Zmiana w przepisach odnośnie skierowania. Do tego specjalisty nie będzie już potrzebne

Nowelizacja ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw przywróci długo oczekiwane zmiany, które już raz obowiązywały w czasach pandemii COVID-19. Chodzi o wymóg posiadania skierowania do psychologa, ale także innych specjalistów. Jakie jeszcze zmiany pojawiły się w ustawie?

Wracają zmiany w przepisach. Skierowanie nie będzie potrzebne

Do projektu noweli ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych wprowadzono zmianę o zniesieniu konieczności posiadania skierowania do psychologa dla osób dorosłych. W ustawie rozszerzono także katalog świadczeń ambulatoryjnych bez skierowania w gabinecie optometrysty. 

Wprowadzone zmiany dotyczyć będą także reformy struktury oraz zasad kwalifikacji placówek medycznych do tak zwanej sieci szpitali. Zostanie wzmocniony także nadzór nad restrukturyzacją oraz wprowadzone będą zmiany w systemie Krajowej Sieci Onkologicznej. 

Reklama

Dokument opublikowano 9 sierpnia i został on przekazany do konsultacji publicznych. 

Ministerstwo jasno mówi o poradach psychologicznych

W czasie pandemii COVID-19 tymczasowo zniesiono wymóg skierowania do psychologa dla osób dorosłych. Do pomysłu postanowiono powrócić i wprowadzić konkretne zmiany. 

- Proponowana zmiana jest związana z planowanym wprowadzeniem nowego świadczenia gwarantowanego w zakresie ambulatoryjnej opieki specjalistycznej, w postaci porady optometrysty, dla którego wymóg skierowania od lekarza ubezpieczenia zdrowotnego nie znajduje uzasadnienia. Ponadto katalog świadczeń specjalistycznych udzielanych bez skierowania poszerzono o poradę psychologa. Za takim rozwiązaniem przemawia w szczególności to, że skierowanie nie jest już obecnie wymagane m. in. w celu uzyskania porady psychiatry - wyjaśnia Ministerstwo Zdrowia. 

Całkowita likwidacja skierowań do psychologa

W czasach pandemii COVID-19, na wniosek specjalistów psychiatrii, tymczasowo zniesiono obowiązek skierowań do poradni psychologicznych. Było to związane z podwyższonym poziomem lęku w społeczeństwie, co niekorzystnie wpływało na zdrowie psychiczne Polaków. Po zniesieniu stanu zagrożenia epidemicznego, czyli w sierpniu 2023, powrócono do skierowań. 

Ministerstwo Zdrowia zapowiedziało wówczas, że powrót do skierowań jest tymczasowy, jednak nowelizacja ustawy została wtedy wycofana z prac parlamentarnych. 

Aktualnie część zmian zostanie wprowadzona w życie 14 dni po ogłoszeniu w Dzienniku Ustaw, a niektóre dopiero od stycznia 2025 roku.

CZYTAJ TAKŻE: 

To chandra, depresja czy może coś innego? Czy istnieją badania na depresję?

Do psychiatry nie trzeba skierowania. Udaj się w tych siedmiu przypadkach

Test czterech kolorów. Wybierz jeden, a dowiesz się o sobie czegoś nowego

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL