 65+, jak podaje Ministerstwo Zdrowia, są leki przeciwcukrzycowe, niesteroidowe przeciwzapalne, stosowane w leczeniu dny moczanowej oraz inhibitory pompy protonowej, natomiast w przypadku dzieci i młodzieży do 18. roku życia antybiotyki, szczepionki przeciw HPV, penicyliny, a także leki przeciwhistaminowe.

Od 1 listopada zmiany w wykazach bezpłatnych leków

W wykazach bezpłatnych leków dla pacjentów po 65. roku życia oraz dzieci i młodzieży do 18. roku życia zajdą wkrótce pewne zmiany. Mają obowiązywać od 1 listopada.

Ministerstwo Zdrowia przedstawiło projekt obwieszczenia refundacyjnego, z którego wynika, że dla obu wspomnianych grup będzie więcej darmowych leków. Znajdują one zastosowanie m.in. w przypadku chorób nowotworowych i neuralgii popółpaścowej. Pewnych leków na liście już jednak nie będzie. Od 1 listopada w wykazie bezpłatnych leków dla dzieci i młodzieży w wieku do 18. roku życia nie będą już widniały leki Toujeo oraz Enstilar. Ich brak na liście "18-" wynika bezpośrednio z zakresów wskazań refundacyjnych, które, jak informuje Ministerstwo Zdrowia, w przypadku leków Toujeo i Enstilar dotyczą wyłącznie pacjentów dorosłych. 

  • Wskazanie refundacyjne leku Toujeo: cukrzyca typu 1 u dorosłych, cukrzyca typu 2 u dorosłych pacjentów leczonych insuliną NPH od co najmniej 6 miesięcy i z HbA1c ≥8% oraz cukrzyca typu 2 u dorosłych pacjentów leczonych insuliną NPH od co najmniej 6 miesięcy i z udokumentowanymi nawracającymi epizodami ciężkiej lub nocnej hipoglikemii oraz cukrzyca u dorosłych o znanej przyczynie (zgodnie z definicją wg WHO).
  • Wskazanie refundacyjne leku Enstilar: leczenie miejscowe łuszczycy zwyczajnej u dorosłych.

Więcej szczegółów TUTAJ.

Warunki, aby otrzymać lek bezpłatnie

Bezpłatne leki można otrzymać po spełnieniu określonych warunków:

  • lek znajduje się w wykazie "18-" albo w wykazie "65+" (są to leki, które na podstawie obowiązującego obwieszczenia refundacyjnego są objęte refundacją oraz mają udokumentowaną skuteczność i bezpieczeństwo stosowania w populacji pacjentów poniżej 18. roku życia albo powyżej 65. roku życia);
  • pacjent nie ukończył 18 lat albo ukończył 65 lat (wiek weryfikowany przez numer PESEL, a u osób, które nie mają numeru PESEL, będzie to data urodzenia);
  • lekarz zdiagnozował u pacjenta schorzenie, które zawiera się w zakresie wskazań objętych refundacją dla danego leku (wskazania znajdują się w załączniku A1 obwieszczenia refundacyjnego);
  • receptę wystawił lekarz lub pielęgniarka uprawnieni do wypisania na recepcie bezpłatnych leków dla pacjenta poniżej 18. roku życia albo powyżej 65. roku życia;
  • na recepcie w rubryce "kod uprawnień dodatkowych pacjenta" zostało umieszczone "DZ" w przypadku pacjentów poniżej 18. roku życia albo "S" w przypadku pacjentów powyżej 65. roku życia.

CZYTAJ TAKŻE: 

Dostał rachunek na milion złotych. Tyle kosztował go zawał za granicą

ZUS może powiedzieć "sprawdzam" i przeprowadzić kontrolę. Pamiętaj o jednym

Co lub kto może skrócić twoje chorobowe? Przepisy mówią jasno

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL