Co lub kto może skrócić twoje chorobowe? Przepisy mówią jasno

Chociaż znacznie częściej zastanawiamy się jak przedłużyć zwolnienie lekarskie, to bywają też sytuacje, kiedy zależy nam na skróceniu L4 - szczególnie kiedy choroba minęła, a brak pracy wiąże się z nudą i pogorszeniem nastroju. Czasem powodem są też sugestie przełożonego, szczególnie w "gorących okresach" danej firmy. Pracodawca nie ma jednak prawa wymagać skrócenia L4, ani tym bardziej samemu zarządzić o powrocie pracownika. Zwolnienie lekarskie może skrócić tylko jedna osoba - lekarz. Jak się to odbywa?

Zwolnienie lekarskie zaświadcza o niezdolności do pracy

Ramy prawne zwolnienia lekarskiego, zwanego popularnie L4, w kontekście wykonywania pracy zarobkowej określa rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 15 maja 1996 r. w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy. (Dz.U. 1996 nr 60 poz. 281)

Zaświadczenie lekarskie o czasowej niezdolności do pracy jest dowodem usprawiedliwiającym nieobecność pracownika. Podczas jego trwania nie może on jednak wykonywać żadnych obowiązków służbowych - nie może ich zlecić pracodawca, a pracownik nie może wypełniać ich nawet z własnej woli. Sposób przyznawania zwolnień lekarskich określa odrębne Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 10 listopada 2015 r. (Dz.U. 2015 poz. 2013)

Reklama

Prawo wyraźnie zabrania pracy podczas trwania L4 - zwolnienie lekarskie zaświadcza o niezdolności pracownika do wykonywania określonych zadań. Żaden z dokumentów nie zawiera jednak zapisów, które bezpośrednio mówią o możliwości skrócenia L4. 

Czy można skrócić zwolnienie lekarskie?

Odpowiedź na to pytanie jest jasna, mimo że nie wynika bezpośrednio z treści ustawy czy rozporządzenia. Okres, na jaki zostało wystawione zwolnienie lekarskie, może skrócić tylko i wyłącznie lekarz. 

Żadna sytuacja nie uprawnia do tego ani pracodawcy, ani pracownika. W myśl prawa nie są oni osobami kompetentnymi do określenia stanu zdrowia i zdolności do wykonywania obowiązków służbowych. Decyzję o skróceniu L4 podejmuje lekarz po wcześniejszym wykonaniu niezbędnych badań.

  • W przypadku nieobecności krótszej niż 30 dni lub równej tej ilości zaświadczenie o odzyskaniu zdolności do wykonywania pracy może sporządzić lekarz rodzinny. 

  • Jeżeli zwolnienie było wystawione na więcej niż 30 dni, niezbędna będzie decyzja lekarza medycyny pracy.

Za samowolne złamanie zakazu pracy podczas trwania L4, pracownik może zostać ukarany utratą zasiłku chorobowego za cały okres zwolnienia, co gorsza grozi mu także zwolnienie dyscyplinarne - może do tego dojść na skutek zatajenia choroby i narażenia pracodawcy na konsekwencje prawne. 

Dotkliwe kary grożą też pracodawcom, którzy zmuszają pracowników do wykonywania obowiązków, wiedząc, że ci znajdują się na zwolnieniu. Grzywna może wynieść od 1 do 30 tysięcy złotych, w przypadku recydywy możliwy jest też wyrok ograniczenia lub pozbawienia wolności.

CZYTAJ TAKŻE:

Smaruj zamiast masła. Obniżysz cholesterol, poprawisz metabolizm i schudniesz

Nieodwoływanie wizyt lekarskich to plaga. Do Sejmu trafiła petycja przewidująca dotkliwe kary

ZUS może powiedzieć "sprawdzam" i przeprowadzić kontrolę. Pamiętaj o jednym

Zobacz też:

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: zwolnienie lekarskie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Popularne