Co dziesiąte L4 w Polsce wystawia psychiatra. Kiedy i na jak długo można je dostać?

Najważniejsze, co powinno wybrzmieć w tym temacie: zwolnienie L4 od psychiatry to takie samo zwolnienie jak od każdego innego lekarza. To dokument potwierdzający, że pracownik nie jest zdolny do pracy z powodu problemów zdrowotnych – w tym przypadku psychicznych. Kiedy lekarz psychiatra wystawia L4? Dokładnie tak samo, jak lekarz pierwszego kontaktu – kiedy po przeprowadzeniu badania/wywiadu uzna, że pacjent z uwagi na stan zdrowia nie jest w stanie wykonywać swoich zawodowych obowiązków.

Zwolnienie lekarskie od psychiatry - na jakich zasadach?

Kilka słów o statystykach. ZUS podaje, że w roku ubiegłym lekarze psychiatrzy wystawili niemal 1,3 mln zwolnień. Przyczyny to zaburzenia psychiczne i zaburzenia zachowania. Jednostki chorobowe, jakie pojawiały się w opisie zwolnień najczęściej to reakcje na ciężki stres i zaburzenia adaptacyjne. Zwolnienia od psychiatrów stanowiły aż 10 proc. wszystkich nieobecności w pracy. 

Przyczyn takiego stanu rzeczy eksperci upatrują w rosnącej świadomości pacjentów w kwestii zdrowia psychicznego, a jednocześnie nasilających się wśród społeczeństwa zaburzeniach o podłożu emocjonalnym, na czele z depresją, stanami lękowymi, a także schizofrenią czy chorobą afektywną dwubiegunową. 

Reklama

 -- mówi prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS.

Na jakiej podstawie wystawiane jest zwolnienie L4 od psychiatry?

Aby otrzymać zwolnienie od psychiatry, należy umówić się na wizytę - czy to w ramach NFZ, czy prywatnie, czy to osobiście, czy online, i odbyć konsultację z lekarzem psychiatrą. Specjalista może postawić diagnozę i zdecydować o ewentualnej konieczności wystawienia zwolnienia z pracy tylko po zbadaniu pacjenta, przeprowadzeniu z nim wywiadu. Jeśli uzna, że stan psychiczny pacjenta nie pozwala na wykonywanie pracy zawodowej, wystawia zwolnienie lekarskie.

Na jak długo lekarz psychiatra może wystawić zwolnienie L4?

Czas zwolnienia lekarskiego od lekarza psychiatry to, dokładnie jak w przypadku wszystkich innych zwolnień, maksymalnie 182 dni. Po upływie tego czasu, pacjent ma prawo ubiegać się o świadczenie rehabilitacyjne, które trwa kolejne 3 do 12 miesięcy.

Tym, co różni zwolnienie od psychiatry od tego, które wystawia nam np. lekarz pierwszego kontaktu, to liczba dni, na jakie specjalista może wystawić zwolnienie PRZED badaniem. W przypadku lekarza pierwszego kontaktu to 3 dni, w przypadku psychiatry może to być więcej dni. Warto wiedzieć, że po upływie okresu ochronnego, pracownik może zostać zwolniony z pracy bez zachowania okresu wypowiedzenia.

Czy pracodawca dowie się o przyczynach wystawienia zwolnienia od psychiatry?

To ważne i trzeba mieć tego świadomość - pracodawca nie musi wiedzieć, z jakiego powodu pracownik otrzymał zwolnienie od lekarza, również od psychiatry.  Pracownik ma prawo do zachowania swoich spraw zdrowotnych w tajemnicy.

Zwolnienie L4 od psychiatry - ile płatne?

Tak jak każde inne zwolnienie lekarskie, również to od lekarza psychiatry uprawnia pracownika do otrzymania świadczenia w wysokości 80 proc. podstawy wynagrodzenia. Wyjątkiem są kobiety w ciąży, one otrzymują świadczenie w wysokości 100 proc. podstawy.  

Warto wiedzieć, że wypłatę za pierwsze 33 dni zwolnienia lekarskiego bierze na siebie pracodawca, po upływie tego czasu wypłata świadczenia przechodzi na ZUS. W przypadku świadczenia rehabilitacyjnego pierwsze trzy miesiące to wypłata w wysokości 90 proc., kolejne natomiast to 75 proc. wynagrodzenia. W okresie ciąży - 100 proc.

Czy na zwolnieniu od psychiatry można wyjechać poza miejsce zamieszkania?

Czy zwolnienie lekarskie będzie zobowiązywało pacjenta do pozostawania w domu, czy będzie umożliwiało wychodzenie np. po zakupy czy z psem, czy też da możliwość wyjechania poza miejsce zamieszkania (np. w miejsce, które pomoże odpocząć psychicznie), zależy od lekarza, który zwolnienie wystawia. To on na podstawie badania podejmuje taką decyzję. 

Decyzja lekarza musi być potwierdzona podpisem i pieczątką. To wszystko jest ważne, ponieważ jeśli ZUS zdecyduje się sprawdzić pacjenta i pomimo zaleceń nie zastanie go w domu, może wyciągnąć nieprzyjemne konsekwencje. 

Zwolnienie od psychiatry a kontrola ZUS

A skoro już o kontroli ZUS mowa... Zakład Ubezpieczeń Społecznych ma uprawnienia do kontroli wszystkich zwolnień lekarskich, również tych od lekarzy psychiatrów. Warto wiedzieć, że kontroli jest więcej od kiedy wprowadzone zostały e-zwolnienia. Powód? Po prostu wystawiane teraz zwolnienie od razu trafia nie tylko do pracodawcy, ale i do ZUS właśnie. 

ZUS sprawdza zasadność wystawienia zwolnienia. Szczególnie przygląda się zwolnieniom ponownym (z tego samego powodu), wystawianym temu samemu pacjentowi przez różnych lekarzy. 

Czy psychiatra może wystawić elektroniczne zwolnienie lekarskie (e-ZLA)?

Tak, lekarz psychiatra może wystawić e-ZLA. Lekarze mają obowiązek wystawiania takich zwolnień - nie inaczej jest zatem i w przypadku lekarza psychiatry. Może być ono wystawione podczas wizyty osobistej w gabinecie, jak również podczas e-wizyty.

Czy psycholog może wystawić zwolnienie L4?

Psycholog nie może wystawić nam zwolnienia. Psycholog nie jest lekarzem, ma uprawnienia (a w każdym razie powinien je mieć) do prowadzenia terapii, ale nie może wypisać recepty, nie może wystawić skierowania do szpitala czy zwolnienia.

CZYTAJ TAKŻE: 

Objawy depresji u mężczyzn są inne niż u kobiet. Oto co może na nią wskazywać

Prawda i mity o leczeniu depresji. Sprawdzamy, czy antydepresanty są OK

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: psychiatra | zwolnienie lekarskie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL