Tak skutecznie odpędzisz komary. Pięć domowych sposobów

Sezon na komary rozpoczął się na dobre. Przed zakupem specjalistycznych preparatów na owady warto wypróbować jednak naturalne metody, które są dużo tańsze i równie skuteczne. Poniżej przedstawiamy pięć domowych sposobów na odstraszenie komarów.

Środki na komary ze sklepu

Swędzenie, obrzęk, zaczerwienienie czy w końcu bolące bąble to efekty bliskiego spotkania z komarami. Nie ma wątpliwości, że owady te potrafią zepsuć każde miłe spotkanie na łonie natury. Ale na szczęście są sposoby na to, by je odstraszyć. 

Na rynku znajdziemy wiele preparatów na komary. Zarówno w formie sprayu, jak i żelu czy kremu. Nie wszyscy chcą jednak sięgać po tego typu produkty i wolą postawić na bardziej naturalne rozwiązania. Czy można pokonać komary domowymi metodami? Odpowiedź brzmi - tak. Poniżej przywołujemy pięć skutecznych sposobów. 

Reklama

Polecamy: Pułapka z piwa na komary

Jakie rośliny odstraszają komary?

Komary szczególnie nie lubią takich roślin jak: mięta, geranium, kocimiętka, koper włoski i lawenda. Jednak ich prawdziwym wrogiem jest komarzyca. Kwiat ma bardzo charakterystyczny i ostry zapach kamfory, którego nie znoszą komary. Opisywany zapach jest dla człowieka odczuwalny dopiero w momencie rozgniecenia liści komarzycy, dlatego osoby wrażliwe na zapachy mogą być spokojne. 

Kwiat jest stosunkowo łatwy w uprawie. Trzeba pamiętać jedynie o częstym podlewaniu (komarzyca lubi wilgotne podłoże) oraz o odpowiednio nasłonecznionym miejscu. Zarówno komarzyca, jak i inne wyżej wymienione rośliny z powodzeniem można zasadzić w przydomowym ogródku. Kwiaty jednak równie dobrze sprawdzą się na balkonie czy domowym parapecie. 

Olejki eteryczne na komary

Z komarami należy postępować podobnie jak z kleszczami. Do odstraszania użyć można następujących olejków: lawendowego, waniliowego, z drzewa herbacianego, cytrynowego, eukaliptusowego, goździkowego, z trawy cytrynowej, cynamonowego, sosnowego oraz miętowego. Olejki należy wcześniej rozcieńczyć z wodą i wcierać w ciało lub stosować w formie mgiełki.

Cebula, czosnek i ocet skuteczne w walce z komarami

W walce z komarami warto zajrzeć również do kuchni. Ocet i cebula wydzielają nieprzyjemny i nielubiany przez komary zapach. W przypadku, gdy chcemy pozbyć się komarów z domu, wystarczy zostawić kilka kawałków cebuli lub odrobinę octu np. na stole. Roztworem z octu i wody spryskać można także okna oraz parapet. Spożywany regularnie czosnek zmienia z kolei zapach naszej skóry oraz naszego potu, które stają się dla komarów nie do zniesienia.

Domowe świece przeciwkomarowe

W sklepach zakupić można specjalne świece przeciwkomarowe, jednak podobny (i znacznie bardziej naturalny) produkt wykonać można także samodzielnie w domu. Potrzebujemy do tego świecy, najlepiej w szklanym pojemniku, oraz startej skórki z cytryny (komary nie znoszą zapachu cytrynowego), którą umieszczamy w pobliżu knota. 

Innym rozwiązaniem są domowe świece z olejkami eterycznymi. W tym przypadku należy do gotującego się wosku dodać kilka kropli wybranego olejku eterycznego, np. lawendowego, z drzewa herbacianego czy cynamonowego. Taką mieszankę należy rozlać do specjalnego pojemnika z knotem.

Jerzyki w walce z komarami

Jerzyki to niewielkie ptaki, które znane są z apetytu na komary. Jeżeli nie możemy pozbyć się komarów ze swojego domu, warto zaprosić te ptaki na balkon. W tym celu należy zamontować na balkonie specjalne budki lęgowe. Aby zwabić do nich ptaki, można odtwarzać, np. z telefonu komórkowego, dźwięki, jakie wydobywają inne jerzyki. 

Wiele osób rezygnuje jednak z tego rozwiązania w obawie przed bałaganem, jaki pozostawić mogą ptaki. Nic bardziej mylnego! Jerzyki, w odróżnieniu od np. gołębi, są mało uciążliwie. Nie zostawiają na balkonie żadnych zabrudzeń, a swoje potrzeby fizjologiczne załatwiają podczas lotu. 

CZYTAJ TAKŻE: 

Alergia na jad owadów. Co zrobić po ukąszeniu?

Do czego w zasadzie są potrzebne komary? Oto odpowiedź

Pokazał, jak wygląda lato na Syberii. Komary jedzą ludzi żywcem

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: komary
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL