Trzy skuteczne maści na trądzik. Dostaniesz je bez recepty, za grosze

Maść ichtiolowa, propolisowa i pięciornikowa to stosunkowo mało znane maści, które zakupić można w każdej aptece. Wykazują działanie odżywcze, przeciwdrobnoustrojowe, przeciwzapalne, przyspieszające gojenie i hamujące powstawanie blizn, co sprawia, że doskonale radzą sobie w przypadku trądziku. Do tego kosztują kilka złotych. Sprawdź, na co, oprócz trądziku, maści te mogą się przydać.

Trądzik - co to jest?

Trądzik różowaty to stan zapalny skóry, którego głównym objawem są charakterystyczne zmiany. Mogą mieć one postać: grudkowo-krostkową, rumieniową z teleangiektazjami, przerostowo-naciekową oraz ziarniniakową. W zdecydowanej większości przypadków opisywane zmiany pojawiają się na twarzy - brodzie, nosie, czole i policzkach. Jednak nie oznacza to, że trądzik nie występuje także na innych częściach ciała. Może pojawić się też m.in. na plecach czy brzuchu. 

Reklama

Nie ma wątpliwości, że to bardzo powszechne schorzenie i jeden z najczęstszych problemów, z jakim pacjenci zgłaszają się do dermatologa. Szacuje się, że z trądzikiem zmaga się nawet 10 proc. populacji. Statystycznie częściej występuje u kobiet, jednak w przypadku mężczyzn przebieg choroby jest dużo ostrzejszy i trudniejszy do zaleczenia. 

Leczenie trądziku powinno odbywać się pod okiem doświadczonego lekarza, który zaleci leki miejscowe lub/i doustne. Ważnym elementem leczenia jest także odpowiednia pielęgnacja skóry oparta na kosmetykach z naturalnym składem. Składnikiem, którego należy unikać, jest alkohol, który dodatkowo wysusza i podrażnia skórę. Częstym sposobem leczenia trądziku są także maści - ichtiolowa, propolisowa oraz pięciornikowa.

Maść ichtiolowa na trądzik

Maść ichtiolowa to niezwykle charakterystyczny produkt. Ma ciemnobrązowy, prawie czarny kolor i bardzo tłustą konsystencję. Substancją czynną leku jest sulfobituminian amonowy. W jej składzie znajdziemy jednak także wazelinę żółtą, lanolinę i ichtiol. Głównymi wskazaniami do stosowania maści są trądzik, wypryski i czyraki. Maść wykazuje działanie przeciwbakteryjne i ściągające, co pomaga w odchodzeniu ropy.

Ze względu na nietypowy kolor podczas używania maści należy zachować ostrożność. Preparat łatwo pozostawia plamy na pościeli i ubraniach. 

Jak należy stosować maść ichtiolową? 

Przede wszystkim należy pamiętać, że jest to rozwiązanie doraźne. Maść nie likwiduje przyczyny trądziku, łagodzi jedynie jego objawy. W tym celu należy nanieść maść na zmiany chorobowe. Czynność należy powtarzać 2-3 razy dziennie. Maść ichtiolową zakupić można bez recepty. Najtańsze produkty kosztują 4-5 zł.

Maść propolisowa na trądzik

Kolejnym produktem, który sprawdzi się na trądzik, jest maść propolisowa.

Maść ma właściwości odżywcze, przeciwdrobnoustrojowe, przeciwzapalne, przyspieszające gojenie i hamujące powstawanie blizn. Maść cechuje się również doskonałym składem. Jest skarbnicą witamin, bioflawonoidów, enzymów i mikroelementów. Szacuje się, że w propolisie znaleźć można nawet 300 substancji aktywnych. Nic więc dziwnego, że maść ma tak szerokie zastosowanie. Poza trądzikiem używać ją można m.in. na otarcia, wypryski, owrzodzenia, odleżyny oraz ugryzienia komarów.

Propolis, czyli inaczej kit pszczeli, ma charakterystyczny żółty kolor, który przypomina miód. Uwagę zwraca również nietypowa, klejąca konsystencja, która przywodzi na myśl żywicę. Z tego powodu należy zachować czujność podczas aplikacji, aby nie ubrudzić ubrań czy pościeli. W przypadku maści propolisowej niezwykle istotna jest regularność. Tylko regularne używanie preparatu (najlepiej dwa razy dziennie) przyniesie pożądane zmiany.

Maść propolisową zakupić można w aptekach, sklepach zielarskich i niektórych drogeriach. Cena zależy od wielkości opakowania, jednak najtańsze produkty zakupić możemy już za 10-15 zł.

Maść pięciornikowa na trądzik

Trzecim produktem, który warto wypróbować, jest maść pięciornikowa. Maść wykazuje działanie przeciwzapalne, ściągające, wysuszające oraz lekko odkażające. Głównym wskazaniem do jej stosowania są uszkodzenia skóry, przede wszystkim otarcia naskórka, zadrapania, wypryski, stany zapalne, oparzenia oraz trądzik. Główne składniki maści to: wyciąg z kłącza pięciornika - sulfobituminian amonowy, tlenek cynku, lanolina i wazelina żółta. 

Maść pięciornikową należy stosować przez maksymalnie 10 dni, poprzez naniesienie cienkiej warstwy preparatu na zmianę skórną. W przypadku, gdy objawy nie ustaną, należy zgłosić się do lekarza.

Maść dostępna jest bez recepty. Zakupić ją można w aptekach, sklepach zielarskich i niektórych drogeriach. Należy pamiętać, aby nie stosować jej na otwarte rany, uszkodzoną skórę oraz zmiany towarzyszące ospie wietrznej.

CZYTAJ TAKŻE: 

Maść z witaminą A+E. Regeneruje suchą i podrażnioną skórę

Pięć najlepszych sposobów na zwalczanie blizn po trądziku

Maść z arniki: Naturalne remedium na pajączki, trądzik i siniaki

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: trądzik | maści
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL