Nalewka z kurek na pasożyty. Remedium na robaki w jelitach i pasożyty skóry
Nalewka z grzybów? Czemu nie! Ta przygotowana na bazie świeżych kurek nie tylko świetnie smakuje, ale ma również właściwości korzystnie wpływające na nasze zdrowie i może być stosowana wspomagająco w leczeniu zakażeń pasożytami. Jak działa nalewka z kurek i jak ją zrobić? Sprawdź.
Kurka to grzyb, którego prawidłowa nazwa brzmi pieprznik jadalny, ale nazywany jest również lisicą, stągiewką czy kurzą nogą. Sezon na kurki trwa od czerwca do października i spotkać je można głównie w borach, ukryte pod liśćmi lub mchem. Grzyby rosną zwykle grupami, najczęściej ich wysyp obserwuje się w okolicach sosny, świerku, dębu, grabu czy buku.
Soczyście żółte kurki zna chyba każdy - mają lejkowate kapelusze sięgające nawet 12 centymetrów średnicy, ale smakosze zwykle szukają mniejszych okazów. Powierzchnia kapelusza kurki jest gładka i matowa. Trzon grzyba dorasta do około 6 centymetrów wysokości, jest twardy i często wygięty.
Kurka to grzyb o dużej zawartości wody, jest tym samym niskokaloryczny. W 100 gramach świeżych grzybów znajduje się zaledwie 60 kalorii, a dodatkowo jest bogate są w białko, błonnik, beta-karoten (mają go więcej niż marchewka) oraz witaminy z grupy B.
Co ważne, grzyby te zawierają związki fenolowe, które wykazują się działaniem przeciwutleniającym. Oznacza to, że chronią one przed wolnymi rodnikami. Należy pamiętać, że osoby które mają problemy z układem pokarmowym, nie powinny jeść ich w nadmiarze, ponieważ oprócz cennych składników, zawierają w sobie również chitynę, długo zalegają w żołądku i są ciężkostrawne.
Chociaż pokutuje mit, że grzyby nie mają właściwości zdrowotnych, jest wiele rodzajów grzybów, które go obalają. Kurki są źródłem witamin: A, B, E, C, D2, ale także magnezu, wapnia, sodu, fosforu, siarki, żelaza, miedzi i cynku. To dowodzi, że warto postawić na grzyby w codziennej diecie i można je wykorzystać nie tylko na talerzu.
Nalewka z kurek może być skutecznie stosowania w leczeniu zakażenia pasożytami. Sam grzyb zawiera hitinmannozę oraz kwas trematonolinowy - są to substancje, które sprawiają, że nawet podczas grzybobrania nie uświadczysz na kurkach żadnych insektów i owadów. Dzieje się tak, ponieważ wymienione związki działają zabójczo na pasożyty i pozostają aktywne w grzybie, nawet w temperaturze 50 stopni Celsjusza. W przypadku chorowania na jakąkolwiek chorobę pasożytniczą, będzie ona idealnym rozwiązaniem na wsparcie leczenia. Nalewkę można pić w przypadku potwierdzenia owsicy, glistnicy ale także pasożytniczych chorób skóry (np. świerzb czy nużeniec).
Czytaj także: Domowe sposoby i zioła na glistę ludzką. Tak pozbędziesz się robaków
Przygotowanie zdrowotnej nalewki z kurek jest niezwykle proste.
Składniki:
- około 100 g świeżo zebranych grzybów,
- 200 ml wody,
- 200 ml spirytusu,
- dwie łyżki miodu naturalnego.
Pokrojone grzyby należy umieścić w słoiku, wlać rozpuszczony w ciepłej wodzie miód oraz spirytus. Tak przygotowane grzyby należy odstawić w zakręconym słoiku na dwa tygodnie. Kiedy grzyby opadną, należy przefiltrować powstałą nalewkę i pozostawić na miesiąc leżakowania w chłodnym i ciemnym miejscu. Gotowa mikstura ma piękny bursztynowy kolor, grzybowo-orzechowy posmak, jest delikatnie słodka a jednocześnie pieprzna. Pomoże w walce z chorobami pasożytniczymi - by uzyskać jej działanie lecznicze, wystarczy przez dwa tygodnie przed snem zażywać jedną łyżkę stołową nalewki.
CZYTAJ TAKŻE:
Pięć najzdrowszych domowych nalewek
Domowy syrop z lipy. Na odporność nie ma nic lepszego
Przepis na syrop z mniszka lekarskiego. Jakie ma właściwości?