Siedem zachowań, które demaskują toksyczną osobę. Jeśli to robisz, przestań!
Toksyczna osoba to ktoś, kto wykazuje zachowania i działania, które mogą negatywnie wpływać na otaczających ją ludzi. Na szczęście, przy odrobinie samoświadomości, jeśli potrafisz stwierdzić, że to, co robisz, jest toksyczne, możesz przestać. Po czym poznać, że zaczynasz się zachowywać jak typowy toksyk? Sprawdź!
Masz tendencję do wypominania ludziom ich wad. Jak pod mikroskopem oglądasz wszystko, co robią, jak się zachowują i kim są. Bez problemu robisz z igły widły i jesteś w stanie z nawet najbardziej błahego powodu skreślić człowieka. Tymczasem musisz zrozumieć, że nikt nie jest doskonały (nawet ty). I nawet jeśli zachowujesz się tak z lęku przed zranieniem, jest to po prostu toksyczne i tyle.
Twoja droga jest zawsze najlepsza, twoje wybory najbardziej słuszne, twoja racja jedynie logiczna. Twoim zdaniem ilekroć ktoś zawodzi, czy popełnia błąd, musi to być spowodowane tym, że nie zrobił czegoś we właściwy sposób, czyli po twojemu. Szybko umniejszasz ludzi i wyśmiewasz ich osiągnięcia. To toksyczne.
Masz tendencję do szukania i piętnowania negatywów w każdej sytuacji i nic nigdy nie jest zgodne z twoimi standardami. Od jedzenia w lokalnej knajpce, po brzydką pogodę - każde słowo, które wychodzi z twoich ust, jest skargą, którą masz na swoje życie lub sytuację.
W związkach, przyjaźniach i wszystkim, co pomiędzy, jesteś tym, kto kontroluje. Chcesz zarządzać na każdym poziomie - czy to w pracy, czy w życiu prywatnym. Swojemu życiowemu partnerowi zatruwasz życie taką postawą, nie pozwalasz na nic, co nie jest zgodne z twoim przekonaniem. Strzelasz fochy i uważasz, że postępując wbrew tobie, nie okazuje ci szacunku. To szantaż emocjonalny.
Być może w przeszłości padłeś ofiarą przemocy - psychicznej, fizycznej, ktoś cię zranił, skrzywdził, zawiódł, ale jeśli przez cały czas stawiasz siebie w roli ofiary, mamy głębszy problem. Pewnie nie chcesz tego usłyszeć, ale jeśli zawsze jesteś ofiarą, to ty jesteś problemem. Czas zgłosić się po pomoc do specjalisty.
Ilekroć ktoś mówi, że zrobiłeś coś źle, zawsze znajdziesz sposób, aby to zracjonalizować. Bez względu na to, co zrobiłeś i jak źle jest - zawsze będzie jakaś wymówka.
Wierzysz, że twoja prawda jest jedyną prawdą, niezależnie od tego, czy dotyczy to duchowości, diety, stylu życia, polityki czy czegokolwiek innego. Tymczasem każdy z nas jest inny, różnimy się biologicznie, genetycznie i środowiskowo. Tak więc, tylko dlatego, że działa dla ciebie, nie oznacza to, że jest to prawda absolutna. A narzucanie swoich przekonań innym jest całkowicie toksyczne.
CZYTAJ TAKŻE: