Kąpiel lub nasiadówka z krochmalu. Ratunek dla skóry miejsc intymnych

Kąpiel lub nasiadówka z dodatkiem krochmalu to świetny, domowy sposób leczenia dla osób borykających się z przykrym swędzeniem i pieczeniem w miejscach intymnych. Doskonale wysusza zmiany alergiczne, koi i regeneruje skórę. Jest też niezastąpiony w pielęgnacji delikatnej skóry noworodków. Jak i kiedy go stosować?

Krochmal - co to jest?

Krochmal to nic innego jak skrobia ziemniaczana zmieszana z wodą. Niektórzy stosują go wyłącznie po przegotowaniu, inni doprowadzają po prostu do dokładnego rozpuszczenia się mąki w ciepłej wodzie. 

Krochmal to płyn, jaki powstaje w wyniku zmieszania skrobi ziemniaczanej z wodą. Dawniej krochmal wykorzystywany był przede wszystkim do konserwacji pościeli czy ręczników, które w ten sposób nie pochłaniały kurzu czy bakterii. Ze względu na ogromną ofertę środków piorących w ostatnich latach krochmalenie straciło na popularności. 

Warto wiedzieć jednak, że właściwości krochmalu można wykorzystać także w inny sposób. Dziś krochmal coraz częściej stosuje się do pielęgnacji skóry z problemami, nie tylko u maluchów. 

Reklama

Kąpiele i okłady z krochmalu - na co działają?

Krochmal doskonale sprawdzi się w przypadku problemów ze skórą. Chodzi przede wszystkim o stany zapalne oraz uporczywy trądzik. W tym celu należy dokładnie przemywać skórę nasączonym w krochmalu wacikiem. Nie ma jednak wątpliwości, że głównym prozdrowotnym zastosowaniem krochmalu są kąpiele i nasiadówki. Stosuje się je zwłaszcza u niemowląt. 

Krochmal łagodzi podrażnienia, zaczerwienienia i odparzenia skóry, dlatego z powodzeniem może być stosowany w przypadku:

  • otarć i podrażnień, 
  • potówek i reakcji alergicznych, 
  • w atopowym zapaleniu skóry (AZS),
  • przy wysypce wynikającej z tzw. skazy białkowej, czyli alergii pokarmowej objawiającej się na skórze. 

Wacik nasączony w krochmalu pomoże także wyleczyć zmiany skórne takie jak trądzik, rumień i wypryski. 

Kąpiele i nasiadówki z krochmalu - jak zrobić?

Kąpiele i nasiadówki z krochmalu można stosować 3-4 razy w tygodniu. Ich przygotowanie jest bardzo proste. Potrzebne składniki to 2-3 łyżki mąki ziemniaczanej oraz 5-6 litrów ciepłej wody. Pierwszym krokiem jest dokładne wymieszanie mąki w szklance ciepłej wody. Warto pamiętać o tym, aby wykonywać to energicznie. W przeciwnym wypadku w krochmalu pojawią się grudki. Tak powstały krochmal należy wlać do pozostałych litrów ciepłej wody i dokładnie wymieszać. 

Kąpiele i nasiadówki dla maluchów najlepiej wykonywać w małej wanience. Po zakończonej kąpieli nie ma konieczności zmywania krochmalu wodą. Może on stanowić dla skóry pewnego rodzaju warstwę ochronną.

Kąpiele i nasiadówki z krochmalu nie powinny powodować u maluchów reakcji alergicznych, jednak najlepiej wcześniej poradzić się pediatry.

CZYTAJ TAKŻE: 

"Częste mycie skraca życie" - ile prawdy jest w tym powiedzeniu?

Kto powinien unikać gorących kąpieli?

Czym są kąpiele leśne i jak wpływają na nasze zdrowie?

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: atopowe zapalenie skóry | siemię lniane
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL