Nasiadówki – naturalny sposób na kobiece problemy

Nasiadówki to stosowany od dawna, skuteczny sposób na infekcje intymne i walkę z hemoroidami. W czasach, kiedy dostęp do leków był ograniczony, kobiety same musiały sobie radzić z różnymi dolegliwościami zdrowotnymi. Jednym z takich domowych sposobów były kąpieli nasiadowe, które obecnie przeżywają renesans i stają się coraz bardziej popularne. Jakie zioła wykorzystuje się do nasiadówki? Jak ją prawidłowo przygotować? Poznaj cudowne właściwości stosowania kąpieli nasiadowej!

Czym jest kąpiel nasiadowa?

Nasiadówka, czy też kąpiel nasiadowa, to naturalny i skuteczny sposób na wiele przykrych dolegliwości. Pozwala zmniejszyć stan zapalny, przyspieszyć gojenie ran, złagodzić pieczenie i ból, zatamować krwawienie oraz wzmocnić osłabiony organizm. Może nawet powstrzymać rozwój infekcji, jeśli zostanie zastosowana tuż po pojawieniu się pierwszych objawów.   

Nasiadówka to inaczej ciepła kąpiel z dodatkiem ziół lub substancji leczniczych. Polega na zanurzeniu pośladków, miejsc intymnych i bioder w ciepłej wodzie o temperaturze 36-42 stopni C. Przeprowadza się w wannie, misce czy innym naczyniu. Zabieg trwa zwykle od 15 do 20 minut, po czym skórę należy wytrzeć delikatnie miękkim ręcznikiem.

Reklama

Zaleca się przeprowadzenie zabiegu wieczorem przed snem, żeby od razu po skończonej kąpieli uniknąć nagłego wychłodzenia i ciepło otulić dolne partie ciała. Ziołowa kuracja powinna trwać około tygodnia, ale nie dłużej niż 21 dni. 

Wskazania i przeciwskazania do nasiadówek

Do głównych wskazań oraz zaleceń do przeprowadzenia kąpieli nasiadowych należą przede wszystkim:       

  • zapalenie pęcherza moczowego        
  • infekcje intymne        
  • bolesne miesiączkowanie        
  • pielęgnacja i regeneracja krocza po porodzie        
  • hemoroidy (żylaki odbytu)       
  • choroby ginekologiczne        
  • koka jelitowa lub nerkowa        
  • mechaniczne uszkodzenia skóry 

Przeciwwskazaniem do stosowania kąpieli nasiadowej jest niewydolność krążenia. Nie powinny z nich korzystać kobiety w ciąży, zwłaszcza w trzech pierwszych miesiącach. Ponadto taka kąpiel jest przeciwwskazana po stosunku seksualnym w przypadku planowanego rodzicielstwa, ponieważ wysoka temperatura powoduje obniżenie ruchliwości i żywotności plemników. 

Nie wolno robić nasiadówek, gdy nie wiemy, co jest przyczyną naszych dolegliwości! Musimy pamiętać, że przed zastosowaniem jakiegokolwiek leczenia dobrze jest skonsultować się z lekarzem.  

Nasiadówki z kory dębu - dlaczego warto je stosować?

Kora dębu jest jednym z najpopularniejszych i najskuteczniejszych surowców zielarskich. Jest źródłem wielu cennych substancji aktywnych, do których należą m.in. garbniki, flawonoidy, triterpeny, kwasy fenolowe, żywice i soli mineralne, przez co znajduje zastosowanie w łagodzeniu wielu dolegliwości. Dzięki tym składnikom kora dębu ma działanie przeciwbakteryjne, przeciwzapalne, przeciwutleniające, wysuszające, odkażające (wykazuje działanie antyseptyczne wobec gronkowców), rozkurczowe i moczopędne. Jest również znana jako środek kosmetyczny o działaniu kojącym, ściągającym i gojącym. 

Kora dębu może być używana zarówno wewnętrznie, w formie naparów i herbat do picia, jak i zewnętrznie w postaci kąpieli, szamponów czy okładów. Jej najbardziej popularnym wykorzystaniem są właśnie nasiadówki. W przypadku pojawienia się hemoroidów taki wywar pozwoli złagodzić nieprzyjemne objawy guzków krwawniczych, takich jak ból, pieczenie, krwawienie i swędzenie odbytu. 

Regularna kuracja w postaci nasiadówek z kory dębu wspomaga utrzymanie pH na prawidłowym poziomie, rozkurcza mięśnie zwieracza odbytu i zmniejsza ciśnienie w naczyniach żylnych. Ponadto taka kąpiel zalecana jest po zabiegach proktologicznych, takich jak operacje żylaków odbytu (hemoroidektomia), szczeliny odbytu, polipów lub kłykcin kończystych. 

Jak zrobić nasiadówkę z kory dębu?

Suszoną korę dębu można znaleźć w aptekach i sklepach zielarskich, to właśnie z niej przygotowuje się nasiadówkę. Aby przygotować wywar, wystarczy 100 g sproszkowanej kory dębu zalać litrem wody i gotować przez 15 minut. Po ugotowaniu należy pozostawić miksturę pod przykryciem na kolejne 15 minut. Po upływie tego czasu wywar z kory dębowej należy przecedzić i wlać do naczynia przeznaczonego do nasiadówki z bardzo ciepłą wodą. Co ważne, kąpiel należy przeprowadzać po wypróżnieniu się, nigdy odwrotnie. 

Jakie zioła wykorzystać do przygotowania kąpieli nasiadowej?

Nasiadówki można przygotować z wykorzystaniem różnego rodzaju ziół. Najpopularniejsze dodatki to:       

  • rumianek - działa uspokajająco, przeciwbakteryjnie i przeciwzapalnie. Kąpiel z rumianku zaleca się w przypadku zapalenia pęcherza moczowego i pochwy oraz w przypadku hemoroidów; 
  • pokrzywa - wykazuje działanie zmniejszające stan zapalny oraz przyspieszające proces gojenia ran. Kąpiel nasiadowa z pokrzywą świetnie sprawdza się w przypadku zapalenia dróg moczowych;       
  • macierzanka - pozwoli zahamować stan zapalny oraz uczucie swędzenia i podrażnienia. Nasiadówki z macierzanką wspomagają leczenie stanów zapalnych pochwy i sromu;       
  • szałwia - ma właściwości dezynfekujące i antybakteryjne, które ułatwiają kontrolowanie bakterii powodujących infekcje okolic intymnych. Kąpiel z szałwii polecana jest w łagodzeniu objawów zapalenia pęcherza;        
  • koper - nasiadówki z dodatkiem kopru zalecane są szczególnie kobietom, które każdego miesiąca cierpią z powodu bolesnych miesiączek. 

Leczenie za pomocą kąpieli nasiadowych wymaga regularności i cierpliwości. Należy jednak pamiętać, że mimo iż nasiadówki to stosowana od dawna naturalna metoda lecznicza, nie zastąpią jednak podstawowego leczenia farmakologicznego. Takie kąpiele przynoszą ulgę i wspomagają zaleconą przez lekarza terapię.  

CZYTAJ TAKŻE:

Niedobór witaminy B12. Objawy zauważysz także w lustrze

Wiosenne przesilenie. Jak walczyć ze spadkiem nastroju?

Siedem naturalnych olejków, które warto mieć w domowej apteczce


INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: hemoroidy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL