Objawy depresji u mężczyzn są inne niż u kobiet. Oto co może na nią wskazywać

Depresja to choroba, która atakuje niezależnie od płci. Niestety z wielu powodów, w tym różnic w doświadczanych objawach, rzadziej jest rozpoznawana u mężczyzn niż u kobiet. Mężczyźni częściej np. odczuwają objawy somatyczne depresji. Ucieczka w pracę, w nałogi, a także skłonność do ryzykownych zachowań to też niepokojące sygnały mogące świadczyć o chorobie. Jakie inne objawy należy dodać do listy? Sprawdzamy.

Dlaczego depresję u mężczyzn rozpoznaje się rzadziej?

W porównaniu do kobiet depresję wśród mężczyzn rozpoznaje się rzadziej. Nie oznacza to jednak, że częściej chorują kobiety - depresja jest chorobą, która może zaatakować każdego, bez względu na płeć. Problemy w diagnozowaniu depresji u mężczyzn wynikają z kilku powodów. Przede wszystkim objawy depresji uważane za typowe (np. obniżenie nastroju, uczucie pustki, utrata zainteresowań) mogą być u mężczyzn trudne do wychwycenia. Może to wynikać z faktu, że od wczesnych lat życia uczą się oni, że mężczyźni powinni być twardzi, a mówienie o uczuciach jest oznaką słabości. Teksty takie jak "Przestań się mazać, nie bądź jak baba" czy "Chłopaki nie płaczą" mogą utrwalać te krzywdzące dla psychiki komunikaty.

Reklama

Mężczyźni, w porównaniu do kobiet, również rzadziej szukają profesjonalnej pomocy. Przyczyn tego może być wiele. Mężczyźni mogą obawiać się, że posiadanie diagnozy i fakt posiadania problemów psychicznych może zaszkodzić ich karierze bądź relacjom z bliskimi. Niekiedy mogą również umniejszać wadze problemu ("Nie jest jeszcze tak źle, inni mają gorzej, dam sobie radę sam"). Często nie zwierzają się również ze swoich problemów bliskim, przez co nie są oni świadomi powagi sytuacji. Zostają z chorobą sami, co niestety może mieć katastrofalne skutki. Statystyki od wielu lat to potwierdzają - samobójstwa osiem razy częściej popełniają mężczyźni niż kobiety.

Uciekanie w pracę

Mężczyźni z depresją często wpadają w wir pracoholizmu bądź innych aktywności, które dają im poczucie ucieczki od własnych emocji i myśli. Praca do późnych godzin wieczornych czy spędzanie wielu godzin na siłowni pozwala chociaż na moment zapomnieć o własnych problemach. Niestety po powrocie do domu często wracają one ze zdwojoną siłą. Z tego powodu jest to jedynie tymczasowe rozwiązanie. Początkowo może pomóc funkcjonować na co dzień w obliczu nowych i przykrych emocji, jednak bez właściwego wsparcia może prowadzić do ciężkiego wyczerpania, zarówno emocjonalnego, jak i fizycznego.

Męska depresja boli fizycznie

W porównaniu do kobiet mężczyźni częściej odczuwają objawy somatyczne depresji. Może to wynikać z problemów z wyrażaniem trudnych emocji lub braku odpowiedniej przestrzeni do ich wyrażenia. Z tego powodu mogą one przybierać postać częstych bólów głowy, bólów mięśni i stawów czy problemów żołądkowo-jelitowych, których nie da się wyjaśnić obecnością innej choroby organicznej. Badania diagnostyczne zazwyczaj nie wykazują odchyleń od normy. W tym momencie ze strony otoczenia (np. lekarza) może się pojawić pierwsza sugestia problemów natury emocjonalnej i zalecenie wizyty u psychiatry. Ważne jest, aby w tym momencie zapewnić odpowiednie wsparcie i zachęcić do szukania pomocy.

Ucieczka

Mężczyźni niekiedy na własną rękę starają się "zaleczyć" objawy depresji alkoholem bądź narkotykami. Jest to jednak początek błędnego koła, z którego wyjście jest niekiedy bardzo trudne. Badania wykazały, że mężczyźni, którzy nadużywają alkoholu, mają 2,5-krotnie większe ryzyko rozwoju depresji. Dodatkowo używki same w sobie mogą nasilać objawy depresji, a nie je łagodzić. Ważne jest więc, aby mieć świadomość tego, że częstsze sięganie np. po alkohol, szczególnie u osoby, która wcześniej piła co najwyżej okazjonalnie, może być pierwszym sygnałem ostrzegawczym poważniejszych problemów. Warto wtedy przeprowadzić szczerą rozmowę i w razie potrzeby zachęcić do wizyty u specjalisty.

Zmiany w zachowaniu

Depresja u mężczyzn może się również przejawiać zmianami w zachowaniu. Mogą się wydawać bardziej zdystansowani i częściej poirytowani. Trudne emocje mogą wyładowywać napadami złości, a czasami również przemocą skierowaną w stronę swoich bliskich. Mężczyźni z depresją częściej wykazują również zachowania kontrolujące względem swoich partnerów. Może pojawić się również zazdrość o drugą połówkę bądź niewłaściwe lub zbyt pochopne interpretowanie nieszkodliwych sytuacji.

Zachowania ryzykowne

Mężczyźni z depresją mogą mieć również skłonności do różnorodnych ryzykownych zachowań. Wśród nich można wymienić m.in. nieostrożną jazdę samochodem czy motocyklem, skłonność do bójek czy seks bez zabezpieczenia. Są one sposobem na chwilowe zapomnienie o własnych problemach, które jednak zawsze prędzej czy później powracają.

Depresja u mężczyzn - co robić?

Jeżeli zauważyłeś u siebie lub u kogoś bliskiego którykolwiek z wyżej wymienionych objawów depresji, nie odwracaj wzroku. Możesz zacząć od spokojnej, jednak szczerej rozmowy, w której wyrazisz swoje zaniepokojenie sytuacją i zachęcisz do wizyty u specjalisty. Okaż swoje wsparcie i zapewnij, że zawsze będziesz obok. W razie potrzeby możesz pomóc w umówieniu wizyty u specjalisty, dotarciu na nią bądź w wykupieniu ewentualnych leków.

CZYTAJ TAKŻE: 

Chodzą do szkoły i pracy, a nocami płaczą. Depresja wysokofunkcjonująca jest inna

Depresja i nerwica u dzieci. O tym każdy rodzic powinien wiedzieć

Depresja poporodowa nie czyni gorszą mamą. Poznaj tę twarz depresji

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: depresja | objawy depresji
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL