Siedem naturalnych olejków, które warto mieć w domowej apteczce

Olejki do inhalacji kosztują kilka złotych. Najtańsze produkty zakupić można już za 5-10 zł. Ich działanie jest nieocenione. Pomagają m.in. w przypadku infekcji dróg oddechowych, przeziębienia, grypy oraz zapa-lenia oskrzeli i zatok. Niektóre mogą działać również przeciwgorącz-kowo. Poniżej znajdziesz więcej informacji na temat olejków do inhala-cji.

Domowe inhalacje - po co je stosować?

Inhalacje to prosty sposób na walkę z nieprzyjemnymi objawami przeziębienia. Pomagają na uporczywy katar, zatkany nos czy kaszel. Inhalacje pozwalają z powodzeniem oczyścić zatoki, a także nawilżyć i udrożnić górne drogi oddechowe, co sprawia, że choremu łatwiej się oddycha. Nie tylko są zbawienne w walce z infekcjami ale niektóre olejki działają rozluźniająco i odprężająco. Są dobrym sposobem na walkę z przewlekłym napięciem nerwowym lub dobrą formą relaksu po ciężkim dniu.

Domowe inhalacje - jak je wykonać prawidłowo?

Na rynku znaleźć można wiele sprzętu do inhalacji, to nebulizatory i inhalatory. Tego typu produkty można zakupić już za 50-100 zł. Warto pamiętać jednak, że inhalacje można przeprowadzać również bez specjalnego sprzętu. Wystarczy przygotować miskę lub garnek, wrzątek oraz ręcznik. Chory powinien pochylić się nad miską, przykryć głowę ręcznikiem i przez kilka minut wdychać parę nosem i wydychać ustami.

Reklama

Domowe inhalacje - czy są przeciwwskazania?

Domowe inhalacje uważane są za bezpieczne, jednak istnieją do nich pewne przeciwwskazania. To przede wszystkim ciężka niewydolność serca, wysoka gorączka, niewydolność krążenia, krwotoki z dróg oddechowych i ataki astmy. Inhalacje niewskazane są również w przypadku przewlekłych oraz ciężkich chorób układu oddechowego. Chodzi przede wszystkim o niektóre typy nowotworów oraz gruźlicę. Należy pamiętać również, że domowe inhalacje mogą źle wpływać także na skórę. Dotyczy to zwłaszcza cery naczynkowej i bardzo wrażliwej.

Olejki do inhalacji, które warto mieć w domowej apteczce

Inhalacje z powodzeniem wykonywać można samą parą wodą. Innym rozwiązaniem jest sól fizjologiczna, która dobrze oczyszcza śluzówkę nosa i drogi oddechowe. Aby wzmocnić efekty inhalacji, wykorzystać można również olejki eteryczne.

W domowej apteczce warto trzymać olejek tymiankowy. Sprawdzi się zwłaszcza w przypadku uporczywego kaszlu. Tymianek wspomaga wykrztuszanie, wzmacnia odporność, zmniejsza stany zapalne oraz ułatwia zasypianie.

Kolejnym produktem jest olejek eukaliptusowy. Znajdziemy w nim m.in. eukaliptol, garbniki i flawonoidy. Olejek daje ukojenie w przypadku infekcji dróg oddechowych, przeziębienia, grypy oraz zapalenia oskrzeli i zatok. Może działać również przeciwgorączkowo.

Olejkiem, który warto zakupić, jest olejek sosnowy. To produkt o działaniu wykrztuśnym i antyseptycznym. Sprawdzi się w przypadku silnego kataru, bólu gardła i kaszlu.

Zatkany nos pomoże udrożnić także olejek miętowy. Działa on również przeciwbólowo oraz uspokajająco. Zastosowany wieczorem, ułatwia zasypianie. Za drogocenne właściwości olejku miętowego odpowiada przede wszystkim mentol.

Doskonałym produktem jest także olejek rozmarynowy. Działa przeciwbakteryjnie oraz pomaga usunąć zalegającą w płucach wydzielinę.

Warto zakupić olejek z kurkumy, ponieważ inhalacja z kilku kropel pozytywnie wpłynie na nasz nastrój, zadziała rozluźniająco i ukoi układ nerwowy po intensywnym dniu.

W domowej apteczce cukrzyków i osób cierpiących na problemy żołądkowe nie może zabraknąć olejku cynamonowego. Inhalacje z jego zawartością zwiększają aktywność insuliny i pomagają obniżyć poziom cukru we krwi. Ponadto łagodzi biegunki i wzdęcia, usprawnia metabolizm, a niektóre badania wykazują, że działa przeciwnowotworowo i chroni żołądek oraz jelita.

Domowe inhalacje - jak bezpiecznie je wykonać?

Decydując się na inhalacje z użyciem olejków, należy pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. Przede wszystkim warto zachować umiar. Nie należy przeprowadzać inhalacji częściej niż 3 razy dziennie. Warto również oszczędnie dawkować olejek. Zazwyczaj do jednej inhalacji zaleca się 5-10 kropli. Więcej informacji na ten temat znaleźć można na opakowaniu olejków. W przypadku wykorzystywania nebulizatora lub inhalatora, należy pamiętać o tym, aby odpowiednio zadbać o higienę sprzętu. W tego typu produktach zbiera się ogromna ilość bakterii, które mogą być szkodliwe dla organizmu. Wszystkie wymienione wyżej olejki można zakupić w aptekach i sklepach zielarskim. Ich cena zależy od pojemności i producenta. Najtańsze produkty kosztują tylko 5 złotych.

CZYTAJ TAKŻE: 

Domowe sposoby walki z gorączką

Jak przywrócić równowagę kwasowo-zasadową organizmu?

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL