Duże obniżki cen leków w Polsce. Zmiany już od kwietnia

Od kwietnia zaczną obowiązywać nowe zasady realizowania recept rocznych, a także poszerzy się lista leków refundowanych. Minister zdrowia Izabela Leszczyna zapowiedziała także obniżkę cen niektórych leków. Co czeka pacjentów w aptekach i na refundację jakich leków będą mogli liczyć? Co z rocznymi receptami?

Nowe terapie refundowane dla przewlekle chorych

Jak zapowiedziała minister zdrowia Izabela Leszczyna, od kwietnia wprowadzona zostanie już druga w tym roku lista leków refundowanych. Zawierać będzie aż 33 nowe terapie, które stosowane są m.in. w kardiologii, onkologii, ginekologii oraz u pacjentów z chorobami rzadkimi.

Z refundacji skorzystać będą mogli pacjenci chorujący na przewlekłą niewydolność serca, którzy leczeni są ezetimibem oraz atorwastatyną.

Pełna refundacja będzie również przygotowana dla pacjentów chorujących na nowotwory (czerniak, nowotwór jajnika, szyjki macicy, białaczki), ale także dla chorych na astmę oskrzelową, stwardnienie rozsiane.

Reklama

Rząd zapowiada także zmiany w programie związanym z leczeniem SMA oraz terapią genową Zolgensma.

Refundację poszerzono także o leczenie u dzieci w wieku od 10 do 18 lat z zaburzeniami lipidowymi, jeśli są one obciążone rodzinną hipercholesterolemią.

Niektóre leki tańsze o 15 procent

Minister zdrowia zapowiedziała, że przewidywana jest także obniżka cen leków nawet o 15 procent, a to wszystko za sprawą zaangażowania w projekt, który kładzie większy nacisk na produkcję substancji czynnych leków na terenie Polski.

Rząd planuje także zwiększenie udziału w rynku tych leków, które już wytwarzane są bezpośrednio przez polski przemysł farmaceutyczny. Taka strategia ma pozwolić zmniejszyć cenę wielu leków i tym samym poprawić komfort leczenia wszystkich obywateli, zapewniając im dostęp do tańszych terapii.

Już od kwietnia zostaną zmniejszone ceny niektórych substancji. Tańsze będą leki przeciwdrgawkowe, przeciwbólowe, obniżające ciśnienie, przeciwgrzybicze, przeciwwirusowe, przeciwzakrzepowe. Zapowiadana jest obniżka cen o 10 procent.

Na większą zniżkę mogą liczyć pacjenci, którzy leczą się na choroby dróg oddechowych, cukrzycę, nadciśnienie tętnicze, zaburzenia psychiczne i choroby neurologiczne.

Roczne recepty staną się nieważne w kwietniu

Już początkiem marca rozpoczęło się wdrażanie nowego systemu informatycznego P1, którego zadaniem jest automatyczne obliczanie ilości leku przepisywanego pacjentowi długoterminowo. Zmiany te wymagają wymiany oprogramowania w przychodniach, jednak już od 1 kwietnia "stare" recepty będą automatycznie blokowane i nie będzie można ich realizować.

Wprowadzone zmiany mają ułatwić osobom realizującym e-recepty pozyskanie informacji o tym, w jakiej ilości został przepisany lek, ile już w ramach recepty go wydano oraz jaka jest data ważności recepty.

CZYTAJ TAKŻE:

Prawo pacjenta do wyboru szpitala. Gdzie udać się ze skierowaniem?

Czy mogę wykupić leki z recepty w różnych aptekach? Oto co mówią przepisy

Po jakim czasie badanie medycyny pracy traci ważność? Kto za nie płaci? Sprawdź


INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: e-recepta | leki | lekarstwa
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL