Sezon na lipę. Domowy syrop z kwiatów lipy sprawdzi się przy przeziębieniu

Lipiec to miesiąc kwitnienia lipy - przypominają leśnicy. Ze zdrowotnego punktu widzenia jest to ważny okres, gdyż kwiaty lipy mają wiele cennych właściwości. Z kwiatów lipy, o bardzo intensywnym zapachu, można przyrządzić napar bądź syrop. Syrop z kwiatów lipy to sprawdzony preparat naszych babć, po który sięgały w przypadku objawów przeziębienia czy grypy. Jakie właściwości przypisuje się kwiatom lipy? Jak zrobić syrop z kwiatów lipy? Wyjaśniamy.

Lipiec - czas kwitnienia lipy

W Polsce, jak podają Lasy Państwowe, występuje 20 gatunków lip, z czego dwa są rodzime - lipa drobnolistna i lipa szerokolistna. W lipcu lipy pokrywają się żółtawobiałymi, intensywnie pachnącymi kwiatami, które masowo przyciągają pszczoły.

Wykorzystanie kwiatostanów lipy w lecznictwie ma wyjątkowo długą tradycję. Napary z kwiatów lipy były stosowane przy bólach głowy, niestrawności czy biegunkach. Kwiaty lipy dodawano też do kąpieli - działają bowiem uspokajająco i relaksująco. Prócz kwiatów lipy wykorzystuje się m.in. liście tego drzewa, także w kuchni.

Reklama

Kwiaty lipy - cenne składniki

Przy zbiorach kwiatów lipy warto pamiętać o pewnym szczególe. Najlepiej zbierać kwiaty, w których pąki dopiero zaczynają się rozchylać (i to w miejscach oddalonych od ulicy). Jest ku temu ważny powód - takie będą miały najwięcej cennych dla zdrowia składników. Jakich?

Kwiaty lipy są m.in. źródłem:

  • flawonoidów (w tym rutyny, kwercetyny czy astragaliny, mających silne działanie przeciwutleniające),
  • garbników (hamujących rozwój wolnych rodników i zwalczających bakterie oraz grzyby),
  • witaminy C (wspomagającej obronę immunologiczną, spowalniającej proces starzenia się skóry),
  • witaminy B3 (niezbędnej choćby do prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego),
  • soli mineralnych,
  • związków śluzowych,
  • olejków eterycznych. 

Kwiaty lipy - właściwości

Napar z kwiatów lipy, jak i syrop z kwiatów lipy wykorzystywane były i są m.in. w przypadku przeziębienia i grypy. Preparaty z kwiatami lipy w składzie wykazują działanie napotne (składniki kwiatów lipy mają zwiększać wrażliwość gruczołów potowych). Ze względu na obecność związków śluzowych, które działają osłaniająco i ochronnie na błony śluzowe, sprawdzają się w przypadku bólu gardła i uciążliwego kaszlu. Jako źródło witaminy C są istotne, jeśli chodzi o naszą odporność.

Wspomniane wyżej flawonoidy, wykazujące działanie antyoksydacyjne, mogą zmniejszyć ryzyko wielu chorób. 

Wyciągi z kwiatostanów lipy wpływają na poprawę trawienia, obniżają ciśnienie krwi, działają moczopędnie, przeciwskurczowo, uspokajająco i przeciwlękowo. Po napary i syrop z kwiatów lipy sięga się też w przypadku migrenowych bólów głowy.

Preparaty sporządzane z kwiatostanów lipy uchodzą za bezpieczne i nietoksyczne. Mogą być stosowane u dzieci - wskazuje się, że od 4. roku życia. Nie zaleca się, by sięgały po nie kobiety w ciąży i laktacji.

Wskazuje się, że u niektórych osób, w wyniku ich stosowania, mogą pojawić się objawy świadczące o uczuleniu takie jak: łzawienie oczu, swędzenie, rumień, kichanie.

Syrop z kwiatów lipy - przepis

Kwiaty lipy najczęściej wykorzystuje się do przygotowania naparów. Ale śmiało można z nich zrobić również syrop, który przyda się w sezonie infekcyjnym. Syrop z kwiatów lipy można spożywać bez dodatków. Można nim też np. osłodzić sobie herbatę.

Do przygotowania syropu z kwiatów lipy potrzebujesz: ok. 150 g świeżych kwiatów lipy (mogą być z przylistkami - w połowie, lub bez), 1 kg cukru, 1 l wody (najlepiej filtrowanej) oraz 1 cytryny.

Kwiaty lipy należy opłukać i osuszyć na ściereczce. Wodę doprowadzamy do wrzenia, dodajemy cukier i gotujemy do całkowitego rozpuszczenia cukru. Podczas gotowania dodaje się sok z cytryny (można to też zrobić później). Kwiaty układamy w słoju i zalewamy wodą z cukrem. Jeśli sok z cytryny nie został dodany wcześniej, to teraz jest odpowiedni moment. Kwiaty lipy powinny być dokładnie przykryte.

Tak przygotowany słój odstawia się na dwa dni w chłodne miejsce. Od czasu do czasu warto zamieszać syrop i docisnąć kwiaty.

Po dwóch dniach powstałą miksturę należy przecedzić, ponownie zagotować i przelać do mniejszych, wyparzonych buteleczek. Można pasteryzować. Resztki wykorzystuje się do przyrządzenia nalewki z kwiatów lipy

CZYTAJ TAKŻE: 

Pięć najzdrowszych nalewek aptecznych, które zrobisz samemu

Przepis na syrop z mniszka lekarskiego. Jakie ma właściwości?

Chwasty, które wzmacniają zdrowie

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL