Osiem zdrowotnych wskazań do stosowania rumianku. Zawsze miej go w domu

Rumianek jest popularną rośliną leczniczą stosowaną zarówno w medycynie, kosmetologii jak i farmacji. Jego właściwości znane są od wielu lat, jednak mało kto wie, jak szerokie zastosowanie może mieć to zioło. Rumianek pomaga nie tylko na kłopoty z żołądkiem, ale także wspomaga leczenie zakażeń bakteryjnych i ułatwia zasypianie. Oto osiem powodów, dla których warto mieć rumianek zawsze w domu.

Rumianek działa przeciwbakteryjnie

W rumianku znajdują się cenne substancje, takie jak bisabolol i chamazulen, które hamują rozrost bakterii oraz grzybów. Właściwości te sprawiają, że rumianek doskonale sprawdza się w przypadku zakażeń skóry czy grzybicy. Przeciwzapalne właściwości pomogą również uporać się z zapaleniem spojówek czy nieprzyjemnym jęczmieniem na oku - wówczas wystarczy przygotować kompresy z wyciągiem z rumianku i przyłożyć do zmienionego chorobowo miejsca.

Rumianek obniża poziom cukru we krwi

Picie naparu z rumianku warto praktykować regularnie, ponieważ roślina ta działa ochronnie na trzustkę. Ponadto rumianek zapobiega wahaniom cukru we krwi i niweluje nieprzyjemne dolegliwości związane z nagłym skokiem glukozy.

Reklama

Rumianek działa rozkurczowo na mięśnie układu pokarmowego

Osoby, które zmagają się z problemami jelitowo-żołądkowymi powinny częściej sięgać po napar z rumianku. Powoduje on rozluźnienie mięśni w układzie pokarmowym, zapobiega zaparciom, a dodatkowo wykazano, że może również skrócić czas trwania biegunki.

Rumianek złagodzi stany zapalne i oparzenia skóry

Okłady z rumianku działają przeciwobrzękowo oraz przyspieszają gojenie się ran na skórze. Wykazano, że rumianek ma podobne działanie do preparatów zawierających glikokortykosteroidy. Okłady można stosować również na skórę dotkniętą trądzikiem lub po oparzeniu. Należy jednak pamiętać, że takich okładów nie należy stosować od razu po oparzeniu, a dopiero jako uzupełnienie terapii ewentualnymi lekami, w zależności od stopnia oparzenia.

Rumianek ułatwia zasypianie

Osoby zmagające się z problemami z zasypianiem powinny wypróbować picie naparu z rumianku przed snem. Działa on wyciszająco, odprężająco. Zawarte w roślinie apigeniny wykazują również działanie przeciwdepresyjne, dlatego zalecany jest osobom żyjącym w nadmiernym stresie i napięciu emocjonalnym.

Rumianek doskonały do inhalacji parowych

Każdy, kto zmaga się z infekcją dróg oddechowych, z mokrym kaszlem i zalegającą wydzieliną trudną odkrztuszenia, powinien zastosować inhalacje parowe z dodatkiem rumianku. Napar pozwoli rozrzedzić wydzielinę w drzewie oskrzelowym i ułatwi jej odkrztuszenie. Rumianek tak samo sprawdzi się w inhalacjach stosowanych przy zatkanych zatokach czy katarze uniemożliwiającym swobodne oddychanie.

Rumianek wspomaga leczenie choroby wrzodowej

Bisabolol to substancja, która wykazuje działanie przeciwzapalne i osłonowe dla śluzówki żołądka. W badaniach zaobserwowano, że regularne przyjmowanie bisabololu przez osoby z chorobą wrzodową prowadzi do zmniejszenia uszkodzeń śluzówki żołądka i zmniejszenia wrzodów. Związek ten jest obecny w rumianku, dlatego osoby z chorobą wrzodową powinny regularnie pić napar z tej rośliny.

Rumianek pomoże na hemoroidy

Nasiadówki lub okłady z rumianku w przypadku hemoroidów nie tylko złagodzą ból i stan zapalny, ale przyspieszą również gojenie się guzków krwawniczych. Oprócz rumianku, na hemoroidy pomoże także krwawnik, kora dębu lub kasztanowiec.

CZYTAJ TAKŻE:

Babciny patent na lepszą odporność i stany zapalne. Pij i nie daj się infekcjom

Żuj, dodawaj do herbaty, rób nalewki. Stosuj przy pierwszych objawach

Zrób owsiankę dzień wcześniej i włóż do lodówki. Efekt i działanie cię zaskoczą

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Strona główna INTERIA.PL