Regeneruje wątrobę, zbija cukier i wspiera jelita. Pij herbatę z popularnego chwastu
Mniszek lekarski kojarzony jest przede wszystkim z chwastem porastającym trawniki, jednak od lat wykorzystywany jest w leczeniu wielu dolegliwości i to każda jego część - zarówno korzeń, łodyga jak i kwiaty rośliny. Okazuje się także, że mniszek ma właściwości obniżające poziom cukru, a nawet zapobiegające rozwojowi nowotworów. Jak wykorzystać tę roślinę w codziennej diecie i dlaczego warto? Odpowiadamy.
Mniszek lekarski znany jest z działania detoksykacyjnego. Związki obecne w korzeniu mniszka wspomagają wydzielanie żółci, co ułatwia trawienie tłuszczów i wspiera pracę wątroby. Jeśli do codziennej diety włączymy napar z mniszka lekarskiego, usprawnimy procesy oczyszczania oraz pracę wątroby.
Liście mniszka lekarskiego zawierają związki, które działają moczopędnie, co pomaga w usuwaniu nadmiaru wody i toksyn z organizmu. Dzięki temu mniszek może wspierać pracę nerek, zapobiegać obrzękom i wspomagać leczenie infekcji dróg moczowych. Regularne picie naparu z mniszka lekarskiego zalecane jest osobom, które zmagają się z zatrzymaniem wody w organizmie i cierpią z powodu nawracającego zapalenia pęcherza moczowego.
Mniszek lekarski pobudza apetyt i usprawnia proces trawienia w układzie pokarmowym. Zalecany jest osobom starszym, które przyjmują zbyt mało jedzenia w ciągu dnia oraz pacjentom przewlekle chorym, jako wsparcie procesu leczenia niedożywienia i zaburzeń łaknienia.
Napary z mniszka mogą być stosowane w przypadku niestrawności, wzdęć czy zaparć. Roślina ta działa łagodząco na błonę śluzową żołądka, co przynosi ulgę w przypadku uporczywej zgagi.
Badania naukowe sugerują, że mniszek lekarski może być pomocny w kontroli poziomu cukru we krwi u osób z cukrzycą typu 2.
W jednym z przeprowadzonych badań wykazano, że u osób z cukrzycą typu 2, które przyjmowały ekstrakt z mniszka lekarskiego,, poziom cukru we krwi na czczo obniżył się o 18 proc. Z kolei średnie stężenie glukozy we krwi z trzech ostatnich miesięcy, czyli Hba1c (hemoglobina glikowana) - aż o 10 proc. Wyniki te uzyskano po 12 tygodniach przyjmowania ekstraktu z rośliny.
W aptekach i sklepach zielarskich można kupić gotowe suplementy z mniszka lekarskiego w postaci kapsułek czy tabletek. Dla osób, które lubią napary ziołowe, dostępne są herbaty z mniszka, które bezpiecznie można pić nawet codziennie.
Aby przygotować herbatkę, należy zalać łyżeczkę suszonych liści mniszka lekarskiego szklanką gorącej wody i parzyć przez 10 minut.
Pijąc taki napar codziennie, dostarczymy organizmowi flawonoidy, fenolokwasy, karotenoidy, sole mineralne potasu, magnezu i krzemu, a także witaminy C.
CZYTAJ TAKŻE:
Pomoże na stres, ciśnienie i bezsenność. Tak działa prastara rauwolfia wężowa
Pij trzy razy dziennie. Najlepszy sposób na katar, flegmę i ból gardła
Nasiona na ratunek wątrobie. Już łyżeczka dziennie pomoże ją zregenerować