Otrzymałeś receptę? Sprawdź, co oznaczają kody AZ, IW, ZK, S i DZ

Popularne kody na receptach to symbole poświadczające dodatkowe uprawnienia osoby, na którą została wystawiona. Największą grupę z dostępem do refundacji stanowią seniorzy. Od września do dotychczasowych dziewięciu kodów dołączył kolejny kod, który umożliwił dostęp do tańszych leków aż siedmiu milionom nowych obywateli. Kto przy swoim nazwisku zobaczy na recepcie dodatkowe kody? Do czego uprawnia każdy z nich? Kto je wpisuje?

Czy każda recepta ma kod?

Kody na receptach to popularna nazwa skrótów wpisywanych na dokumencie, które dają dodatkowe uprawnienia. Zwykle jest to refundacja danej grupy leków, które są bezpośrednio powiązane z oznaczeniami.

Jeżeli pacjent nie należy do żadnej grupy uprawnionej do tańszej lub bezpłatnej realizacji recept, to w odpowiedniej rubryce lekarz postawi "X" lub wpisze "100 proc." (leki w pełni odpłatne).

Jak sprawdzić kod na recepcie?

Zgodnie z obowiązującym wzorem recept określonym w rozporządzeniu Ministra Zdrowia kody wpisuje się w polu "Uprawnienia dodatkowe". Bez względu na to, czy szukamy tej rubryki na e-recepcie, czy na recepcie papierowej, znajdziemy ją po prawej stronie mniej więcej na 1/3 wysokości druku (patrząc od góry), obok danych osobowych pacjenta.

Reklama

Kto wpisuje kody na receptach?

Wszystkie kody może umieścić na recepcie lekarz, który ją wystawia. Po okazaniu przez pacjenta odpowiedniego zaświadczenia niektóre kody może dopisać na recepcie farmaceuta (lub technik farmaceutyczny). 

Dodatkowe uprawnienia, które mogą być dopisane już w aptece, to kody: AZ, IB, IW, PO oraz ZK. Wszystkie pozostałe kategorie z listy, którą zamieściliśmy poniżej, muszą zostać naniesione przez lekarza. W innym przypadku za realizację recepty zapłacimy pełną kwotę.

Kody na receptach - aktualna lista dodatkowych uprawnień

W sumie załącznik do rozporządzenia ws. recept wymienia 10 dodatkowych uprawnień:

Kod AZ

Dla kogo? Dla pracowników i byłych pracowników zakładów, w których produkowany lub wykorzystywany jest azbest.

Do czego uprawnia? Kod AZ pozwala na pełną refundację leków stosowanych w chorobach wywoływanych przez wystawienie na działanie azbestu.

Kod IB

Dla kogo? Kod IB jest przeznaczony dla inwalidów wojennych, osób represjonowanych, małżonków tych osób, wdów i wdowców po poległych żołnierzach, zmarłych inwalidach wojennych lub osobach represjonowanych, żołnierzy zastępczej służby wojskowej przymusowo zatrudnianych w kopalniach węgla, kamieniołomach, zakładach rud uranu i batalionach budowlanych, cywilnych niewidomych ofiar działań wojennych.

Do czego uprawnia? Kod IB uprawnia do bezpłatnego nabycia leków z kategorii Rp, Rpz i śsspż, które znalazły się w wykazie leków refundowanych. Po zleceniu od osoby uprawnionej (lekarza) uprawnia do wyrobów medycznych do wysokości ustalonego limitu finansowania.

Kod IW

Dla kogo? Kod IW jest przeznaczony dla inwalidów wojskowych.

Do czego uprawnia? Kod zapewnia dostęp do refundowanych leków i wyrobów medycznych do wysokości ustalonego limitu finansowania

Kod PO

Dla kogo? Kod PO znajdzie się na recepcie wystawionej uprawnionemu do niej żołnierzowi, pracownikowi i weteranowi poszkodowanemu podczas pełnienia obowiązków poza granicami państwa.

Do czego uprawnia? Dla weteranów do bezpłatnego, a dla żołnierzy i pracowników do wysokości limitu nabycia leków refundowanych i leków recepturowych. Uprawnia też do nabywania wyrobów medycznych do wysokości limitu.

Kod WP

Dla kogo? Dla żołnierzy podczas służby przygotowawczej, absolwentów szkół wyższych odbywających przeszkolenie wojskowe, żołnierzy pełniących czynną służbę wojskową, osób odbywających zasadniczą służbę w obronie cywilnej i członków rodzin osób należących do tych grup. Dodatkowo kod WP wystawia się na receptach dla żołnierzy podczas ćwiczeń wojskowych i szkoleń na poligonie.

Do czego uprawnia? Kod WP daje bezpłatne leki i wyroby medyczne oraz wyposażenie wyrobów medycznych. Podczas ćwiczeń i szkoleń uprawnia też do bezpłatnych leków refundowanych, leków OTC, wyrobów medycznych i leków recepturowych.

Kod ZK

Dla kogo? Dla Zasłużonych Honorowych Dawców Krwi i Zasłużonych Dawców Przeszczepu

Do czego uprawnia? Zapewnia dostęp do bezpłatnych leków stosowanych w związku z oddawaniem krwi, szpiku lub innych regenerujących się komórek i tkanek albo narządów.

Kod S

Dla kogo? Dla seniorów, którzy ukończyli 65. rok życia (jeszcze niedawno był to 75. rok życia).

Do czego uprawnia? Do bezpłatnych refundowanych leków, śsspż oraz wyrobów medycznych znajdujących się na wykazie.

Kod C

Dla kogo? Dla kobiet w ciąży.

Do czego uprawnia? Bezpłatny dostęp do leków umieszczonych w odpowiednim wykazie.

Kod WE

Dla kogo? Dla weteranów wojennych, których uszczerbek na zdrowiu wyniósł co najmniej 30 proc.

Do czego uprawnia? Kod WE pozwala na bezpłatne leki z kategorii Rp i Rpz oraz śsspż objęte refundacją, a także bezpłatne wyroby medyczne do wysokości limitu finansowania.

We wrześniu tego roku w życie weszły nowe przepisy, które dodają dziesiąty kod - DZ. Kod daje dostęp do leków umieszczonych na liście Ministerstwa Zdrowia dla dzieci i młodzieży przed ukończeniem 18. roku życia. 

Przepisy, które weszły w życie we wrześniu br., nadały je ponad siedmiu milionom najmłodszych. Jednocześnie zmienił się też wiek uprawniający do refundowanych leków dla seniorów - wcześniejszą granicę 75. roku życia obniżono o 10 lat, a więc zrównano z wiekiem emerytalnym dla mężczyzn, co zwiększyło grupę osób uprawnionych o kolejne cztery miliony obywateli.

Źródła: 

www.isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20230000487/O/D20230487.pdf; www.pacjent.gov.pl/aktualnosc/bezplatne-leki-dla-kobiet-w-ciazy; www.gov.pl/web/zdrowie/obwieszczenie-ministra-zdrowia-z-dnia-30-sierpnia-2023-r-w-sprawie-wykazu-refundowanych-lekow-srodkow-spozywczych-specjalnego-przeznaczenia-zywieniowego-oraz-wyrobow-medycznych-na-1-wrzesnia-2023-r; www.rx.edu.pl/dodatkowe-uprawnienia-na-receptach-komu-przysluguja-i-na-co-uwazac/; www.www.rynekzdrowia.pl/Prawo/Nowy-kod-na-recepcie-Wchodza-wazne-zmiany-Dzis-podpis-prezydenta,246420,2.html

CZYTAJ TAKŻE:

Darmowe zabiegi u dentysty na NFZ. Na liście nawet leczenie kanałowe

Co lub kto może skrócić twoje chorobowe? Przepisy mówią jasno

Badania i diagnostyka zajmują tylko miesiąc. Zielona karta skraca kolejki

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: recepty
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL