Aspiryna nie lubi tego towarzystwa. Z tym jej nie łącz, ani nie popijaj
Aspiryna, czyli kwas acetylosalicylowy, to popularny lek przeciwbólowy, przeciwzapalny i przeciwgorączkowy. Stosowana jest również jako środek przeciwpłytkowy w profilaktyce chorób serca. W zasadach jej stosowania istnieje kilka ważnych ostrzeżeń dotyczących niełączenia jej z innymi substancjami i lekami. Dlaczego niektóre połączenia z aspiryną mogą być niebezpieczne? Oto kilka kluczowych kwestii.
Wiele osób chętnie stosuje aspirynę nie tylko podczas infekcji, grypy czy przeziębienia, ale również traktując ją jako środek przeciwbólowy bez recepty. Jako lek przeciwpłytkowy aspiryna stosowana jest także u pacjentów chorujących na serce, z niewydolnością naczyniową i miażdżycą.
Kwas acetylosalicylowy to jeden z najlepiej przebadanych składników aktywnych leków, znanych i stosowanych w medycynie od ponad 120 lat. Wiadomo więc dokładnie, jak należy ją przyjmować, i jakie może mieć ewentualne skutki uboczne.
Aspiryna jest lekiem skutecznym i stosowanym na szeroką skalę, ale należy ją stosować z rozwagą i zgodnie z zaleceniami lekarza lub z etykietą na opakowaniu.
Należy jednak mieć na uwadze, że aspiryna może podrażniać żołądek. Nie wolno więc przyjmować na czczo - tabletkę aspiryny weź dopiero po posiłku.
Inne niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ)
Kiedy łączysz aspirynę z innymi NLPZ, takimi jak ibuprofen czy naproksen, ryzykujesz zwiększenie ryzyka uszkodzenia żołądka i jelit. Te leki działają na podobnych zasadach, dlatego ich łączenie może być obciążające dla układu pokarmowego.
Leki przeciwpłytkowe
Aspiryna jest często stosowana jako lek przeciwpłytkowy, co oznacza, że pomaga zapobiegać tworzeniu się skrzepów krwi. Jeśli przyjmujesz już inne leki przeciwpłytkowe, takie jak klopidogrel czy warfaryna, niezależnie od przyczyny, skonsultuj się z lekarzem, zanim zaczniesz stosować aspirynę. Łączenie tych leków może prowadzić do zwiększonego ryzyka krwawień.
Leki na wrzody i zgagę
Osoby przyjmujące leki na wrzody, takie jak inhibitory pompy protonowej (np. omeprazol), lub leki przeciwdziałające zgadze (np. tlenek magnezu) powinny konsultować się z lekarzem przed rozpoczęciem terapii aspiryną. Aspiryna może zwiększyć ryzyko uszkodzenia błony śluzowej żołądka, więc istotne jest, aby dostosować dawkowanie lub stosować leki wspomagające ochronę żołądka.
Składniki zwiększające krzepliwość krwi
Niektóre suplementy diety, takie jak witamina K czy kwas foliowy, mogą wpływać na proces krzepnięcia krwi. Jeśli łączysz je z aspiryną, może to prowadzić do nieprzewidywalnych reakcji organizmu. Dlatego zawsze warto konsultować się z lekarzem przed rozpoczęciem suplementacji przy jednoczesnym stosowaniu aspiryny.
Aspirynę, jak wszystkie leki i suplementy diety - należy popijać wodą. I choć to wiedza powszechna, wielu pacjentów nie stosuje się do tej zasady, narażając swoje zdrowie na szwank. Częstym błędem jest też popijanie tabletki woda, ale sięganie po niedozwolony napój, zanim tabletka zdąży się rozpuścić a składniki aktywne wchłonąć.
Oto kilka płynów, których nie powinno się używać do popijania aspiryny, ani przyjmować nawet godzinę po tabletce.
Kawa i herbata
Gdy chcesz przyjąć aspirynę, wstrzymaj się z piciem kawy lub herbaty, nawet ziołowe. Odstęp między tymi napojami a lekiem pozwoli uniknąć podrażnienia błony śluzowej żołądka i nie zakłóci wchłaniania leku. Zawarta w kawie kofeina, a w herbacie teina, mogą wespół z aspiryną nasilić refluks, przyczynić się do rozwoju choroby wrzodowej lub nasilić już istniejące problemy z układem pokarmowym. Herbaty i napary ziołowe mogą z kolei wejść w interakcje z lekiem. W najlepszym wypadku - aspiryna nie podziała, ale niestety może także podziałać w sposób niepożądany.
Alkohol
Popijanie aspiryny alkoholem może prowadzić do podrażnienia błony śluzowej żołądka i zwiększyć ryzyko uszkodzenia przewodu pokarmowego. To połączenie jest wyjątkowo niebezpieczne - może zwiększyć ryzyko wystąpienia owrzodzenia żołądka lub krwawienia w przewodzie pokarmowym. Dlatego zaleca się unikanie spożywania alkoholu w trakcie leczenia aspiryną.
Napoje gazowane
Napoje gazowane, takie jak cola czy inne napoje gazowane, zawierające sztuczne substancje słodzące, mogą zwiększać ryzyko wzdęć i niestrawności. W połączeniu z aspiryną, która sama może podrażniać żołądek, może to prowadzić do dyskomfortu.
Soki owocowe
Niektóre soki owocowe, zwłaszcza te o kwasowym smaku, mogą również podrażniać błonę śluzową żołądka. Na szczególną uwagę zasługuje tu sok grejpfrutowy, którego składniki mogą zmieniać sposób działania leków.
Mleko
Mleko może wpływać na skuteczność aspiryny, ponieważ zawiera białka, które mogą wiązać się z lekiem i spowalniać jego wchłanianie. Dlatego nie zaleca się popijania aspiryny mlekiem.
Najbezpieczniejszym i najbardziej zalecanym płynem do popijania aspiryny jest woda. Woda jest neutralna i nie powinna wpływać na działanie leku ani podrażniać układu pokarmowego. Jeśli masz trudności z połykaniem tabletki, możesz spróbować przełamać ją na pół i popić dwoma łykami wody. Możesz też ją rozgnieść i rozpuścić w wodzie lub poprosić w aptece o rozpuszczalną formę tego leku.
Pamiętaj, że żaden lek nie jest obojętny dla organizmu i zawsze należy przestrzegać zaleceń lekarza lub instrukcji na opakowaniu. Jeśli masz wątpliwości lub obawy dotyczące stosowania aspiryny, zawsze warto skonsultować się z profesjonalistą medycznym.
CZYTAJ TAKŻE:
Łącz z nią witaminę C. Zwiększa jej wchłanianie, wzmacnia odporność i żyły
Popularny lek przeciwbólowy. Kiedyś na receptę, dziś dostępny od ręki