Wystarczy kilka kropel i komary masz z głowy. Dowiedzione naukowo
Komary potrafią skutecznie zepsuć wieczór przy grillu, spacery po lesie i utrudnić prace w ogródku. Odstraszacze chemiczne są skuteczne, ale mogą być również szkodliwe dla zdrowia. Zamiast nich możesz wypróbować naturalne repelenty na komary i wprowadzić do diety substancje, które sprawią, że mali krwiopijcy będą omijać cię z daleka.
Pierwsze badania na temat skuteczności witaminy B w odstraszaniu komarów były przeprowadzane już w latach 40. XX wieku. Co ciekawe, już te testy nie dostarczyły dowodów na ochronę przed ukąszeniami komarów po zażyciu witaminy B. Rozwój technologii badawczych nie przyniósł przełomu - kolejne grupy ochotników przyjmowały suplementy witaminy B, a komary kąsały ich z taką samą częstotliwością, jak osoby z grupy przyjmującej placebo.
Rozgniatanie witaminy B i rozsypywanie jej na parapecie również nie przyniesie efektów. Witamina B jest wrażliwa na światło i wysokie temperatury, więc na słonecznym parapecie szybko straci właściwości. Poza tym wiatr błyskawicznie rozwieje proszkową barierę przeciw insektom.
Tak naprawdę jedyną w pełni skuteczną metodą ochrony wnętrz przed komarami jest montaż siatek w oknach. Moskitiery to fizyczna bariera, która w ogólnym rozrachunku będzie tańsza niż kupowanie suplementu witaminy B w ilościach hurtowych.
Jeśli nie chcesz używać środków przeciw komarom zawierających pestycyd DEET, wypróbuj skuteczne olejki eteryczne.
Olejek eukaliptusowy na komary
Olejek cytrynowo-eukaliptusowy jest jednym z bardziej znanych naturalnych repelentów. Badanie przeprowadzone w 2014 roku w Australii wykazało, że mieszanka 32-procentowego cytrynowego olejku eukaliptusowego zapewnia ponad 95-procentową ochronę przed komarami przez 3 godziny.
Olejek lawendowy na komary
Zmiażdżone kwiaty lawendy wytwarzają zapach i olejek, który może odstraszać komary. Badanie na zwierzętach przeprowadzone w 2002 roku na bezwłosych myszach wykazało, że olejek lawendowy skutecznie odstrasza dorosłe komary. Dlatego uprawianie lawendy na balkonie, parapetach i w ogrodzie to doskonały pomysł - nie tylko ze względu na komary. Zapach lawendy naturalnie uspokaja, a olejek eteryczny z tej rośliny to naturalny środek antyseptyczny.
Olejek tymiankowy na komary
Badania na bezwłosych myszach wykazały ponad 90-procentową skuteczność olejku tymiankowego. Jest to naturalny środek odstraszający komary malaryczne, ale na polskie komarzyce również zadziała.
Co więcej, inne badania pokazały, że spalanie liści tymianku zapewnia 85-procentową ochronę przed insektami przez 60 do 90 minut. Wykorzystaj tę wiedzę na następnym grillu lub ognisku. Wrzuć do paleniska świeże lub suszone gałązki tymianku - ich aromat odstraszy komary i doda aromatu daniom z rusztu.
To, co jemy, wpływa na zapach, jaki wydziela skóra - warto to wykorzystać w sezonie nasilonego ataku komarów. Istnieją bowiem zapachy, które odstraszają komary, a spożywanie niektórych potraw może sprawiać, że będą omijać cię szerokim łukiem. O jakie zapachy i produkty chodzi?
Jest powszechnie stosowanym naturalnym środkiem odstraszającym komary. Podobnie jak większość innych składników z tej listy, cydr jabłkowy działa poprzez zmianę zapachu wydzielanego przez ludzką skórę. A to sprawia, że jesteś mniej atrakcyjny dla komarów. Nie martw się - nie wpłynie to na to, jak pachniesz dla innych ludzi!
Przyjmowanie nierozcieńczonej łyżki octu jabłkowego co najmniej raz dziennie jest właśnie tym, czego potrzebujesz, aby na dobre odstraszyć komary. Aby uzyskać przyjemniejszy smak, możesz wymieszać go z miodem. Brzmi jak przepis na dressing do sałatki, prawda? Zamiast pić ocet jabłkowy możesz przyrządzić sałatkę na grilla z sosem na occie jabłkowym i w ten sposób wszyscy goście otrzymają naturalną ochronę przed komarami.
Cebula i czosnek a komary
Po spożyciu czosnku, przez skórę uwalnia się allicyna. To substancja, która zmienia naturalny zapach człowieka, pomagając w ten sposób maskować się przed uporczywymi szkodnikami. Podobnie zjedzenie cebuli i innych roślin z tej rodziny, w tym porów, szalotki i szczypiorku, również skutkuje wydzielanie allicyny, więc można ich używać zamiennie.
Papryka chili a komary
Kapsaicyna to silny, wytwarzający ciepło związek. Dzięki niemu papryczki chili są takie pikantne. Kapsaicyna działa drażniąco, dlatego podczas jej spożywania odczuwasz pieczenie. Jest również stosowana jako naturalny środek owadobójczy w wielu częściach świata. Komary są odstraszane przez zapach wydzielany przez człowieka po zjedzeniu pokarmów zawierających kapsaicynę.
Grejpfrut a komary
Ten soczysty owoc jest nie tylko doskonałym źródłem witaminy C i prozdrowotnych przeciwutleniaczy. Grejpfrut został powiązany z odstraszaniem komarów i okazał się również skuteczną naturalną bronią przeciwko kleszczom. Niektórzy badacze sugerują, że może również odstraszać inne owady, takie jak pluskwy i wszy głowowe. Dzieje się tak za sprawą związku zawartego w grejpfrucie, zwanego nootkatonem, który jest stosowany zarówno jako środek owadobójczy, jak i naturalny pestycyd.
Stosowanie chemicznych odstraszaczy jest skuteczne, ale istnieje wiele dowodów na szkodliwość tych substancji. Dlatego warto sięgnąć po naturalne środki i pokarmy, które pomogą trzymać się komarzycom z daleka. Poza wymienionymi tu metodami warto zadbać również o otoczenie i odpowiednie ubranie wieczorem.
Pamiętaj, że wszystkie zbiorniki z wodą stojącą to naturalne środowisko rozmnażania się komarów. A otwieranie okien bez moskitier wieczorem może sprowadzić na twój dom prawdziwą inwazję insektów.
ŹRÓDŁA:
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/24772681/
https://malariajournal.biomedcentral.com/articles/10.1186/1475-2875-10-S1-S11
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/12542193/
CZYTAJ TAKŻE:
Kogo najbardziej "lubią" kleszcze? Sprawdź, czy je przyciągasz
Tak skutecznie odpędzisz komary. Pięć domowych sposobów
Leśnicy pokazali sposób na kleszcze. Jest prosty i wyjątkowo skuteczny