Ratunek dla nerek i pęcherza. Wymiata bakterie i piasek z przewodów moczowych

Zioła są pomocne zarówno w profilaktyce zdrowia nerek, pęcherza i dróg moczowych, jak i w procesie leczenia stanów zapalanych, infekcji czy kamicy tych narządów. Dowiedz się, jakie zioła o właściwościach przeciwzapalnych, diuretycznych i rozkurczowych warto mieć w domowej apteczce.

Przyczyna infekcji pęcherza, nerek, dróg moczowych

Kto choć raz doświadczył zapalenia pęcherza lub innej infekcji dróg moczowych wie, jak bolesna i nieprzyjemna jest to przypadłość. Pieczenie przy oddawaniu moczu, skąpomocz, ciągłe parcie na pęcherz przy jednoczesnych częstych, ale niekoniecznie efektywnych wizytach w toalecie. Zakażenie dróg moczowych najczęściej wywołuje bakteria Escherichia coli

Reklama

Ze względu na budowę ciała (bliskość ujścia cewki moczowej i pochwy oraz odbytu) kobiety częściej zapadają na stany zapalne dróg moczowych i pęcherza, gdyż łatwiej zostają zakażone bakteriami z jelit. Mężczyznom grozi natomiast stan zapalny gruczołu krokowego, czyli prostaty. Do czynników ryzyka chorób układu moczowego należą stres, osłabienie organizmu, cukrzyca, a u kobiet dodatkowo menstruacja.

Kamica nerkowa jest z kolei efektem długoletniego odkładania się złogów wapnia w drogach moczowych i nerkach. Głównych ich objawem jest ból - charterystyczny "tępy" ucisk na dole pleców oraz pieczenie i ból przy oddawaniu moczu.

Profilaktyka i leczenie układu moczowego

Leczenie nerek i innych infekcji dróg moczowych polega głównie na podawaniu środków farmakologicznych, choć w ramach terapii wspomagającej zaleca się także zioła o właściwościach przeciwzapalnych, diuretycznych i rozkurczowych. Podczas leczenia dolegliwości układu moczowego trzeba dużo pić, najlepiej około 8-10 szklanek płynu dziennie, ponieważ dzięki dużej ilości płynów nerki oraz pęcherz moczowy zostają "przepłukane", a drobnoustroje w ten sposób zostają usunięte.

W ramach profilaktyki infekcji dróg moczowych najlepiej sprawdza się zasada picia przynajmniej dwóch litrów płynów dziennie. Taki nawyk zapewnia również odpowiednie "płukanie" układu wydalniczego. By go wspierać, nie wolno też wstrzymywać oddawania moczu. To sprzyja namnażaniu się bakterii. By zapobiegać problemom z nerkami i pęcherzem warto stosować także regularnie zioła o działaniu moczopędnym, gdyż wspomagają one pozbywanie się toksyn i bakterii. W przypadku kamicy nerkowej zioła te ułatwiają wydalanie piasku i kamieni.

Jakie zioła stosować przy infekcji pęcherza i nerek ?

Stany zapalne najlepiej zwalczać  kompleksowo, dlatego godne polecenia są preparaty z apteki bez recepty, które w swoim składzie mają gotowe, unikalne mieszanki ziołowe wspomagające leczenie układu moczowego. Jakich składników szukać? Dla nerek i pęcherza najlepsze będą preparaty zawierające nawłoć, żurawinę, liść mącznicy, liść, ziele pokrzywy czy skrzyp.  Napary ze skrzypu i pokrzywy wzmagają pracę nerek, co znacznie ułatwia oczyszczenie nerek. Zioła moczopędne to także: pietruszka, korzeń cykorii, wrzos, czystek, borówka brusznica, brzoza.

Ziołowe tabletki przyjmuje się 3 razy dziennie po 1-2 szt. Zaleca się, aby preparaty ziołowe zażywać po posiłkach. Dawek tych nie wolno przekraczać, zioła stosowane w nadmiarze nie przyspieszą leczenia, a mogą zaszkodzić. Ziołowe tabletki przyjmuje się 3 razy dziennie po 1-2 szt. Zaleca się, aby preparaty ziołowe zażywać po posiłkach. Dawek tych nie wolno przekraczać, zioła stosowane w nadmiarze nie przyspieszą leczenia, a mogą zaszkodzić.

Czytaj także: Choroba miesiąca miodowego. Jak się objawia i czemu nawraca?

Zioła moczopędne - pokrzywa, nawłoć, pietruszka, jałowiec

Liść pokrzywy jest stosowany u pacjentów z zaburzeniem oddawania moczu, w stanach zapalnych dróg moczowych czy w piasku nerkowym. 

Liść mącznicy lekarskiej i liść borówki brusznicy z powodzeniem są wykorzystywane w zapaleniach bakteryjnych dróg moczowych i pęcherza, ponieważ ich związki aktywne w zasadowym środowisku moczu wykazują działanie przeciwbakteryjne. Przy ich stosowaniu trzeba jednak pamiętać o tym, aby nie przyjmować jednocześnie środków zakwaszających mocz - uniemożliwi to zwalczanie bakterii. 

Ziele nawłoci zwiększa filtrację w nerkach, zatem pomaga przy infekcjach bakteryjnych układu moczowego i stanach zapalnych nerek. Stosowana jest także w celu zapobiegania tworzenia się kamieni i piasku nerkowego. 

Korzeń lubczyku i korzeń pietruszki rozluźniają mięśnie gładkie układu moczowego. Lubczyk stosowany jest w zakażeniu układu moczowego jak i  profilaktycznie, aby zminimalizować ryzyko powstania piasku nerkowego. Korzeń pietruszki zaleca się do stosowania u osób z obrzękami i w stanach zapalnych nerek oraz pęcherza. 

Owoce jałowca pospolitego tzw. szyszkojagody dzięki zawartości olejków i flawonoidów działają moczopędnie i bakteriobójczo. Stosuje się je w stanach zapalnych dróg moczowych i nerek.

Popularny czarny bez, dzięki swojemu działaniu moczopędnemu, może wspierać oczyszczanie organizmu i usprawniać codzienne funkcjonowanie układu moczowego. Zawiera w sobie duże ilości flawonoidów, garbniki, triterpeny, sterole, sole mineralne oraz kwasy organiczne i fenelowe.

Zioła na kamienie w nerkach

W przypadku zaistnienia piasku lub kamieni w nerkach - regularnie stosowane odpowiednie zioła mogą ułatwić rozpuszczenie złogów, a następnie wydalenie kamieni. Mają także działanie rozkurczające i moczopędne.

Zioła na kamienie nerkowe to:

  • nawłoć;
  • brzoza, mącznica, glistnik - napary z tych ziół pomagają w pozbyciu się złogów;
  • rumianek, korzeń lukrecji, borówka - pomogą wydalić kamienie nerkowe;
  • rozmaryn, podbiał, babka lancetowata.

Pisząc o kamieniach, nie sposób nie wspomnieć o zielonej herbacie. Jej picie może stanowić doskonałą profilaktykę przeciwko pojawianiu się kamieni w drogach moczowych. Związki w niej zawarte utrudniają przebieg procesu ich wytwarzania. Najpopularniejszym rodzajem kamienia, jaki może osadzać się w nerkach jest szczawian wapnia w postaci krystalicznej. Zielona herbata łączy się z tym związkiem w taki sposób, aby całość przyjmowała zdecydowanie bardziej spłaszczony kształt, który nie ma tendencji do zlepiania się w formę większych kamieni - a mniejsze związki łatwiej są wydalane przez organizm z moczem.

Lecznicze nasiadówki w zapaleniu pęcherza

W zapaleniu pęcherza bardzo pomocne są nasiadówki, czyli siedzenie w ciepłej wodzie z dodatkiem odpowiednich ziół. Do miednicy z wodą o temperaturze ok. 36°C dodaj 2 szklanki naparu z rumianku, skrzypu albo kory dębowej. Takie nasiadówki, aby były skuteczne, zaleca się robić co najmniej dwa razy dziennie po 15 minut.

Przeciwwskazania i niebezpieczne interakcje ziół

Naturalne, domowe leczenie dróg moczowych jest skuteczne, jednak może mieć skutki uboczne. Należy pamiętać, że niektóre preparaty ziołowe wchodzą w interakcje z lekami.

Ostrożność należy zachować w przypadku stosowania:

  • ziół o działaniu moczopędnym (mniszek, skrzyp lub perz) - mogą one obniżać poziom potasu w organizmie, co prowadzi do arytmii;
  • kory wierzby z niesteroidowymi lekami o działaniu przeciwzapalnym - zawiera ona pochodne kwasu acetylosalicylowego, dlatego też należy zachować ostrożność przy stosowaniu jej z lekami przeciwzakrzepowymi;
  • nadmiar wyciągu z owoców jałowca może podrażnić nerki i wywołać krwiomocz; nie powinny go stosować kobiety w ciąży i podczas menstruacji;
  • kuracja wyciągami ze skrzypu może spowodować deficyt witaminy B1 w organizmie; niedobór trzeba uzupełniać zażywając preparaty zawierające tę witaminę;
  • preparatów z korzenia i owoców pietruszki, ze względu na zawartość olejku pietruszkowego, który w nadmiarze wywołuje skurcze macicy, nie mogą stosować kobiety w ciąży;
  • lubczyk i pokrzywa mają działanie fotouczulające, dlatego podczas trwania kuracji nie wolno się opalać.

CZYTAJ TAKŻE:

Jeden wskaźnik powie wszystko o stanie nerek. Zbadaj z moczu lub krwi 

Dna moczanowa? W ten sposób wypłuczesz z organizmu nadmiar kwasu moczowego

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: kamica nerkowa leczenie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL