Maść ichtiolowa - na trądzik, wypryski i w łuszczycy. Ale nie tylko

​Maść ichtiolowa działa antybakteryjnie, przeciwzapalnie i ściągająco. Z tego powodu dobrze sprawdzi się w przypadku m.in. trądziku, wyprysków i czyraków. Jej zaletą jest niska cena - można zakupić ją już za 3-5 zł. Podczas aplikacji preparatu zalecamy zachować ostrożność, gdyż jest on tłusty i lubi pozostawiać plamy na odzieży czy pościeli. Co jeszcze powinieneś wiedzieć o maści ichtiolowej?

Maść ichtiolowa - właściwości

Maść ichtiolowa ma ciemnobrązowy kolor i charakterystyczny, przypominający benzynę lub asfalt, zapach. Jest bardzo tłusta i brudząca. Podczas aplikacji należy zwrócić szczególną uwagę na ubrania i pościel, ponieważ maść lubi pozostawiać plamy.

Maść ichtiolową kupimy w każdej aptece bez recepty. Za tubkę zapłacić trzeba ok. 3-5 zł. 

Głównym składnikiem maści ichtiolowej jest ichtiol (inaczej chtammol, litol, bituminol, amonowy sulfobituminian i ichtyoleum). Cechuje się on silnym działaniem antybakteryjnym, ściągającym, przeciwobrzękowym, rozgrzewającym i przeciwzapalnym. W aptekach dostępna jest zwykle 10-proc. maść ichtiolowa. Poza ichtiolem w jej składzie znajdziemy również lanolinę i wazelinę. Z tego powodu maść wykazuje także działanie regenerujące i łagodzące.

Reklama

Maść ichtiolowa - wskazania

Maść ichtiolowa przeznaczona jest do użytku zewnętrznego. Głównym wskazaniem do stosowania maści jest uporczywy trądzik, wypryski i czyraki. W wielu przypadkach działa znacznie lepiej niż dostępne na rynku kremy do cery trądzikowej. Zdarza się, że preparat polecany jest także pacjentom z łuszczycą, łojotokowym zapaleniem skóry czy zanokcicą (ropnym zapaleniem pod paznokciem). Ze względu na właściwości rozgrzewające maść można stosować także na odmrożenia.

Maść ichtiolowa ma jeszcze jedno zastosowanie. Nie każdy wie, że preparat ten może być stosowany do usunięcia drzazgi ze skóry. Wystarczy posmarować maścią miejsce, gdzie pojawiła się drzazga, i owinąć je bandażem lub gazikiem. Taki opatrunek należy trzymać na skórze przez kilkanaście godzin. Po tym czasie drzazga powinna wyjść ze skóry. Zdarza się nawet, że odchodzi razem ze zdjęciem bandażu.

Maść ichtiolowa - przeciwwskazania

Tak jak zostało już wspomniane, maść ichtiolowa przeznaczona jest wyłącznie do użytku zewnętrznego. Ważne jest, aby nie stosować jej bezpośrednio na otwarte rany lub uszkodzoną skórę. Przeciwwskazaniem jest również uczulenie lub nadwrażliwość na którykolwiek ze składników maści.

Maść ichtiolowa - jak stosować?

Cienką warstwę maści ichtiolowej należy nanieść bezpośrednio na skórę. Preparat zazwyczaj stosuje się 1-2 razy dziennie. W przypadku, gdy maść została przepisana przez lekarza, konieczne jest stosowanie się do jego zaleceń. Po zakończeniu aplikacji należy dokładnie umyć ręce. Ze względu na kolor i konsystencję maści warto zachować dużą ostrożność. Maść może pozostawiać plamy na ubraniach i pościeli.

Warto wiedzieć, że poza klasyczną - brązową - maścią ichtiolową, znaleźć można także podobny składnik. Chodzi o Sodium Shale Oil Sulfonate, czyli biały ichtiol. Nie kupimy go jednak w aptece w formie maści. Ten rodzaj ichtiolu jest składnikiem wielu kosmetyków. Przede wszystkim szamponów do włosów, odżywek i kremów do pielęgnacji twarzy. Biały ichtiol wykazuje podobne właściwości, co brązowy.

Maść ichtiolowa - czy można stosować w ciąży?

Maść ichtiolowa uważana jest za bezpieczny preparat. Mimo tego kobiety ciężarne i karmiące piersią przed zastosowaniem maści powinny skonsultować się z lekarzem. To samo dotyczy dzieci poniżej 12. roku życia.

Czytaj także: 

Sucha skóra na dłoniach. Przyczyny i zapobieganie

Tanie hity z apteki. Pielęgnacja skóry już od kilku złotych

Maść konopna: Właściwości i zastosowanie

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: maść
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL