Siedem zachowań, które demaskują toksyczną osobę. Jeśli to robisz, przestań!

Toksyczna osoba to ktoś, kto wykazuje zachowania i działania, które mogą negatywnie wpływać na otaczających ją ludzi. Na szczęście, przy odrobinie samoświadomości, jeśli potrafisz stwierdzić, że to, co robisz, jest toksyczne, możesz przestać. Po czym poznać, że zaczynasz się zachowywać jak typowy toksyk? Sprawdź!

1. Jesteś bardzo krytyczny wobec innych

Masz tendencję do wypominania ludziom ich wad. Jak pod mikroskopem oglądasz wszystko, co robią, jak się zachowują i kim są. Bez problemu robisz z igły widły i jesteś w stanie z nawet najbardziej błahego powodu skreślić człowieka. Tymczasem musisz zrozumieć, że nikt nie jest doskonały (nawet ty). I nawet jeśli zachowujesz się tak z lęku przed zranieniem, jest to po prostu toksyczne i tyle.

2. Wierzysz, że jesteś lepszy od innych

Twoja droga jest zawsze najlepsza, twoje wybory najbardziej słuszne, twoja racja jedynie logiczna. Twoim zdaniem ilekroć ktoś zawodzi, czy popełnia błąd, musi to być spowodowane tym, że nie zrobił czegoś we właściwy sposób, czyli po twojemu. Szybko umniejszasz ludzi i wyśmiewasz ich osiągnięcia. To toksyczne.

Reklama

3. Cały czas narzekasz

Masz tendencję do szukania i piętnowania negatywów w każdej sytuacji i nic nigdy nie jest zgodne z twoimi standardami. Od jedzenia w lokalnej knajpce, po brzydką pogodę - każde słowo, które wychodzi z twoich ust, jest skargą, którą masz na swoje życie lub sytuację.

4. Kontrolujesz lub jesteś emocjonalnym manipulantem

W związkach, przyjaźniach i wszystkim, co pomiędzy, jesteś tym, kto kontroluje. Chcesz zarządzać na każdym poziomie - czy to w pracy, czy w życiu prywatnym. Swojemu życiowemu partnerowi zatruwasz życie taką postawą, nie pozwalasz na nic, co nie jest zgodne z twoim przekonaniem. Strzelasz fochy i uważasz, że postępując wbrew tobie, nie okazuje ci szacunku. To szantaż emocjonalny.

5. Zachowujesz się jak ofiara

Być może w przeszłości padłeś ofiarą przemocy - psychicznej, fizycznej, ktoś cię zranił, skrzywdził, zawiódł, ale jeśli przez cały czas stawiasz siebie w roli ofiary, mamy głębszy problem. Pewnie nie chcesz tego usłyszeć, ale jeśli zawsze jesteś ofiarą, to ty jesteś problemem. Czas zgłosić się po pomoc do specjalisty.

6. Nigdy nie przepraszasz

Ilekroć ktoś mówi, że zrobiłeś coś źle, zawsze znajdziesz sposób, aby to zracjonalizować. Bez względu na to, co zrobiłeś i jak źle jest - zawsze będzie jakaś wymówka.

7. Wymuszasz swoją prawdę na innych

Wierzysz, że twoja prawda jest jedyną prawdą, niezależnie od tego, czy dotyczy to duchowości, diety, stylu życia, polityki czy czegokolwiek innego. Tymczasem każdy z nas jest inny, różnimy się biologicznie, genetycznie i środowiskowo. Tak więc, tylko dlatego, że działa dla ciebie, nie oznacza to, że jest to prawda absolutna. A narzucanie swoich przekonań innym jest całkowicie toksyczne.

CZYTAJ TAKŻE:

Sangwinik napsuje ci krwi i rozbawi do łez. Kim jest?

To najrzadszy typ osobowości. Do takich osób ludzie lgną!

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: psychologia
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Strona główna INTERIA.PL