Przyjmujesz witaminy i mikroelementy? Postępuj zgodnie z "dekalogiem suplementacji"

Suplementy diety cieszą się w Polsce bardzo dużą popularnością. Z roku na rok wydajemy na nie coraz więcej. Z badań niestety wynika, że nie do końca odróżniamy leki od suplementów. Często też przyjmujemy suplementy "w ciemno". Jak właściwie stosować tego typu preparaty? Jakimi zasadami się kierować? Z pomocą przychodzi "dekalog suplementacji" opracowany przez Główny Inspektorat Sanitarny.

Suplementy diety to nie leki

Według Ustawy z dnia 25 sierpnia 2006 roku o bezpieczeństwie żywności i żywienia suplement diety to środek spożywczy, którego celem jest uzupełnienie normalnej diety. Jest on skoncentrowanym źródłem witamin lub składników mineralnych bądź innych substancji wykazujących efekt odżywczy lub inny fizjologiczny, wprowadzanym do obrotu w formie umożliwiającej dawkowanie.

Suplement może mieć postać tabletki, jest dostępny w aptece, ale to nie czyni go lekiem. Lekiem nazywa się substancję lub mieszaninę substancji, które mają właściwości zapobiegania lub leczenia chorób. W przypadku leku mowa też o przywróceniu, poprawieniu lub modyfikacji fizjologicznych funkcji organizmu poprzez działanie farmakologiczne, immunologiczne lub metaboliczne. 

Reklama

Suplement diety nie leczy, a niestety wiele osób tak uważa. Zadaniem suplementu, powtórzmy, jest uzupełnianie naszej diety i wspieranie fizjologicznych funkcji organizmu. Więcej o różnicach między suplementami a lekami, a także o skuteczności stosowania tych pierwszych piszemy TUTAJ.

Czego oczekujemy od suplementów diety?

Suplementy diety w ostatnich latach stały się bardzo "modne". Ich przyjmowanie deklaruje dwóch na trzech Polaków. Zdecydowana większość zażywa je regularnie. Jak wynika z badań, od suplementów diety oczekujemy przede wszystkim wzmocnienia odporności i poprawy zdrowia. Liczymy również na poprawę lub utrzymanie samopoczucia i poprawę wyglądu - stanu skóry, włosów i paznokci. Chęć obniżenia masy ciała, a także wsparcie treningów lub aktywności sportowej to także powody, dla których decydujemy się na ich stosowanie.

Z puli dostępnych suplementów najchętniej sięgamy po preparaty witaminowo-mineralne.

"Dekalog suplementacji" - co to takiego?

Wzrost zainteresowania Polaków suplementami diety nie umknął ekspertom. To m.in. ze względu na ich rosnącą popularność Główny Inspektorat Sanitarny (GIS) opracował "dekalog suplementacji". Składa się na niego 10 "przykazań" - wskazówek, jak mądrze stosować suplementy diety. "Dekalog suplementacji" powstał kilka lat temu, ale zasady w nim zawarte pozostają aktualne.

"Dekalog suplementacji" - zasady

Oto 10 punktów "dekalogu suplementacji":

1. Jedzenie to nie leczenie - pamiętaj, że suplementy diety to kategoria żywności. Nie myl ich z lekami, których przeznaczenie jest zupełnie inne.

2. Suplementować znaczy uzupełniać - pamiętaj, że podstawą dobrego samopoczucia jest racjonalna dieta. Prowadź zdrowy styl życia.

3. Nie wszystko złoto, co się świeci - w kwestii suplementacji nie polegaj na informacjach pochodzących z reklam. Postaw na rzetelne źródła wiedzy.

4. Zachowaj czujność - sięgając po suplement diety, bądź uważny i obserwuj, w jaki sposób dany produkt wpływa na twój organizm.

5. Pochodzenie ma znaczenie - suplementy diety kupuj jedynie ze sprawdzonych źródeł. Zachowaj szczególną ostrożność wobec produktów dostępnych w sprzedaży internetowej.

6. Nie suplementuj na zapas - suplementy diety powinny być stosowane tylko w uzasadnionych przypadkach. Zanim zastosujesz konkretny produkt, wykonaj odpowiednie badania laboratoryjne, aby przekonać się, czy twoja dieta rzeczywiście wymaga suplementacji.

7. Bądź świadomym konsumentem - nie istnieje uniwersalny suplement diety dla wszystkich. Każdorazowo zweryfikuj, czy dany produkt może być przez ciebie spożywany. Przykładowo niektóre suplementy diety nie mogą być stosowane u dzieci, a innych nie zaleca się kobietom w ciąży.

8. Więcej nie znaczy lepiej - nie przekraczaj zalecanej do spożycia dziennej porcji produktu. Nadmiar niektórych składników w diecie jest tak samo szkodliwy jak ich niedobór.

9. Uważaj na interakcje - suplementy diety mogą negatywnie wpływać na działanie przyjmowanych leków. W trosce o zdrowie poinformuj swojego lekarza o stosowanej suplementacji i zastosuj się do jego rad.

10. Wybieraj rozsądnie - korzystaj z Rejestru Produktów zamieszczonego na stronie Głównego Inspektoratu Sanitarnego, aby dowiedzieć się, czy dany produkt został zgłoszony jako suplement diety i jaki jest jego aktualny status.

Co na pewno warto zapamiętać?

W przypadku niedoboru większości składników najczęściej zaleca się najpierw zmianę diety. Wydaje ci się, że czegoś ci brakuje, bo czujesz się zmęczony, wypadają ci włosy, paznokcie ci się łamią, a sen nie daje ci odpoczynku? Oczywiście może tak być, że organizm w ten sposób informuje cię o niedoborze, ale nie warto od razu sięgać po suplement - bo nie wiesz, czego właściwie potrzebujesz. Warto za to wykonać badania ogólne i szczegółowe, pod kątem zawartości danego składnika w organizmie, a ich wyniki skonsultować z lekarzem lub dietetykiem. Tym sposobem dobierzesz preparat idealny do twoich potrzeb. Może się również okazać, że wcale go nie potrzebujesz - nierzadko suplementację uznaje się za zbędną, gdyż dieta dostarcza odpowiednich ilości danej substancji. Badania pozwolą też na wykluczenie chorób, w tym tych, które mogą być powodem niedoboru czy nadmiaru.

Suplementy diety kupuj jedynie ze sprawdzonych źródeł, zawsze przyjmuj w zalecanych dawkach i o ich stosowaniu informuj lekarza.

CZYTAJ TAKŻE: 

Zioła, które mogą zaszkodzić. Nie łącz z lekami, unikaj w ciąży, nie stosuj długo

Bierz rano, najlepiej na pusty żołądek. Szybko uporasz się z niedoborem

Berberyna - cudowny suplement diety

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: suplementy | suplementy diety działanie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL