Bierzesz ten lek na przeziębienie? Uważaj!

Jest popularna w walce z przeziębieniem i grypą i równie chętnie zażywana na ból głowy, mięśni czy stawów. Aspiryna to także lek, który zalecany jest pacjentom z zaburzeniami rytmu serca (migotanie przedsionków) lub po incydentach sercowych, np. po zawale mięśnia sercowego. Lek ten, chociaż jest dostępny bez recepty, ma swoje skutki uboczne, a jego zażywanie powinno być konsultowane z lekarzem. Szczególną ostrożność powinni zachować pacjenci z chorobami układu pokarmowego i krwionośnego. Kto może zażywać aspirynę, a kto powinien jej unikać? Odpowiadamy.

Aspiryna - co to jest kwas acetylosalicylowy

Zanim wynaleziono kwas acetylosalicylowy, na łagodzenie objawów bólowych czy zbijania gorączki, stosowano wywar z kory wierzby. To właśnie w niej znajdują się salicyna saligenina - substancje, które działają przeciwbólowo i przeciwgorączkowo. Ponad sto lat temu udało się wyizolować czysty kwas salicylowy i od tego momentu jest on stosowany w medycynie.

Aspiryna należy do grupy NLPZ (niesteroidowych leków przeciwzapalnych) i dzięki zawartym w niej prostaglandynom, jej zażywanie prowadzi do zmniejszenia procesu zapalnego w organizmie człowieka, co przynosi zamierzony efekt terapeutyczny u pacjenta w stosunkowo krótkim czasie.

Reklama

Aspiryna na grypę i przeziębienie

Kwas acetylosalicylowy jest lekiem bez recepty i występuje w postaci tabletek do połknięcia lub tabletek musujących. Zalecana dawka dobowa aspiryny wynosi 4 gramy i może być ona stosowana w przypadku objawów infekcji: gorączce, ogólnym osłabieniu, dreszczach czy bólach mięśni i stawów. Jednorazowa dawka powinna wynosić nie więcej niż 1 gram, czyli maksymalnie dwie tabletki.

Aspiryna w profilaktyce zawału serca i udaru mózgu

U pacjentów, u których występuje wysokie ryzyko zawału mięśnia sercowego lub udaru mózgu, stosuje się aspirynę jako lek działający antyagregacyjnie, czyli powodujący mniejsze zlepianie się płytek krwi. To właśnie na skutek ich nadmiernego łączenia dochodzi do tworzenia się zatorów w naczyniach krwionośnych.

Pacjenci po przebytym udarze lub zawale mięśnia sercowego, przyjmują kwas acetylosalicylowy w mniejszych dawkach, zazwyczaj 75 mg na dobę, co ma zapobiec ponownym incydentom zakrzepowym.

U pacjentów, u których podejrzewa się zawał mięśnia sercowego, lekarz może zlecić przyjęcie jednorazowej dawki aspiryny w dawce 300 mg, należy jednak pamiętać, by nigdy nie podawać leku na własną rękę. Przyjęcie aspiryny może decydować o dalszym sposobie leczenia pacjenta z zawałem.

Aspiryna i jej skutki uboczne

Pacjentom po 70. roku życia lekarze zalecają przyjmowanie aspiryny profilaktycznie, jako ochrona przed zagrożeniami związanymi z tworzeniem zakrzepów. Działa ona przeciwkrzepliwie, tym samym prowadząc do rozrzedzenia krwi. 

Badanie przeprowadzone przez Instytut Zdrowia Hennepin I University od Minnesota w Minneapolis udowodniło jednak, że przyjmowanie kwasu acetylosalicylowego może zwiększać ryzyko krwotoków wewnętrznych jak i zewnętrznych, np. z nosa. Na podstawie tych badań stwierdzono, że ryzyko związane z przyjmowaniem aspiryny jest większe, niż korzyści z niej płynących - wyniki dotyczyły pacjentów zdrowych, po skończonym 70. roku życia.

Aspiryna uszkadza przewód pokarmowy

Przyjmowanie kwasu acetylosalicylowego regularnie, przez dłuższy czas, wpływa niekorzystnie na układ pokarmowy, podrażniając śluzówkę i prowadząc do jej uszkodzeń.

Zażywanie kwasu acetylosalicylowego jest niedozwolone u osób z chorobą wrzodową żołądka i dwunastnicy, bowiem  może to doprowadzić do perforacji wrzodu oraz krwawienia wewnętrznego.

W Wielkiej Brytanii przeprowadzono badanie w ponad 1200 przychodniach, z których wytypowano ponad 30 tys. pacjentów ze stwierdzoną chorobą wrzodową. U pacjentów potwierdzono zakażenie bakterią Helicobacter pylori, która jest odpowiedzialna za tworzenie się wrzodów w układzie pokarmowym.

Część pacjentów otrzymywała placebo, a u pozostałych wprowadzono antybiotykoterapię. Równocześnie pacjenci stosowali kwas acetylosalicylowy, a całe badanie trwało aż siedem lat.

Po wnikliwej analizie danych, naukowcy stwierdzili, że pacjenci leczeni antybiotykami na Helicobacter pylori, rzadziej trafiali do szpitala w wyniku krwawień w układzie pokarmowym, wywołanych zażywaniem aspiryny.

Osoby z grupy, które otrzymywały placebo trafiały nawet po sześciu dniach do szpitala z powodu krwawień, natomiast osoby po przebytej kuracji antybiotykiem - po 525 dniach.

Badania te udowodniły szkodliwość aspiryny w chorobie wrzodowej oraz wysokie ryzyko krwotoku wewnętrznego na skutek jej stosowania.

Przeciwwskazania do stosowania aspiryny

Kwas acetylosalicylowy jest środkiem farmakologicznym, który może wywołać reakcję alergiczną, prowadzić do zaburzeń krzepnięcia krwi, wywołać nudności i bóle brzucha, ale także ma negatywny wpływ na płód, ponieważ przenika przez barierę łożyskową.

Przeciwwskazaniem do przyjmowania aspiryny, jest:

  • alergia na salicylany,
  • ciąża,
  • choroby nerek i wątroby,
  • choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy,
  • skazy krwotoczne,
  • astma oskrzelowa (może wystąpić ostry atak astmy aspirynowej),
  • wiek poniżej 12 lat.


CZYTAJ TAKŻE:

Pijecie ją z kawą? Na własne życzenie niszczycie wątrobę i trzustkę

Niedobór tej witaminy wywołuje mrowienia ciała i bladość skóry

Tych leków nie popijaj kawą ani herbatą

Przyprawy, które działają lepiej niż aspiryna!


INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: aspiryna
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL