Objawy i leczenie kamicy nerkowej

Kamica nerkowa jest stanem, w którym w układzie moczowym tworzą się złogi zwane kamieniami moczowymi. Zbudowane są one z substancji chemicznych, zwykle obecnymi w moczu w formie rozpuszczonej.

Kamica nerkowa jest stanem, w którym w układzie moczowym tworzą się złogi zwane kamieniami moczowymi. Zbudowane są one z substancji chemicznych, zwykle obecnymi w moczu w formie rozpuszczonej.

 Jeżeli ich stężenie jest zbyt duże, nie dochodzi do ich całkowitego rozpuszczenia. Początkowo powstają drobne kryształki, tzw. "piasek w nerkach". Z czasem łączą się w coraz większe i wtedy już mamy do czynienia z kamicą nerkową. To choroba, która występuje najczęściej między 30. a 50. rokiem życia.

Przyczyny kamicy nerkowej

U mężczyzn do kamicy nerkowej może dojść w efekcie przerostu prostaty, gdyż powoduje ona nieprawidłowe odpływanie moczu z nerek. W moczu zdrowego człowieka powinny znajdować się cytryniany oraz magnez, które wpływają hamująco na tworzenie się złogów. Jeżeli takich substancji nie ma w wystarczającej ilości - kamica nerkowa jest bardzo prawdopodobna. 

Reklama

Chorobami sprzyjającymi tworzeniu się kamieni nerkowych są też nadczynność przytarczyc, choroba Leśniowskiego i Crohna. Również serwowanie sobie nadmiarów preparatów witaminowych, szczególnie z zawartością witaminy D, C oraz preparatów wapnia może mieć swój udział w pojawieniu się kamicy nerkowej. Zwłaszcza, gdy towarzyszyć temu będą niedobory witaminy B6. 

Szkodzi również zbyt mała ilość płynów w diecie, przewlekłe zakażenia układu moczowego. Inną przyczyną pojawienia się kamicy nerkowej mogą być po prostu uwarunkowania genetyczne.

Kamica nerkowa - postępowanie

Odpowiednia dieta, picie dużej ilości płynów, szczególnie moczopędnych wód mineralnych oraz przyjmowanie środków rozszerzających drogi moczowe, ułatwiających wypłukanie kamieni - to najczęstsze sposoby leczenia kamicy nerkowej. Większe kamienie nerkowe zwykle rozbija się laserowo lub operacyjnie.

 

 

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL