To pierwsze prywatne pogotowie w Polsce. Jak działa?

HelpNow to pierwsze tego typu prywatne pogotowie ratunkowe w Polsce i na świecie. Działa od maja 2022 roku na terenie Warszawy i okolic, mając do dyspozycji zespół medyków oraz specjalistyczne karetki, które dotrą do pacjenta, gdy będzie potrzebna pomoc. Ratownicy wykonują na miejscu niezbędne badania, z wynikiem dostępnym od ręki, i dysponują sprzętem, który pomaga w podjęciu kluczowych decyzji terapeutycznych. 24/7, także w niedziele i święta.

Pięć karetek, 45 ratowników, trzech lekarzy specjalistów

Powstanie HelpNow to wynik kilku czynników: doświadczeń z pacjentami, uwzględniający ich zróżnicowane potrzeby, dostępności pomocy medycznej na polskim rynku, a także ograniczeń i deficytów Państwowego Ratownictwa Medycznego. Misją HelpNow jest świadczenie usług pacjentom oraz ich bliskim na najwyższym, światowym poziomie, przy stałym poszerzaniu zarówno kompetencji personelu medycznego, jak i bazy sprzętowej o najnowsze technologie. 

HelpNow posiada sprawdzone rozwiązania, które dają pacjentom komfort bezpieczeństwa i świadomość, że błyskawiczna, profesjonalna opieka oraz pomoc medyczna jest zawsze na wyciągnięcie ręki, kiedy tylko zajdzie taka potrzeba.

Reklama

Każda z pięciu karetek to koszt ok. miliona złotych - ponad dwa razy więcej niż wynosi koszt karetki systemowej. HelpNow dysponuje 45 ratownikami oraz trzema lekarzami specjalistami w terenie.  

Co oferuje HelpNow?

W ramach przyjazdu:

 1. Przyjeżdża karetka wyposażona w najnowocześniejszy sprzęt.
 2. Ratownik bada pacjenta.
 3. Przeprowadzane są na miejscu niezbędne badania, w tym krwi i moczu lub USG. 
 4. W razie potrzeby pobierana jest próbka do badań laboratoryjnych. 
 5. Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom telemedycznym lekarz stawia wstępną diagnozę. 
 6. W razie potrzeby pacjent otrzymuje e-receptę oraz zalecenia.
 7. Pacjent ma też możliwość skorzystania z transportu do szpitala, jeśli pojawią się ku temu wskazania. 


Wizyta obejmuje:

 • badanie osłuchowe z użyciem stetoskopu,
 • ocenę pulsu,
 • badanie częstotliwości oddechów,
 • pomiar saturacji,
 • pomiar ciśnienia tętniczego,
 • pomiar temperatury ciała,
 • pomiar poziomu glukozy. 

HelpNow to nowa jakość medycyny mobilnej - przychodnia na kółkach.

Karetka 5G to połączenie technologii i wiedzy. Na jej wyposażenie składają się m.in. 

 • analizator krwi EPOC - aparat, który oznacza 25 parametrów krytycznych pracy organizmu. Badanie dostarcza w 2 minuty cennych informacji o zaburzeniach pracy najważniejszych układów, m.in. oddechowego, pokarmowego czy pracy nerek;
 • analizator moczu Clinitek - aparat w standardzie laboratoryjnym. Pozwala na rozpoznanie zakażenia układu moczowego, kolki nerkowej, powikłań cukrzycy czy chorób nerek w ciągu nawet 1 minuty;
 • analizator kardiologiczny Cobas - przełomowe urządzenie, które określa istotne dla serca wskaźniki, dzięki czemu lekarz może na podstawie wyników stwierdzić lub wykluczyć zawał mięśnia sercowego, zatorowość płucną, zakrzepicę żył czy niewydolność mięśnia sercowego;
 • mobilny aparat USG - w rękach doświadczonego zespołu pozwala na uwidocznienie stanów chorobowych. Dzięki jego zastosowaniu zespoły HelpNow zdolne są do podjęcia najlepszych możliwych decyzji terapeutycznych.

Statystyki dotyczące karetek i interwencji

Jak podaje HelpNow (opracowanie własne HelpNow na podstawie danych z placówek medycznych), 75 karetek pracuje w rejonie Warszawy i jej najbliższych powiatów. Na ok. 30 tys. pacjentów przypada jedna karetka systemowa. Jedna karetka w HelpNow obsługuje 500 pacjentów. 

Liczba chorych i świadczeń w SOR (źródło: GUS):

2021 rok 

 • 3,1 mln interwencji - liczba udzielonych świadczeń w miejscu zdarzenia - wzrost interwencji o 11 proc. w porównaniu do 2020 roku; 
 • 3,4 mln pacjentów - liczba pomocy ambulatoryjnej - wzrost liczby pacjentów o 5,3 proc. w porównaniu do 2020 roku; 
 • 1,6 mln chorych leczonych na SOR - wzrost liczby chorych o 14,3 proc. w porównaniu do 2020 roku. 

Ogólna liczba zgonów na SOR (źródło: GUS):

 • 2014 - 6 tys. osób;
 • 2019 - 10 tys. osób.

Więcej na helpnow24.pl.

CZYTAJ TAKŻE: 

Kiedy wezwać pogotowie ratunkowe? Karetka nie w każdej sytuacji

Z tymi chorobami masz obowiązek udać się do szpitala

materiały prasowe

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: pogotowie ratunkowe
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL