Tego nigdy nie popijaj kawą ani herbatą! Zrób nawet godzinę przerwy

Jak pokazują badania konsumenckie, ponad 65 proc. Polaków regularnie pije kawę. Herbata wzbudza podobne zainteresowanie. Oba napoje, spożywane w umiarkowanych ilościach, nie tylko nie zagrażają zdrowiu, co wręcz - mają na nie dobroczynny wpływ. Problem pojawia się jednak w przypadku, gdy łączymy je z lekami. Jakich konkretnie substancji nie należy popijać kawą i herbatą?

Jakich teków nie wolno popijać kawą ani herbatą?

Wydaje się oczywiste, że lekarstwa powinny być popijane wodą. Niestety, wiele osób nie stosuje się do tej reguły i sięga po to, co akurat znajduje się w pobliżu, np. kawę lub herbatę. Inni popełniają ten błąd nieświadomie - choć połykają tabletkę popijając ją wodą, to już za chwile sięgają po kubek z kawą. Takie postępowanie może mieć bardzo poważne konsekwencje. 

Napoje kofeinowe, w tym także cola czy tzw. energetyki, mogą zmniejszać lub, wręcz przeciwnie, potęgować działanie niektórych leków. Skutkować to może nieprzyjemnymi objawami, takimi jak np. problemy gastryczne, biegunki, uczucie gorąca, nadpotliwość lub bezsenność, a nawet sprawić, że lek nie zadziała prawidłowo. O jakie konkretnie leki chodzi?

Reklama

Leki przeciwbólowe

Polacy sięgają najczęściej po dwie substancje przeciwbólowe - paracetamol oraz ibuprofen. Niektóre dostępne na rynku produkty zawierają dodatek w postaci kofeiny, która ma przyśpieszać działanie leku. To właśnie to połączenie jest najbardziej niewskazane. Zawarta w lekach kofeina łączy się z kofeiną w kawie lub herbacie, co doprowadzić może do wystąpienia takich objawów jak m.in. bóle głowy, zaburzenia rytmu serca, bezsenność i rozdrażnienie.

Witaminy i suplementy

Zarówno kawa, jak i herbata zawierają garbniki, które mogą wiązać jony żelaza. Z tego powodu osoby, które suplementują żelazo, nie powinny popijać go ww. napojami. Doprowadzić to może bowiem do zaburzeń wchłaniania żelaza, czego konsekwencją będą dalsze niedobory. Podobnie jest z innymi witaminami i minerałami. Ponadto, kawa ma działanie moczopędne, przez co może doprowadzić do utraty witamin rozpuszczalnych w wodzie, takich jak witaminy z grupy B i witamina C - ostregają farmaceuci.  

Antydepresanty

Kawa i herbata mogą wchodzić w interakcje z trójcyklicznymi lekami przeciwdepresyjnymi (TCA). To m.in. amitryptylina, klomipramina, imipramina, nortryptylina, doksepina, opipramol i dezypramina. Doprowadzić to może do problemów z wchłanianiem leku, co sprawi, że pacjent tak naprawdę nie otrzyma przypisanej mu przez lekarza dawki leku. Kawa i herbata stanowią jeszcze inne zagrożenie. Niektóre leki z grupy SSRI mogą bowiem wzmacniać działanie kofeiny. Skutkować to może takimi objawami jak np. kołatanie serca, problemy ze snem, nadmierne pobudzenie, niepokój czy nudności.

Leki na tarczycę

Ostatnio głośno było także o interakcji, w jaką może wchodzić kawa z lewotyroksyną, która stosowana jest w przypadku niedoczynności tarczycy. Popicie tego leku kawą może doprowadzić do zmniejszenia jego skuteczności nawet o kilkadziesiąt procent. Co ciekawe, w przypadku lewotyroksyny niebezpieczna jest nie tylko kawa, ale i często dodawane do niej mleko. Ze względu na zawartość wapnia zaburzać ono może wchłanianie lewotyroksyny.

Antybiotyki

Inną grupą leków, których nie należy popijać kawą i herbatą, są antybiotyki. Niektóre z nich hamować mogą bowiem rozkład kofeiny, przez co substancja ta pozostaje dłużej w organizmie, co powodować może nieprzyjemne objawy, np. problemy ze snem. 

Na co jeszcze uważać?

Kawa i herbata nie powinny być łączone także ze stymulantami, czyli lekami działającymi pobudzająco, które stosowane są np. przy ADHD. Doprowadzić to może m.in. do podwyższonego tętna lub wysokiego ciśnienia krwi.

Jak pokazują badania, kawa (co istotne, także niesłodzona) może podnosić poziom cukru, czego skutkiem może być osłabienie działania leków na cukrzycę. 

Przyjmujesz leki? Uważaj na sok

Należy pamiętać, że niebezpieczne interakcje nie dotyczą wyłącznie kawy i herbaty. Na działanie leków mogą wpłynąć także soki owocowe (np. grejpfrutowy czy pomarańczowy), a także mleko czy napoje gazowane. Jedynym bezpiecznym rozwiązaniem jest popijanie leków wodą niegazowaną i odczekanie co najmniej 30 minut przed wypiciem ulubionego napoju.

CZYTAJ TAKŻE:

Jak prawidłowo przyjmować leki na ból i gorączkę? Wielu wciąż popełnia ten błąd

Co się dzieje z ciałem, gdy codziennie wieczorem pijesz lamkę wina?

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: antybiotyki
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Popularne