To, co widzisz na obrazku, wiele o tobie mówi. Sprawdź odpowiedź

Na poniższym obrazku można zobaczyć dwie osoby - kobietę i mężczyznę. Pytanie, jakie ci zadajemy, brzmi - kogo zobaczyłeś najpierw? Pytanie, jakie zadajesz sobie ty, to z pewnością - jakie ma to znaczenie? Ten psychotest rozstrzyga, czy masz w sobie więcej z introwertyka, czy też z ekstrawertyka. Sprawdź, jakie cechy u ciebie przeważają.

Introwertyk a ekstrawertyk - różnice

Introwersja i ekstrawersja to pojęcia wprowadzone przez Carla Gustava Junga - szwajcarskiego psychiatrę i psychologa, twórcę psychologii głębi, na bazie której stworzył własną koncepcję nazywaną psychologią analityczną. To dwie przeciwstawiane sobie cechy osobowości związane z kontaktami międzyludzkimi.

Według Junga ekstrawertycy to osoby, które czerpią energię ze świata zewnętrznego, z interakcji z innymi i środowiskiem zewnętrznym. Introwertycy z kolei to osoby, które czerpią energię ze świata wewnętrznego, skupiając się na własnych refleksjach i przemyśleniach. 

Reklama

Obecnie ta typologia uznawana jest za zbyt uproszczoną, ponieważ prawie nikogo nie można dokładnie określić jako całkowicie introwertyka lub całkowicie ekstrawertyka. Większość osób plasuje się gdzieś pomiędzy dwoma typami. Typ osobowości, który stanowi połączenie introwertyka i ekstrawertyka, to ambiwertyk. Tendencje introwersyjne i ekstrawersyjne manifestują się w takim przypadku w różnym czasie, w odpowiedzi na różne sytuacje.

A ty wiesz, jakie cechy u ciebie przeważają? Ekstrawertyka czy introwertyka? Odpowiedź znajdziesz na obrazku. Co, a raczej kogo zobaczyłeś tuż po rzuceniu okiem na obrazek? Opcje są dwie - ciemnowłosa siedząca kobieta i twarz mężczyzny o szeroko rozstawionej szczęce i długim nosie. A więc? 

Jeśli pierwszą zobaczyłeś kobietę - co to znaczy?

Osoby, które zobaczyły najpierw ciemnowłosą kobietę, mają silne zdolności obserwacyjne i oko do szczegółów. A jeśli chodzi o rozróżnienie - introwertyk czy ekstrawertyk, to w tym przypadku mówimy o osobie mającej w sobie więcej z introwertyka.

Introwertycy to osoby powściągliwe, spokojne, opanowane i dość wycofane, postrzegane przez otoczenie jako ciche i nieśmiałe. Wykazują wysoką wrażliwość na bodźce, dlatego próbują ich unikać. Innym trudno do nich dotrzeć, nie dają się łatwo poznać. Kiedy otacza je zbyt wiele osób, szybko się męczą. Mają trudności z przystosowaniem się do sytuacji społecznych, potrzebują ciszy i spokoju. Lubią być sami ze sobą, ale nie doskwiera im samotność. Nie czują się też odrzucone.

Jeśli pierwszego zobaczyłeś mężczyznę - co to znaczy?

Osoby, które jako pierwsze zobaczyły mężczyznę o wyraźnie zarysowanej szczęce, mają tendencję do zaniedbywania szczegółów. I bliżej im do ekstrawertyków.

Ekstrawertycy to osoby otwarte, towarzyskie, rozmowne, przystępne i przyjazne. Nie mają trudności z wyrażaniem myśli i uczuć. Problemu nie sprawia im również nawiązywanie kontaktów z innymi ludźmi. Spędzanie czasu z przyjaciółmi i znajomymi daje im dużo energii, zamiast ją wyczerpywać, jak to ma miejsce w przypadku introwertyków. Ekstrawertycy wolą rozwiązywać problemy, omawiając je. Potrafią szybko podejmować decyzje i mają dużą potrzebę działania.

Jak już wspomnieliśmy wyżej, niemal o nikim nie można powiedzieć, że jest w 100 proc. introwertykiem czy ekstrawertykiem. Dlatego to, że zobaczyłeś na obrazku najpierw kobietę, nie wyklucza wcale posiadania pewnych cech ekstrawertyka. 

CZYTAJ TAKŻE: 

Dziewięć "dziwnych" cech introwertyków, których większość ludzi nie rozumie

Siedem zachowań, które demaskują toksyczną osobę. Jeśli to robisz, przestań!

11 przykładów z życia ekstrawertycznego introwertyka

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: psychotest | typy osobowości
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL