Czy mogę wykupić leki z recepty w różnych aptekach? Oto co mówią przepisy

Czy można zrealizować tylko część recepty, a resztę leków wykupić w innej? To problem, nad którym zastanawia się wielu pacjentów. Są leki, które możemy kupić bez pisemnego polecenia lekarza i takie, które uda nam się nabyć wyłącznie dzięki niemu. Czy cała recepta musi być zrealizowana w jednym miejscu i od razu? Jakie szykują się zmiany w receptach? Wyjaśniamy.

Recepta jest pisemnym poleceniem lekarza, dentysty czy pielęgniarki, dotyczącym leków, które należy wykorzystać w leczeniu. W Polsce funkcjonuje również e-recepta, czyli elektroniczny dokument, który zastępuje receptę tradycyjną, papierową. Na jednym takim dokumencie może znaleźć się wiele różnych leków. Czy wówczas trzeba od razu wybrać je wszystkie? Czy można przenieść receptę do innej apteki? Wyjaśniamy.

Reklama

Co zrobić, gdy w aptece nie mają wszystkich leków. Czy mogę wykupić tylko część?

Wiele osób zastanawia się, czy można zrealizować tylko część recepty - chodzi tu głównie o kwestie finansowe, ponieważ niektóre lekarstwa są drogie, a wysokość zbiorczego rachunku może nieprzyjemnie zaskoczyć. W takiej sytuacji podzielenie kosztów na co najmniej dwie części wydaje się rozsądne. 

Zdarza się też, że nie wszystkie leki są dostępne w aptece. Pojawia się więc pytanie, czy biec do innej, czy też możliwe jest wykupienie jedynie ich części i powrót po więcej w przyszłości. Okazuje się więc, że realizacja tylko części recepty jest jak najbardziej możliwa. Po resztę leków można wrócić w dogodniejszym momencie lub gdy po prostu będą już dostępne.

Czytaj też: eRecepta w aplikacji mObywatel 2.0 to dobre wieści dla pacjentów 

Farmaceuta: musi pan/pani wykupić wszystkie leki w naszej aptece — czy to prawda?

Jeśli na e-recepcie znajduje się kilka różnych leków, możemy je wybrać w różnych aptekach w odmiennym czasie. Jeśli jednak mowa o kilku opakowaniach tego samego leku, rzeczywiście musimy wrócić po resztę do tej samej apteki. Wszystkie przepisane opakowania jednego lekarstwa trzeba więc wykupić w tej aptece, w której wykupiliśmy jego pierwsze opakowanie. Oczywiście, jeśli pacjent otrzyma kolejną e-receptę na ten lek, może się zgłosić do innego miejsca.

Ministerstwo Zdrowia planuje wprowadzić stosowne zmiany w systemie e-recept. Dotychczasowe trudności aptek wynikają z faktu, że dla każdej e-recepty wystawiany jest Dokument Realizacji Recepty (DRR). Wydając część opakowań danego lekarstwa, farmaceuta nanosi dla danej pozycji status częściowej realizacji. Wówczas realizacja tej e-recepty musi być dokończona w tej samej aptece.

Warto wiedzieć, że 1 listopada 2023 roku nadejdą zmiany w realizacji recept. Wprowadza je nowelizacja ustawy o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. 2023 poz. 1938). Pierwsza zmiana weszła w życie 21 września 2023 roku. Od tego momentu pacjent może otrzymać maksymalnie trzymiesięczną dawkę leku - tj. taką ilość produktu leczniczego, środka spożywczego specjalnego przeznaczenia żywieniowego lub wyrobu medycznego, która jest niezbędna do 120-dniowego okresu jego stosowania.

Od 1 listopada 2023 roku jeśli na recepcie przepisana zostanie większa ilość leku, niż na 120 dni stosowania, kolejną ilość produktu (również maksymalnie na 120 dni) pacjent może otrzymać po upływie ¾ czasu, na jaki zrealizował receptę, czyli w praktyce 90 dni. Kolejna zmiana ma zostać wprowadzona 1 marca 2024 roku - wówczas system teleinformatyczny ma zacząć obliczać ilość produktu leczniczego, przeznaczonego do wydania pacjentowi.

Czytaj również: Otrzymałeś receptę? Sprawdź, co oznaczają kody AZ, IW, ZK, S i DZ 

Jak przenieść receptę do innej apteki? Czy apteka może wysłać lek do innej apteki?

Recepty nie trzeba przenosić do innej apteki. Jeśli recepta została wystawiona na kilka leków, możemy je wykupić w różnych aptekach. Jeśli zaś chodzi o kilka opakowań tego samego leku, niestety realizacja recepty w innych aptekach nie będzie możliwa.

Co zrobić w sytuacji, gdy jakiegoś leku nie ma w aptece, do której mamy najdogodniejszy dostęp? Można wówczas poprosić farmaceutę o jego sprowadzenie - często farmaceuci sami to wręcz proponują. Apteki mogą przesłać lek między sobą, jak również sprowadzić go za pośrednictwem hurtowni farmaceutycznej.

Źródła: pacjent.gov.pl, rynekzdrowia.pl, infor.pl

CZYTAJ TEŻ: 

Od listopada zmiany w nocnej opiece zdrowotnej. Będzie też łatwiej o skierowanie 

Od 1 października duże zmiany w przychodniach. Nowe zasady kolejek i skierowań 

Darmowe zabiegi u dentysty na NFZ. Na liście nawet leczenie kanałowe 

Zobacz też: 

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: e-recepta | leki na receptę | recepty
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Popularne