Maść świerkowa - remedium na ból mięśni i stawów, ratunek dla skóry

Maść majerankowa czy nagietkowa, maść z witaminą A lub ze srebrem - to produkty, o które często pytamy w aptece. Maść świerkowa nie jest już tak popularna, a można po nią sięgać przy wielu dolegliwościach. Pomoże w przypadku bólu mięśni, stawów, w leczeniu infekcji górnych dróg oddechowych, a także na ukąszenia owadów. Zastosowanie, jak widzimy - szerokie. Maść świerkową można również zrobić w domu. Jak?

Maść świerkowa - co to?

Preparaty z igieł oraz żywicy świerku od lat stosowane są w medycynie ludowej. Maść świerkowa jest jednym z nich. Ta, która dostępna jest w aptekach, sklepach zielarskich bądź drogeriach, jeśli popatrzymy na skład, może być dodatkowo wzbogacona m.in. o wosk pszczeli, oliwę z oliwek, olejek eteryczny z eukaliptusa czy ekstrakt z arniki, czyli składniki o równie drogocennych właściwościach. Maść świerkowa pozbawiona jest konserwantów i barwników. Ma brązowawy kolor. Bazą jest żywica świerku norweskiego. Po zapachu od razu można poznać, z jakim produktem mamy do czynienia.

Reklama

Igły, młode pędy świerku, a także żywica z tego drzewa zawierają duże ilości flawonoidów, garbników, antocyjanów, kwasów (m.in. jabłkowego i bursztynowego), a także witaminy A i C. Maści świerkowej przypisuje się działanie: przeciwzapalne, przeciwwirusowe, przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze, przeciwbólowe i rozgrzewające. Produkt ten jest dobrze znany w krajach skandynawskich.

Maść świerkowa - na co pomaga?

Stosowanie maści świerkowej zaleca się w przypadku bólu mięśni i stawów. Sprawdzi się na ból kręgosłupa, bóle reumatyczne, a także w sytuacji, gdy doszło do urazu podczas uprawiania sportu. Zadziała przeciwbólowo, rozgrzewająco i rozluźniająco. Z tychże powodów często wykorzystywana jest przez masażystów. Świerk znajdziemy też w składzie maści końskiej, która również polecana jest na wymienione dolegliwości.

Maść świerkowa przynosi ulgę w chorobach układu oddechowego. Zwalcza bakterie i wirusy. Często sięga się po nią w przypadku przeziębienia. Naciera się nią klatkę piersiową i plecy, a także okolice otworów nosowych. Udrażnia zatkany nos i ułatwia oddychanie.

Maść świerkową doradza się w przypadku zmian skórnych - zarówno tych o podłożu bakteryjnym, wirusowym, jak i grzybiczym oraz alergicznym. Stosowana jest m.in. na opryszczkę, trudno gojące się rany, owrzodzenia, odleżyny, na wysypki, atopowe zapalenie skóry, łuszczycęgrzybicę paznokci. Jak się wskazuje, z jej pomocą można wyeliminować kurzajki. Warto mieć ją w domowej apteczce w okresie letnim, gdyż łagodzi dolegliwości pojawiające się po ukąszeniach owadów.

To nie wszystko. Warto wiedzieć, że maść świerkowa działa także odprężająco i może ułatwiać zasypianie.

Maść świerkowa - jak stosować?

Maść świerkową należy delikatnie wcierać w czystą skórę, 2-3 razy dziennie. Dobrze się wchłania, nie pozostawia na skórze tłustej warstwy i nie brudzi odzieży. Odradza się jej stosowanie na otwarte rany.

Istotnym przeciwwskazaniem do stosowania maści świerkowej jest nadwrażliwość na jeden ze składników preparatu. 

Maść świerkowa - jak zrobić?

Maść świerkową w opakowaniu o pojemności 135 ml możemy dostać za 15-20 zł. Jednak każdy z nas może zrobić ją w domu, wykorzystując do tego igły świerkowe. Podajemy jeden z prostszych sposobów.

Do wykonania maści świerkowej potrzebujesz:

  • 1 szklankę igieł świerkowych,
  • pół szklanki oleju kokosowego, oliwy z oliwek lub oleju z pestek winogron,  
  • niewielkiej ilości spirytusu,
  • ¼ szklanki wosku pszczelego,
  • łyżki żywicy świerkowej.

Igły świerkowe należy rozdrobnić - posiekać lub zblendować, a następnie skropić alkoholem. Pozostawiamy je tak na kilka godzin. Po kilku godzinach igły zalewamy wybranym tłuszczem i podgrzewamy w kąpieli wodnej - w ten sposób uzyskamy olej świerkowy. Jednak, by do tego doszło, potrzeba ok. miesiąca. Nasza mieszanka powinna przez ten czas stać w zacienionym miejscu. Po upływie czterech tygodni konieczne jest przecedzenie oleju.

Gdy mamy już czysty płyn, podgrzewamy go z dodatkiem żywicy i wosku pszczelego. Po uzyskaniu jednolitej masy można go przelać do wyparzonym słoiczków.

Domową maść świerkową przechowuj w chłodnym miejscu.

CZYTAJ TAKŻE: 

Trzy skuteczne maści na trądzik. Dostaniesz je bez recepty, za grosze

Pięć maści z apteki do pięciu złotych. Skuteczna pielęgnacja dla oszczędnych 

Maść konopna - właściwości i zastosowanie

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: maści
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL