Wymocz w nich spuchnięte i ciężkie nogi. Przyniosą wyraźną ulgę
Opuchlizna nóg może być objawem problemów z układem krążeniowym i wynika z nagromadzenia się płynu w przestrzeni międzykomórkowej. Problem nasila się w upalne dni i najczęściej dotyczy osób prowadzących siedzący tryb życia ale również takich, którzy przez wiele godzin dziennie pozostają w pozycji stojącej. Jak radzić sobie z bólem i obrzękiem nóg? Które zioła wspomagają walkę z bolesnym objawem? Sprawdzamy.
Bolesność oraz powiększenie obwodu łydek, kostek czy stóp może być poważnym objawem świadczącym o zaburzonym powrocie żylnym w obrębie kończyn dolnych. Powtarzające się bóle kończyn, skurcze mięśni, ale także zaczerwienienie i tkliwość mogą świadczyć o rozwijającej się zakrzepicy. W przypadku zapalenia żył czy zakrzepicy zazwyczaj ból odczuwany jest w jednej kończynie i wymaga konsultacji z lekarzem.
Innym powodem obrzęków i bólu nóg może być siedzący tryb życia. Zbyt mała aktywność fizyczna sprawia, że krew zalega w naczyniach żylnych a w przestrzeniach międzykomórkowych zbiera się płyn. Powrót żylny jest utrudniony i pojawia się dyskomfort w postaci bólu, opuchlizny, uczuciu ciężkości czy pieczenia w okolicy podeszwy stopy.
Problemy z nogami mają również osoby, które wykonują pracę w pozycji stojącej. Zbyt rzadka zmiana pozycji ciała, ograniczone ruchy w obrębie nóg, przyczyniają się do powstawania opuchlizny i bólu.
Zła dieta, a przede wszystkim duża ilość soli sprawia, że organizm magazynuje wodę, która odkłada się w kończynach dolnych. Nadmierne spożywanie alkoholu i zbyt mała ilość przyjmowanych płynów również mogą wywołać te przykre dolegliwości.
W przypadku dolegliwości ze strony kończyn dolnych warto sięgnąć po naturalne metody, które przyniosą ulgę. Stosowanie ziół w tym przypadku może mieć zastosowanie wewnętrzne, jak i zewnętrzne.
Oprócz picia naparów ziołowych, można przygotowywać z nich kąpiele, które szybko przyniosą ulgę zmęczonym i opuchniętym nogom.
Wyciąg z kory kasztanowca ma właściwości przeciwzapalne, ściągające, przeciwwysiękowe. Uszczelnia naczynia krwionośne i znalazł swoje zastosowanie w łagodzeniu objawów związanych z żylakami czy zakrzepicą.
Moczenie nóg w wyciągu z kory kasztanowca likwiduje uczucie ciężkości i działa przeciwbólowo. Uszczelniając naczynia krwionośne, pomaga pozbyć się pajączków i przebarwień na stopach sprawiając, że wyglądają one zdrowo i nie są spuchnięte.
Korę można kupić w aptece lub sklepie zielarskim za kilka złotych. Wystarczy dwie łyżki zalać wodą i zagotować na małym ogniu. Następnie wywar ten należy pozostawić pod przykryciem do ostygnięcia. Po przecedzeniu, w naparze należy moczyć opuchnięte i ciężkie nogi przez pięć minut. Efekt takiej kąpieli pojawia się niemal natychmiastowo.
Aby zlikwidować opuchliznę nóg po całym dniu, wystarczy garść kwiatów lawendy wrzucić do letniej wody i dodać pół szklanki soli. W tak przygotowanym roztworze należy moczyć stopu przez 10-15 minut. Lawenda zmniejszy opuchliznę nóg i zmniejszy uczucie ciężkości.
Zamiast kąpieli, na uczucie zmęczenia doskonale sprawdzą się okłady na nogi. Do szklanki z ciepłą wodą należy wlać łyżkę dowolnego oleju roślinnego i 10 kropli olejku lawendowego. W przygotowanym roztworze należy namoczyć gazę i tak przygotowanymi kompresami obłożyć opuchnięte stopy i łydki. Nogi należy podnieść wyżej najlepiej w pozycji leżącej podłożyć pod nogi poduszkę. Z kompresami na nogach należy odpoczywać 20-30 minut.
Lawenda oprócz działania przeciwobrzękowego, zahamuje również nadmierną potliwość stóp.
CZYTAJ TAKŻE:
Ocet jabłkowy - domowe lekarstwo na zatoki i katar
Rozpuść i wypij. Napój z droższy to remedium na wiele dolegliwości