Nie wylewaj, nie wyrzucaj do śmieci, nie oddawaj innym. Zasady przechowywania i wyrzucania leków
Nie raz i nie dwa kupujemy leki na zapas lub na wyrost, mamy ich za dużo, nie bierzemy zalecanej dawki do końca, lub zmieniamy preparaty w trakcie leczenia. We wszystkich tych przypadkach - w domowej apteczce pozostają niekorzystne leki, które prędzej czy później, tracą przydatność do spożycia. Co z nimi zrobić? Wyrzucanie leków do zwykłych śmietników może doprowadzić do nieszczęścia. Podpowiadamy, jak bezpiecznie przechowywać i utylizować leki.
Prawidłowe przechowywanie leków jest kluczowe dla ich skuteczności i bezpieczeństwa. Każde opakowanie medykamentów zawiera dokładne wytyczne dotyczące warunków przechowywania, które należy bezwzględnie przestrzegać. Najczęściej powinny być trzymane w suchym, ciemnym miejscu, w temperaturze pokojowej, w miejscu niedostępnym dla dzieci i zwierząt.
Warto również zwrócić uwagę na daty ważności oraz regularnie przeglądać domową apteczkę, aby usuwać przeterminowane leki. Niektóre leki wymagają przechowywania w lodówce - o konieczności trzymania medykamentu w niższej temperaturze powinien poinformować nas farmaceuta. Warto również wiedzieć, większość kropli do oczu należy zużyć do miesiąca po otwarciu.
Nieodpowiednia utylizacja leków może stanowić zagrożenie dla środowiska i zdrowia publicznego. Zatem przeterminowanych leków pod żadnym pozorem nie wolno wyrzucać do zwykłego kosza na śmieci ani spłukiwać w toalecie, ponieważ mogą przedostać się do gleby i wód gruntowych, powodując zanieczyszczenie środowiska.
Jak zatem pozbyć się przeterminowanych leków, nadmiaru tabletek czy też zużytych środków medycznych?
Najwłaściwszym sposobem pozbycia się przeterminowanych leków jest oddanie ich do aptek, które prowadzą zbiórkę takich odpadów. Niektóre apteki posiadają specjalne pojemniki na leki, które następnie są przekazywane do utylizacji w specjalistycznych zakładach. Listę aptek prowadzących zbiórkę można znaleźć na stronach internetowych miast i gmin lub Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania.
Leków przepisanych na receptę pod żadnym pozorem nie należy też przekazywać innym osobom, nigdy nie należy leczyć siebie ani kogoś na własną rękę, a wszystkie leki wolno brać jedynie po konsultacji z lekarzem.
Pamiętajmy, by tabletek nie wyciągać z blistrów, a płynnych leków nie przelewać do innych opakowań. Wystarczy, że pozbędziemy się papierowych opakowań i ulotek - te można wyrzucić do domowego pojemnika na papier.
Oddzielne zagadnienie stanowią odpady medyczne: strzykawki i ampułkostrzykawki, igły, zużyte środki opatrunkowe. Tych nie należy wyrzucać do znajdującego się w aptece pojemnika na leki, gdyż mogą stanowić źródło zakażenia poważnymi chorobami. Z kolei rtęć w termometrach stanowi truciznę oraz poważne zagrożenie dla środowiska. Tego typu odpady nie są przyjmowane w aptekach. O to, gdzie możemy je zutylizować w naszym rejonie najlepiej zapytać w aptece lub lokalnej stacji sanitarnoepidemiologicznej. Te wskażą nam specjalny Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (tzw. PSZOK), który znajduje się w każdej gminie.
Nieprawidłowe przechowywanie i utylizacja leków może doprowadzić do nieszczęścia. Pamiętajmy, że lekami, które wyrzucimy do osiedlowego śmietnika, mogą zatruć się dzieci lub zwierzęta. Mogą również doprowadzić do skażenia środowiska. Dlatego tak ważne jest, by odpowiednio je zabezpieczyć. W Polsce istnieją sprawdzone i bezpieczne metody pozbywania się przeterminowanych leków, z których bezwzględnie powinniśmy korzystać.
CZYTAJ TAKŻE:
Łącz z nią witaminę C. Zwiększa jej wchłanianie, wzmacnia odporność i żyły
Popularny lek przeciwbólowy. Kiedyś na receptę, dziś dostępny od ręki
Domowe sposoby zwalczania gorączki
Nie łącz z tym aspiryny ani jej tym nie popijaj. Możesz sobie zaszkodzić