Od marca zmiany dla pacjentów. Wyższe świadczenia i identyfikacja na SOR-ach

Marzec to miesiąc waloryzacji rent oraz emerytur, ale także zmiany dotyczące dodatków pielęgnacyjnych dla osób z orzeczeniem o niepełnosprawności. Od 6 marca wejdzie w życie także obowiązek identyfikacji pacjentów przyjętych do szpitalnych oddziałów ratunkowych. Co w praktyce oznacza to dla pacjentów?

Oznaczanie pacjentów na SOR-ach

Z dniem 6 marca 2024 w życie wejdzie rozporządzenie w sprawie warunków, sposobu i trybu zaopatrywania pacjentów szpitali w znaki identyfikacyjne oraz sposobu postępowania w razie stwierdzeniach ich braku.

Zmiany w rozporządzeniu mają ułatwić identyfikację pacjentów szpitalnych oddziałów ratunkowych przed wykonywaniem interwencji medycznych i zminimalizować ryzyko ewentualnych pomyłek.

Identyfikowanie pacjentów a ochrona danych

Każdy pacjent przyjęty do SOR otrzyma indywidualny identyfikator, w którym zakodowane zostaną jego dane osobowe. Sposób zakodowania tych informacji musi uniemożliwić osobom nieuprawnionym (innym pacjentom) do odczytania danych osobowych pacjenta.

Reklama

Znak identyfikacyjny będzie zamieszczany na specjalnej opasce, zakładanej na nadgarstku lub kostce kończyny dolnej chorego. Opaski będą zakładane w taki sposób, by uniemożliwić jej zsunięcie się oraz aby pacjent nie mógł jej samodzielnie zdjąć.

Pacjenci, których tożsamość nie jest znana, nie posiadający przy sobie dokumentów, nieprzytomni, będą otrzymywali opaski identyfikacyjne z oznaczeniem "NN" oraz unikatowy numer w razie, gdyby w tym samym czasie na oddziale ratunkowym przebywało więcej pacjentów bez potwierdzonej tożsamości, oznaczonych symbolem "NN".

Sprawdzanie tożsamości przed każdą procedurą medyczną

Wraz z wejściem zmian w rozporządzeniu i po wdrożeniu opasek ze specjalnymi znakami identyfikacyjnymi, personel medyczny przed każdą wykonywaną procedurą, będzie miał obowiązek potwierdzić tożsamość pacjenta i sprawdzić, czy zlecone badania lub zabiegi medyczne zostaną wykonane na odpowiednim pacjencie.

Znak identyfikacyjny i jego rola na SOR-ach

W uzasadnieniu rozporządzenia został określony cel wdrożonych zmian, który przedstawia się następująco: "obowiązek zaopatrywania w znaki identyfikacyjne pacjentów przyjmowanych do szpitala ułatwi szybką i prawidłową identyfikację pacjenta przed udzieleniem świadczenia zdrowotnego, zmniejszając tym samym ryzyko ewentualnej pomyłki. W trakcie pobytu w szpitalu każda interwencja medyczna powinna być poprzedzona potwierdzeniem tożsamości pacjenta przez odczytanie zakodowanej na opasce informacji".

Większe pieniądze dla rencistów, emerytów ale nie tylko

W marcu nastąpiła waloryzacja rent, emerytur ale także innych świadczeń dla pacjentów. Wyższe świadczenia otrzymają osoby korzystające z dodatku pielęgnacyjnego. Jest on przyznawany osobom niezdolnym lub częściowo niezdolnym do samodzielnej egzystencji. Aby uzyskać dodatkowe pieniądze, lekarz orzecznik z ZUS-u  musi określić stopień niepełnosprawności oraz niezdolność do pracy osoby, która o zasiłek się ubiega. Należy zaznaczyć, że każda osoba po 75. roku życia otrzymuje zasiłek pielęgnacyjny automatycznie i nie są wymagane żadne dodatkowe formalności. W 2024 roku zasiłek wyniesie 330,07 zł i jest to kwota wolna od podatku i potrąceń.

Minimalna emerytura brutto w 2024 roku wyniesie 1780,96 zł i tyle samo wyniesie renta z tytułu niezdolności do pracy czy renta socjalna.

CZYTAJ TAKŻE: 

Prehabilitacja to przyszłość chirurgii. Daje szansę na szybszy powrót do zdrowia

Lekarz może wystawić zwolnienie chorobowe wstecz. Ile dni do tyłu może objąć?

Fala nieuzasadnionych wezwań karetek. Za niektóre zgłoszenia grozi nawet 1000 zł mandatu

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: szpitalny oddział ratunkowy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL