Najgorsze towarzystwo dla witaminy D. Nie łącz, bo się nie przyswoi

Witamina D wzmacnia odporność, wspiera układ nerwowy, kostny i mięśniowy, wspomaga regenerację wątroby. Nazywana także witaminą słońca, jest kluczowa dla prawidłowego funkcjonowania organizmu człowieka, a w naszym klimacie praktycznie wszyscy powinni ją regularnie suplementować. Jednak podczas przyjmowania witaminy D łatwo popełnić błędy. Z czym najlepiej przyjmować witaminę D3, aby była łatwiej przyswajalna, a co utrudni jej wchłanianie? Wyjaśniamy.

Z czym najlepiej przyjmować witaminę D3? 

Witamina D3 rozpuszcza się w tłuszczach i tylko przyjmowanie jej z tłuszczami ma sens. Dlatego najlepiej przyjmować ją w trakcie posiłku. Nie chodzi tu o jakieś wielkie ilości, wystarczy kanapka z masłem lub sałatka z oliwą, awokado czy ryby. Rodzaj tłuszczu również nie ma znaczenia. Wprawdzie obecnie mamy na rynku kapsułki zawierające tłuszcz i witaminę D3, ale zawsze warto je wspomóc posiłkiem.  

Oprócz tłuszczów witaminę D3 warto przyjmować z magnezem. To on powoduje, że ta witamina się aktywizuje. Dlatego suplementując witaminę D3, warto zadbać, aby towarzyszyły jej produkty bogate w magnez, takie jak jajka, płatki owsiane, ciemne pieczywo, ryż, kasza gryczana, banany czy mleko.  

Reklama

Działanie witaminy D3 na układ kostny wspiera obecność witaminy K2. Znajdziemy ją w ziarnach zbóż, jajkach, żółtych serach. Również cynk powoduje, że witamina ta lepiej się wchłania i działa skuteczniej. Cynk występuje w jajach, rybach, mięsie, żółtych serach, ryżu czy rybach.  

Witaminę D3 najlepiej przyjmować rano, podczas śniadania. Jej suplementacja wieczorem może spowodować problemy ze snem, gdyż witamina ta ma wpływ na produkcję melatoniny. Idealne jest więc przyjmowanie witaminy D3 podczas śniadania zawierającego tłuszcze i bogatego w magnez, cynk i witaminę K2. Jajka, ciemne pieczywo, masło czy też płatki na mleku lub kanapka z żółtym serem zapewnią idealny poranny posiłek dla suplementacji tej witaminy.  

Co utrudnia wchłanianie witaminy D3?  

Wchłanianie witaminy D3 odbywa się w jelicie cienkim. Wszelkie schorzenia tego odcinka przewodu pokarmowego utrudnią więc jej wchłanianie. Zaliczają się do nich celiakia czy mukowiscydoza. Przyczyną, dla której przyjmowanie witaminy D3 jest nieefektywne, są również niskotłuszczowe czy wegańskie diety.  

Innym czynnikiem, który utrudnia wchłanianie witaminy D3, jest otyłość. Ponieważ witamina ta rozpuszcza się w tłuszczach, tkanka tłuszczowa w organizmie wchłania przyswajaną witaminę D3 i tym samym nie dopuszcza jej do innych tkanek.  

Czytaj też: Witamina D3 w większych dawkach jest toksyczna

Witamina D a nadmiar witamin A i E

Zmniejszone wchłanianie witaminy D może być spowodowane nadmiarem witamin A i E w organizmie. Do przedawkowania witaminy E dochodzi w przypadku bardzo nasilonej i niekontrolowanej suplementacji (może do tego doprowadzić długotrwałe przyjmowanie dawki wynoszącej powyżej 1000 mg/dobę). Również nadmiar witaminy A jest najczęściej wynikiem niewłaściwej suplementacji. Wskazuje się, że witamina D wchłania się o kilkanaście proc. mniej efektywnie w przypadku nadmiaru witaminy E, a w przypadku nadmiaru witaminy A aż o 30 proc. Jeśli jednak stosuje się zrównoważony kompleks witamin ADEK, zgodnie z zaleceniami, problem ten nie występuje. 

Z czym nie łączyć witaminy D3?

Witaminy D3 nie należy łączyć z niektórymi lekami. Zaliczają się do nich leki przeczyszczające, które powodują, że pokarm bardzo szybko przemieszcza się przez jelita, w których witamina D3 jest wchłaniana. Jej przyjmowanie zahamują także niektóre leki hormonalne zawierające kortykosteroidy. Środki na alergię oraz barbiturany również nie służą wchłanianiu witaminy D3.  

Pokarmami, a właściwie napojami, z którymi nie powinno się łączyć witaminy D3, są kawa, herbata i alkohol. Wypłukują one witaminy i minerały z organizmu, przez co witamina D3 nie zdąży się wchłonąć, zanim zostanie wydalona. Zresztą większość witamin nie współgra dobrze z alkoholem i kawą.  

Źródło:
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/21133662/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/34421316/

CZYTAJ TAKŻE: 

Suplementacja witaminy D. O tym zapominamy najczęściej

Witamina D - rano czy wieczorem? Przed, w trakcie czy po posiłku?

Wiele osób przedawkowuje paracetamol. Poważnie szkodzi wątrobie


INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: witamina D3 | witamina d suplementacja
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Popularne