Wiele osób przyjmuje go więcej, niż powinno. Poważnie szkodzi wątrobie
Polska jest w czołówce krajów z największym spożyciem paracetamolu. Nic dziwnego - lek bez recepty można zdobyć w większości sklepów i na stacjach benzynowych. Pozwala szybko pozbyć się uciążliwego bólu i zwalczyć gorączkę. Rzeczywiście, paracetamol stosowany zgodnie z przeznaczeniem i w zaleconych dawkach jest uznawany za bezpieczny, jednak wielu ludzi zażywa go w za dużych ilościach, co może prowadzić do poważnych komplikacji zdrowotnych. Wiele innych błędów popełnionych zostaje z nieświadomości, dlatego odpowiadamy na najczęstsze pytania dotyczące paracetamolu.
To, że paracetamol jest łatwo dostępny, nie oznacza wcale, że można go przyjmować bez ograniczeń. Cytując słowa Paracelsusa, zwanego ojcem medycyny nowożytnej: "Tylko dawka czyni, że dana substancja nie jest trucizną". Tak jest i w tym przypadku. Nierozważne stosowanie tego leku niesie za sobą poważne konsekwencje zdrowotne.
Ze względu na ryzyko przedawkowania nie należy zażywać równolegle kilku środków zawierających paracetamol. Jednak lek stosowany odpowiedzialnie, w określonej dawce, jest generalnie uznawany za bezpieczny, do tego stopnia, że mogą go brać nawet kobiety w ciąży.
Pierwsze objawy przedawkowania paracetamolu to zwykle:
- ból w nadbrzuszu,
- nudności i wymioty,
- bladość,
- niepokój i niechęć wobec jedzenia.
Z kolei długotrwałe stosowanie tego leku w za wysokich dawkach jest główną przyczyną ostrej niewydolności wątroby w krajach zachodnich. Odtrutką w przypadku przedawkowania paracetamolu jest acetylocysteina.
Poza wymienionymi wyżej skutkami ubocznymi udowodniono, że do uszkodzenia wątroby może prowadzić też stosowanie paracetamolu z niektórymi lekami, np. przeciwpadaczkowymi, przeciwgruźliczymi lub nasennymi. Co więcej, paracetamol, przyjmowany długotrwale, również może zwiększać ryzyko nadciśnienia oraz krwawień z przewodu z pokarmowego.
Paracetamol i alkohol to połączenie zdecydowanie odradzane przez lekarzy. Obie substancje są szkodliwe dla wątroby, a przyjmowane równocześnie znacznie obciążają ten narząd, mogąc doprowadzić do jego niewydolności. Osoby często sięgające po wysokoprocentowe trunki bardzo często cierpią także na niedożywienie, w związku z czym ich organizm nie jest w stanie skutecznie detoksykować leku.
Paracetamol wykazuje szereg interakcji, w tym z:
- kofeiną - wzmaga jego działanie. To połączenie często jest wykorzystywane przez producentów środków farmaceutycznych;
- węglem aktywnym - osłabia efekt leku;
- aspiryną - jednoczesne przyjmowanie aspiryny i paracetamolu prowadzi do podwyższenia stężenia obu leków we krwi;
- niektórymi lekami przeciwzakrzepowymi - długotrwałe stosowanie paracetamolu może zwiększyć ich stężenie we krwi.
Paracetamol zaczyna działać ok. 15 do 30 minut od podania doustnego, a maksymalne stężenie w surowicy osiągane jest po ok. 60 minutach. Po podaniu dożylnym efekt przeciwbólowy pojawia się po mniej więcej 10 minutach, a czas działania leku utrzymuje się przez 4 do 6 godzin.
Podstawowa różnica pomiędzy paracetamolem a ibuprofenem polega na tym, że ten drugi wykazuje działanie przeciwzapalne, dlatego pozostaje lepszym wyborem w chorobach o tym podłożu. Uznaje się, że skuteczność paracetamolu i ibuprofenu w leczeniu bólu są podobne. Część badań wskazuje jednak na nieco większą efektywność ibuprofenu jako leku na gorączkę u dzieci i dorosłych. Ponadto lek ten działa szybciej.
Co ciekawe, nie ma przeciwwskazań do łączenia paracetamolu i ibuprofenu. Naprzemienne podawanie tych leków jest zasadne zwłaszcza u dzieci w celu obniżenia gorączki. Ibuprofen należy stosować co 8 godzin (trzy razy na dobę). Jeżeli gorączka nie spada, można zastosować dodatkowo paracetamol w odstępie co 4 do 6 godzin. Podając na przemian ibuprofen z paracetamolem, odstęp pomiędzy substancjami powinien wynosić ok. 4 godziny.
Wydawać by się mogło, że o tym popularnym leku wiadomo już wszystko, ale naukowcy wciąż odkrywają nowe informacje na temat jego właściwości, z których niektóre mogą zaskoczyć. Wśród najbardziej intrygujących doniesień można wyróżnić te mówiące o tym, że paracetamol działa na psychikę, a dokładniej - redukuje odczuwanie emocji, także tych pozytywnych. Badanie przeprowadzili naukowcy z Uniwersytetu Stanowego w Ohio. Uczestników podzielono na dwie grupy. Jedna otrzymała płyn zawierający 1000 mg leku, a druga placebo. Obie grupy poproszono o przeczytanie fragmentów tekstów z opisami cierpienia i odpowiedzenie na pytanie o współczucie względem bohaterów tekstów. Osoby, które zażyły paracetamol, zbagatelizowały cierpienie w porównaniu do grupy placebo. W dodatku dowiedziono, że paracetamol zmniejsza wrażliwość na hałas.
CZYTAJ TAKŻE:
Ketoprofen, ibuprofen i paracetamol. Te leki stosuj według objawów
Nigdy nie popijaj tym leków. To niebezpieczne!
8 witamin i suplementów, które powinieneś stosować codziennie