Tego zapachu i koloru komary nie tolerują. Domowy sposób odstraszający komary

Ukąszenia komarów mogą być nie tylko irytujące, ale również niebezpieczne dla zdrowia. Niektórzy są na te ugryzienia uczuleni i na ich skórze od razu pojawiają się duże, bolesne zmiany. Wszyscy natomiast jesteśmy narażeni na ryzyko przenoszenia chorób – w Polsce nie jest to raczej malaria, lecz równie groźna dirofilarioza (zakaźna choroba pasożytnicza). Na szczęście istnieje wiele skutecznych metod obrony przed komarami, w tym stosowanie preparatów ochronnych na ciało, tzw repelentów, czy moskiter na drzwi i okna. WOlisz bardiej naturalne metody? Poznaj wszystkie sprawdzone sposoby walki z komarami.

Jak bronić się przed ukąszeniami komarów?

Przywiązuj wagę do zapachów

Zacznijmy od podstaw, czyli od tego, co wabi do nas komary i sprawia, że jedni są przez nie bardziej dręczeni niż inni. Otóż samice komarów przyciąga do człowieka wydzielany przez niego zapach oraz pot. Lgną do słodkich zapachów, w tym kwasu mlekowego, dlatego latem uzasadniona jest rezygnacja np. z kwiatowych czy owocowych perfum.

Podstawową metodą obrony ciała przed ukąszeniami komarów jest stosowanie repelentów. Mogą one zawierać substancje chemiczne lub naturalne. Skuteczne i neutralne dla człowieka są zwłaszcza olejki — sosnowe, miętowe, bazyliowe, eukaliptusowe, z trawy cytrynowej czy goździkowe. Spokojnie można spróbować przygotować je samemu w domu, rozcieńczając 15 ml wybranego olejku w 100 ml alkoholu i dokładnie mieszając. Taką kompozycją zapachów można spryskać ubranie lub pomieszczenie.

Reklama

Jeśli szukasz czegoś mocniejszego, sięgnij po preparaty zawierające DEET lub icaridin. Te substancje chemiczne odstraszają komary i nie tylko, zatem owady nawet się do ciebie nie zbliżą.

Zwróć uwagę na to, jakie ubrania nosisz

Co ciekawe komary rzadziej lgną do jasnych ubrań, dlatego latem warto postawić na biele, beże czy szarości. Na pewno w sytuacjach, w których planujesz przebywać w lesie czy blisko wody uzasadnione jest noszenie odzieży zasłaniającej jak największą część ciała, czyli topów z długimi rękawami, spodni do kostek, wysokich skarpet. Choć materiał zazwyczaj nie jest barierą nie do pokonania dla komara, to jednak w pewnym stopniu może go powstrzymać przed "atakiem".

Zabezpiecz swój dom, taras i ogród

Aby zapobiegać dostawaniu się komarów do wnętrza domów, warto zainstalować moskitiery na oknach i drzwiach. Można także używać klimatyzacji, która obniżając temperaturę, czyni środowisko mniej przyjaznym dla komarów (pamiętajmy, że lubią one mikroklimat gorący i wilgotny). Regularne usuwanie wody stojącej, takiej jak kałuże, doniczki czy rynny, powinno stać się twoim nawykiem. Takie miejsca to wylęgarnia komarów, które składają w nich jaja.

Jeśli zaś chodzi o otoczenie domu, posadź na rabatach lub w donicach balkonowych rośliny odstraszające komary. Są to głównie kocimiętka, mięta, mirt, pelargonia, ale też bazylia oraz liście pomidorów. Komary nie lubią intensywnych zapachów, dlatego możesz zniechęcić je do wlatywania do domu, układając na parapecie plastry cebuli lub skraplając watę octem.

Co zrobić, żeby nie gryzły komary?

Unikanie ukąszeń komarów może wymagać podjęcia dodatkowych środków ostrożności, zwłaszcza podczas przebywania na zewnątrz w miejscach, gdzie irytujące owady są szczególnie aktywne. Jak chronić przed komarami siebie i swoich bliskich? Jednym ze środków prewencyjnych jest oczywiście ograniczenie czasu spędzanego na zewnątrz w godzinach szczytowej aktywności komarów, czyli o świcie i zmierzchu. W tych godzinach komary są najbardziej aktywne, dlatego warto wtedy pozostać w pomieszczeniach.

Jeśli jednak planujesz spotkanie z rodziną czy przyjaciółmi przy grillu i relaks na tarasie, możesz zastosować na czas przyjęcia środki odstraszające komary. Są to np. kadzidełka oraz świece — często ekologiczne, o naturalnym składzie z olejkami eterycznymi i przyjemnym zapachu. Najskuteczniejsze są mieszanki citronelli, eukaliptusa oraz kamfory, które drażnią komary, a dla ludzi są niezwykle przyjemne. W dodatku taki "gadżet" na stole będzie stanowił jego niezaprzeczalną dekorację.

Jak uniknąć ugryzienia komara?

Oprócz stosowania repelentów i noszenia odpowiedniej odzieży istnieje kilka innych sposobów na unikanie ugryzień komarów. O niektórych nie mieliśmy pojęcia, ale uważamy, że są warte przetestowania w nadchodzącym sezonie.

Jedną z ciekawszych sugestii jest zmiana diety. Jak już wiemy, komary mają swoje preferencje, co do smaków i zapachów, dlatego można je zniechęcić, jedząc więcej chudego nabiału, czosnku i cebuli oraz chleba pełnoziarnistego. Czy to pomoże? Na pewno nieco zmieni zapach naszej skóry i być może ta subtelna, dla człowieka niewyczuwalna zmiana okaże się skuteczną bronią przeciwko komarom.

Co odstrasza komary w nocy?

Komary są dokuczliwe cały czas, ale zgodzisz się, że najbardziej przeszkadzają nocą. Wyciszasz się, chcesz zasnąć, a nad twoją twarzą brzęczy komar — znasz to? Wstajesz i polujesz na niego, czy idziesz spać, a rano budzisz się w swędzących bąblach? Twoje noce latem mogą być bardziej komfortowe, jeśli skorzystasz z tych wskazówek.

Zamontuj siatkę nad łóżko

Moskitiera, która stworzy baldachim to prosta i efektywna ochrona przed ugryzieniami komarów stosowana powszechnie w krajach tropikalnych. Możesz wdrożyć ją też u siebie.

Zainstaluj oświetlenie zewnętrzne

Zastosowanie lamp owadobójczych i żarówek emitujących światło ciepłe lub żółte to sprawdzony sposób na pozbycie się komarów z balkonu. Możesz wybrać też lampy z ultrafioletem, które przyciągają i od razu neutralizują owady. Ich zaletą jest to, że działają skutecznie bez chemii czy wydzielania przykrych dla otoczenia zapachów.

Korzystaj z wentylatorów

Komary mają trudności z lataniem w silnym wietrze, dlatego użycie wentylatorów na zewnątrz może je odstraszyć. Często wentylatory stanowią element lamp, dlatego jest to podwójne działanie przeciwko owadom.

Przed ukąszeniami komarów możemy chronić się na wiele sposobów, a najlepsze efekty da łączenie kilku metod ze sobą. Na pewno warto zabezpieczyć okna i drzwi mieszkania moskitierami, a dodatkowo rozważyć je nad łóżkiem. Latem nie musisz uciekać z tarasu, zasadź odstraszające owady rośliny, zamocuj lampy owadobójcze i rozpyl kadzidełka lub zapal świece. Będzie klimatycznie i bez wizyt niechcianych gości.

CZYTAJ TAKŻE:

Jeden owad zjada tysiące szkodników. Zaproś go koniecznie do ogrodu

Obniża ciśnienie i cholesterol, wspomaga pamięć. Poznaj zdrowotne właściwości głogu

Zgrany kwartet witamin. Tak działają witaminy rozpuszczalne w tłuszczach

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: zdrowie | odstrasza komary
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL