Jak wygrać z kapryśną skórą? Nawet niewielkie zmiany przyniosą efekty
Trądzik to choroba skóry, która dotyka nie tylko nastolatków. Wiele osób zmaga się z tym problemem również w średnim wieku. Jak zadbać o skórę z niedoskonałościami bez wydawania bajońskich sum w gabinetach kosmetycznych i drogeriach? Wbrew pozorom nie jest to skomplikowane. Pokażemy ci, co robić, a czego nie próbować w walce z trądzikiem.
Niedoskonałości na skórze pojawiają się z różnych przyczyn. Trądzik młodzieńczy jest odpowiedzią skóry na zmiany hormonalne zachodzące w organizmie nastolatków. Zaburzona gospodarka hormonalna może być również przyczyną wystąpienia trądziku u osób dorosłych. Podobnie jak zaniedbania pielęgnacyjne, zła dieta, przewlekły stres i używki - one również są częstą przyczyną pojawiania się pryszczy na skórze.
W większości przypadków zmiana diety i nawyków pielęgnacyjnych poprawia stan skóry, jednak są takie odmiany trądziku, które trudno samodzielnie wyleczyć w domu. Jeśli masz trądzik hormonalny, warto udać się do lekarza i wykonać badania poziomu hormonów - po ich uregulowaniu stan skóry z pewnością się poprawi. W przypadku trądziku piorunującego i trądziku różowatego trzeba oddać się pod opiekę dermatologa.
Jak wygrać walkę z kapryśną skórą lub wspierać efekty terapii dermatologicznej? Istnieje wiele możliwości. Wybraliśmy dla ciebie sprawdzone i niedrogie metody leczenia trądziku.
Próbowałeś już wszystkich reklamowanych produktów na trądzik i nie widać poprawy? W walce z niedoskonałościami cery większość z nas ma skłonność do strzelania z armaty do komara. Stosujemy bardzo silnie działające kosmetyki i masakrujemy skórę zabiegami oczyszczającymi. To błąd - skórę trądzikową trzeba traktować delikatnie, a odwdzięczy się pięknym wyglądem.
Jak oczyszczać skórę trądzikową?
Zamiast silnych preparatów oczyszczających wybierz takie, które nie zawierają w składzie SLS. To silny detergent, który podrażnia chorą skórę. Szukaj żeli i delikatnych pianek, które również oczyszczą cerę, ale bez podrażnień. Dobrym kierunkiem są mydła solne - w naturalny sposób oczyszczają skórę. Sól działa antyseptycznie, więc hamuje rozwój bakterii, które powodują trądzik.
Używaj osobnego i tylko własnego ręcznika do osuszania twarzy. Nie pocieraj twarzy, osusz ją delikatnie, przykładając ręcznik. Możesz również sięgnąć po jednorazowe ręczniki papierowe do osuszania twarzy - ograniczysz w ten sposób przemieszczanie się bakterii ze skóry na ręcznik i z powrotem.
Nie ścieraj - złuszczaj!
Największym błędem osób cierpiących na trądzik jest szorowanie twarzy mechanicznymi peelingami. Takie zabiegi potrafią tylko pogorszyć sprawę. Oczywiście nie możesz zrezygnować z peelingów - najlepiej wykonywać je regularnie 1-2 razy w tygodniu. Jednak osoby cierpiące na trądzik powinny stosować peelingi enzymatyczne lub delikatne zabiegi takie jak peeling kawitacyjny.
Ogromną popularnością cieszą się peelingi kwasowe, ale nie są dla wszystkich. Zamiast drogich peelingów z kwasami wypróbuj czarne mydło. To w 100 proc. naturalny kosmetyk, który pachnie i wygląda kiepsko, ale za to jest niesamowicie skuteczny w działaniu. Po jego zastosowaniu skóra jest idealnie oczyszczona - bez chemii. Kiedy potrzesz ją palcami, poczujesz, jakbyś pocierała talerz świeżo wyciągnięty ze zmywarki. To skrzypienie oznacza, że peeling wykonał swoje zadanie.
Nie zapomnij o tonizacji
Toniki do cery trądzikowej z alkoholem omijaj szerokim łukiem. Sięgnij po hydrolaty ziołowe - to płynne "złoto" pozyskane z naturalnych wyciągów roślinnych. Cera trądzikowa świetnie reaguje na hydrolat z oczaru wirginijskiego. Jeśli masz więcej niż naście lat, sięgnij po wodę różaną. Te kosmetyki nie tylko zastąpią drogeryjny tonik, ale przydadzą się na dalszych etapach pielęgnacji.
Nawilżaj, nawilżaj i jeszcze raz nawilżaj
Krem ma nawilżać i odżywiać skórę, ale często zawiera dodatkowe składniki, np. silikony, które zatykają pory. Dla walczących z trądzikiem najlepszym rozwiązaniem jest żel aloesowy - w 100 proc. naturalny, wszechstronny kosmetyk. Aloes to roślina, która jako jedyna znana człowiekowi ma tak wysoką zawartość cennych składników odżywczych. Lekki żel na bazie soku z aloesu nie zatka porów, za to doskonale nawilży i odżywi skórę. Łagodzi podrażnienia i zapobiega powstawaniu nowych.
Większość składników na skutecznie działające maski przeciwtrądzikowe masz w domu. Pozostałe kupisz za grosze w drogerii lub sklepie ekologicznym.
Miód
Dobrej jakości miód to maseczka sama w sobie. Miodowanie twarzy to doskonały pomysł na walkę z niedoskonałościami. Na oczyszczoną skórę nałóż cienką warstwę miodu i pozostaw tak na 10-15 minut. Uważaj na ubrania - pod wpływem ciepła miód zacznie spływać z twarzy. Miód odżywia i działa antybakteryjnie, więc taki zabieg dwa razy w tygodniu będzie idealny dla cery problemowej.
Glinka
Maseczki z glinek mineralnych przygotujesz samodzielnie. Potrzebna będzie glinka w proszku - najlepiej zielona lub Ghassoul. Wymieszają ją z hydrolatem do uzyskania konsystencji błota. Możesz dodać kropelkę olejku z drzewa herbacianego. Maseczkę trzeba przygotować tak, by preparat nie miał styczności z żadnym metalem, bo glinka straci właściwości. Przygotuj butelkę z atomizerem, nalej do niej hydrolatu lub przefiltrowanej wody. Po nałożeniu glinka wysycha, a nie możesz do tego dopuścić, dlatego spryskuj twarz, jak tylko poczujesz delikatne uczucie ściągnięcia. Po 20 minutach zmyj wodą i ciesz się matową i pięknie oczyszczoną cerą.
W 2003 roku para biologów - Bente Klarlund i Mark Febbraio - udowodnili, że mięśnie wytwarzają miokiny, za pomocą których komunikują się z resztą ciała. Kiedy ćwiczysz, mięśnie wydzielają substancje, które pozytywnie wpływają na pracę wszystkich organów - również skóry. A do tego ruch przyspiesza wydalanie toksyn z organizmu.
Wniosek? Zdrowa i regularna porcja aktywności fizycznej pomaga uregulować gospodarkę hormonalną i poprawia wygląd skóry. Poza tym poprawia nastrój i podnosi samoocenę, a to ważne w przypadku osób cierpiących na trądzik, które nierzadko wstydzą się swojego wyglądu. Warto udać się więc na spacer czy na siłownię.
Musimy cię zmartwić - sztyfty błyskawicznie oczyszczające pory i szalone pomysły TikTokerów na ogół nie działają, a mogą tylko pogorszyć sprawę. Walkę z trądzikiem wygrasz konsekwencją, obserwowaniem reakcji skóry na kosmetyki i zabiegi oraz zdrową dietą i aktywnością fizyczną.
CZYTAJ TAKŻE:
Trzy skuteczne maści na trądzik. Dostaniesz je bez recepty, za grosze