Gdzie do lekarza w niedzielę i święta? SOR to nie zawsze jest rozwiązanie
Angina, gorączka, ból brzucha lub zwykła konsultacja medyczna. Powody nagłej pomocy medycznej mogą być różne. Zdarza się jednak, że będziemy potrzebować pomocy medycznej, kiedy nasz lekarz rodzinny nie przyjmuje. Najczęściej dzieje się tak w niedzielę lub w okresie świąt. Gdzie wtedy zgłosić się po pomoc lekarza? Co to jest nocna i świąteczna opieka zdrowotna? Kiedy i jak z niej skorzystać? Wyjaśniamy.
W święta, weekend lub w nocy. Choroba nie wybiera czasu ani miejsca i może przytrafić się w najmniej oczekiwanym momencie. Co robić, gdy lekarz rodzinny nie przyjmuje, a nagle potrzebujemy pomocy medycznej?
Nocna i świąteczna opieka zdrowotna działa na podobnych zasadach, jak podstawowa opieka zdrowotna. W ramach nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej dyżurujący lekarz udzieli porady:
- w warunkach ambulatoryjnych
- telefonicznie
- w przypadkach medycznie uzasadnionych - w miejscu zamieszkania lub pobytu.
Pielęgniarka może zaś udzielić pomocy medycznej w warunkach ambulatoryjnych, a jeżeli istnieje medyczne uzasadnienie, także w miejscu zamieszkania lub pobytu pacjenta.
By otrzymać pomoc medyczną w święta nie potrzeba skierowania i wcześniejszej rezerwacji. Nie obowiązuje też rejonizacja, dlatego przyjmie nas każda placówka nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej, nawet poza miejscem zamieszkania.
Placówki nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej są otwarte w dni robocze w godzinach 18:00-8:00 oraz całodobowo w weekendy i dni świąteczne. Z lekarzem lub pielęgniarką można skontaktować się telefonicznie pod bezpłatnym numerem - 800-137-200.
Nocna i świąteczna opieka zdrowotna obejmuje:
- nagłe zachorowanie;
- istotny uszczerbek na zdrowiu, kiedy domowe środki lub leki dostępne bez recepty nie poprawiły stanu zdrowia;
- bóle brzucha, które nie mijają mimo zażycia leków rozkurczowych;
- bóle głowy, które utrzymują się mimo zastosowania leków przeciwbólowych;
- nagłe pogorszenie stanu zdrowia, bez objawów, które mogą sugerować bezpośrednie zagrożenie życia.
Adresy placówek, w których uzyskasz pomoc medyczną w ramach nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej, można znaleźć na stronach internetowych oddziałów wojewódzkich NFZ (kliknij tutaj).
Ponadto każda przychodnia podstawowej opieki zdrowotnej ma obowiązek poinformowania pacjentów o zasadach i organizacji nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej w regionie poprzez umieszczenie informacji bezpośrednio w placówce medycznej np. na tablicy ogłoszeń lub w witrynie przychodni.
Szpitalny Oddział Ratunkowy (SOR) to wyodrębniona komórka organizacyjna szpitala, w której personel medyczny udziela świadczeń zdrowotnych osobom w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego. Każdy zgłaszający się na SOR powinien zostać przyjęty. Nie ma znaczenia, czy osoba taka zgłosiła się sama, czy została przywieziona przez zespół ratownictwa medycznego. Jednakże o kolejności przyjęć pacjentów nie decyduje kolejność zgłoszenia na SOR, a stan zdrowia weryfikowany przez personel medyczny.
W ramach nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej (NiŚOZ) każdy ubezpieczony pacjent powinien uzyskać pomoc lekarską w przypadku nagłego zachorowania lub pogorszenia stanu zdrowia (uwaga: nie jest to stan nagłego zagrożenia zdrowotnego). Opieka udzielana jest pacjentom poza godzinami pracy lekarza podstawowej opieki zdrowotnej i obejmuje udzielanie świadczeń zdrowotnych, jakie wynikają wyłącznie z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej.
Zobacz także:
Mogą zrujnować wakacje nad Bałtykiem. Kąpiel przypłacisz wieloma dolegliwościami
Pamiętaj o tym będąc na L4. Kiedy możesz wcześniej wrócić do pracy?
ZUS może powiedzieć "sprawdzam" i przeprowadzić kontrolę. Pamiętaj o jednym