Przyspieszą odchudzanie i obniżą cukier we krwi. Stosuj jako przyprawę lub zaparz jak herbatę

Nasiona kozieradki mają mocny aromat i ostro-gorzki smak, z lekko orzechową nutą. Są najcenniejszym elementem kozieradki pospolitej, czyli jednej z najstarszych roślin znanych medycynie. Możemy z nich przygotować lecznicze okłady, które korzystnie wpływają na skórę. Nadają się jednak także do przyprawiania dań, a nawet wykonywania naparów. Na co są dobre nasiona kozieradki i jak wykorzystać ich właściwości?

Kozieradka lekarska - remedium na wiele dolegliwości

Kozieradka pospolita — znana też jako kozieradka lekarska czy boża trawka — to roślina zielna z rodziny bobowatych. Z uwagi na ciekawy smak i mocny aromat jest chętnie wykorzystywana w kuchni orientalnej. Jej dobroczynne właściwości znajdują zastosowanie również w medycynie i kosmetologii. Najcenniejszą częścią rośliny są żółtobrązowe nasiona. Jak je spożywać i w czym może to pomóc? Jak wykonać herbatę z kozieradki? Podpowiadamy.

Reklama

Na co są dobre nasiona kozieradki?

Nasiona kozieradki są źródłem między innymi witamin z grupy B, witaminy A, witaminy C, żelaza, manganu, magnezu, wapnia, fosforu, potasu i cynku. Stwierdzono w nich również dużą zawartość śluzu polisacharydowego, który między innymi działa ochronnie na błonę śluzową przewodu pokarmowego. W nasionach kozieradki znajdziemy również flawonoidy i izoflawony, a także błonnik, który korzystnie wpływa na perystaltykę jelit. Na długo utrzymuje też uczucie sytości po posiłku.

Nasiona kozieradki polecane są przede wszystkim osobom, które chorują na cukrzycę. Pomagają bowiem ograniczyć wzrost glukozy po posiłku i wspierają utrzymanie prawidłowego poziomu cukru we krwi. Ponieważ nasiona kozieradki wykazują działanie bakteriobójcze, warto je stosować w okresie obniżonej odporności oraz by ochronić organizm przed infekcją, przeziębieniem czy grypą. Zawarte w nich substancje śluzowe ułatwią też odkrztuszanie, jeśli jednak zachorujemy.

Kozieradka wykazuje również działanie przeciwnowotworowe i żółciopędne. Obniża poziom "złego" cholesterolu we krwi i pomaga poradzić sobie z gazami, wzdęciami czy innymi problemami, związanymi z układem pokarmowym. Dzięki działaniu przeciwbólowemu może pomóc czy bólach brzucha i bólach miesiączkowych.

Czytaj też: Niedoceniana przyprawa. Zbija cukier i cholesterol, wspomaga trawienie 

Jak jeść ziarna kozieradki?

Ziarna kozieradki można spożywać w całości. W sklepach sprzedawane są też pod postacią zmieloną. W smaku są nieco gorzkie i ostre, a po zmieleniu można w nich również wyczuć charakterystyczną, orzechową nutę. 

Mogą być dodawane do potraw — na przykład mięsnych czy rybnych. Będą też rewelacyjnym dodatkiem do sałatek, zup czy zapiekanek. Nie wszyscy wiedzą, że kozieradka wchodzi w skład między innymi mieszanki curry.

Sproszkowane nasiona można też wymieszać z miodem w ilości 1:1. Jeśli będziemy przyjmować ten specyfik dwa razy dziennie po jednej łyżeczce (w czasie posiłku), zadziała wzmacniająco na organizm.

Czytaj również: Nasiona na ratunek wątrobie. Już łyżeczka dziennie pomoże ją zregenerować 

Jak pić nasiona kozieradki?

Nasiona kozieradki można również pić pod postacią naparu. Herbata z nasion kozieradki może się okazać pomocna na przykład przy problemach z układem pokarmowym. Jak ją przygotować?

  • Dwie łyżeczki nasion kozieradki wsypujemy do kubka.
  • Zalewamy je 200 ml wrzącej wody i przykrywamy talerzykiem.
  • Nasiona powinny parzyć się pod przykryciem przez około 10-15 minut. Niektórzy zalecają nawet 30 minut.
  • Po upływie tego czasu napar przecedzamy.

Jak stosować herbatę z kozieradki? Można wypijać ją dwa razy dziennie. Możemy też - dla poprawy smaku - dodać do naparu miód lub cytrynę.

Źródła: zdrowie.interia.pl, kobieta.interia.pl, smaker.pl

Czytaj też: 

Zalej nasiona i pij każdego dnia. Oczyścisz jelita, schudniesz i wzmocnisz serce 

Mają więcej kwasów omega-3 niż łosoś norweski. Przed zjedzeniem - rozgnieć 

Trzymasz go na parapecie. Zalej kilka gałązek wrzątkiem i pozbądź się infekcji 

Zobacz też: 

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: kozieradka | herbata
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL