Wymiata złogi z jelit i zbija cholesterol. Wystarczą dwie łyżki dziennie

Sezam jest doskonałym dodatkiem do pieczywa, słodkich wypieków mięs i sałatek, jednak z tej rośliny tłoczony jest również olej, który jest skarbnicą witamin i minerałów, a także kwasów tłuszczowych. Warto włączyć go do diety ze względu na jego właściwości zdrowotne. Kto powinien częściej sięgać po olej sezamowy i dlaczego?

Olej sezamowy - właściwości odżywcze

Olej sezamowy tłoczony jest na zimno z ziaren sezamu białego. Ma jasną barwę oraz słodki aromat sezamu. Jest źródłem wielu cennych składników, takich jak wapń, magnez, fosfor, potas, cynk, żelazo, miedź.

Po olej warto sięgać, ponieważ zawiera w sobie również witaminy z grupy B, a także witaminę A, E oraz kwas foliowy.

Olej sezamowy jest tłoczony na zimno, co oznacza, że ziarna sezamu przechodzą przez prasę w temperaturze nie większej, niż 40 stopni Celsjusza, dzięki czemu zachowane zostają wszystkie cenne składniki odżywcze. Ważne jest również to, że olej sezamowy należy przechowywać w lodówce i spożywać go również na zimno, nie nadaje się on do obróbki termicznej.

Reklama

Olej sezamowy doskonały dla cukrzyków

Olej sezamowy z powodzeniem może być używany w kuchni cukrzyków, ponieważ ma niski indeks glikemiczny IG=35. Należy jednak pamiętać, że sezam jest wysokokaloryczny, a jedna łyżka oleju sezamowego zawiera aż 120 kalorii.

Czytaj więcej: Produkty z najniższym indeksem glikemicznym. Jedz częściej a schudniesz

Olej sezamowy działa przeciwbólowo

Olej sezamowy bogaty jest w cynk, dzięki czemu warto włączyć go do diety w okresie obniżonej odporności. Cynk wspomaga organizm w walce z przeziębieniem i grypą. Olej sezamowy w połączeniu z imbirem ma działanie przeciwbólowe. Sok z imbiru w połączeniu z olejem sezamowym tworzy mieszankę, w której należy zamoczyć np. gazę i przyłożyć na bolące miejsce. Może być zatem doskonałym uzupełnieniem leczenia w zaostrzeniu zapalenia stawów.

Olej sezamowy obniża ciśnienie krwi

Zawarta w sezamie sezamina i sezamolina korzystnie wpływa na naczynia krwionośne i serce - obniża ciśnienie tętnicze krwi, wspomaga pracę serca oraz korzystnie działa na profil lipidowy, w tym obniża poziom cholesterolu.

Te dwa związki przynoszą również korzyść dla osób zmagających się z nadprogramowymi kilogramami. Sezamina usprawnia pracę jelit, poprawia przemianę materii, a także wykazuje właściwości przeciwnowotworowe i antydepresyjne.

Olej sezamowy bogaty w witaminę B

W oleju sezamowym znajdują się witaminy: B1, B2, B3 oraz B6. Są to niezwykle istotne związki dla prawidłowego działania układu nerwowego, a także mięśni i serca. Pozwalają one na prawidłowe przesyłanie impulsów elektrycznych, także tych w sercu. Witaminy z grupy B wspierają również prawidłową pracę mózgu, poprawiają pamięć i koncentrację.

Olej sezamowy wzmacnia kości i stawy

W ziarnach sezamu zawarte są duże ilości wapnia oraz magnezu, które bezpośrednio wpływają na stan kości i stawów. Regularne spożywanie oleju sezamowego może uchronić przed osteoporozą, korzystnie wpływać na stawy, zwłaszcza u chorych na RZS.

Zawarta w oleju miedź wpływa korzystnie na stany zapalne, pozwala pozbyć się bolesności i obrzęku stawów.

Olej sezamowy oczyszcza jelita

Zawarty w oleju sezamowym błonnik usprawnia pracę jelit dzięki dużej zawartości błonnika. Błonnik ułatwia przesuwanie się resztek pokarmowych zalegających w jelitach i zapobiega zaparciom. Te właściwości sprawiają, że olej sezamowy z powodzeniem może być stosowany u osób, które chcą schudnąć.

Olej sezamowy - z czym go jeść?

Olej sezamowy, jak wspomniano wcześniej, nie nadaje się do smażenia a dzienne jego spożycie nie powinno przekraczać dwóch łyżek stołowych. Z tego powodu będzie on doskonałym dodatkiem do sałatek, mięs, a także można dodawać go do hummusu.


CZYTAJ TAKŻE:

Nadmiar gorszy niż niedobór. Tak rozpoznasz przeładowanie organizmu żelazem

Najzdrowszy rodzimy miód. Polska mimoza dobra dla wątroby, nerek i serca

Kilka kropel dziennie pomoże odtruć organizm i zbić cholesterol. Stosuj też na skórę

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL