Objawy i leczenie kamicy nerkowej
Kamica nerkowa jest stanem, w którym w układzie moczowym tworzą się złogi zwane kamieniami moczowymi. Zbudowane są one z substancji chemicznych, zwykle obecnymi w moczu w formie rozpuszczonej.
Jeżeli ich stężenie jest zbyt duże, nie dochodzi do ich całkowitego rozpuszczenia. Początkowo powstają drobne kryształki, tzw. "piasek w nerkach". Z czasem łączą się w coraz większe i wtedy już mamy do czynienia z kamicą nerkową. To choroba, która występuje najczęściej między 30. a 50. rokiem życia.
U mężczyzn do kamicy nerkowej może dojść w efekcie przerostu prostaty, gdyż powoduje ona nieprawidłowe odpływanie moczu z nerek. W moczu zdrowego człowieka powinny znajdować się cytryniany oraz magnez, które wpływają hamująco na tworzenie się złogów. Jeżeli takich substancji nie ma w wystarczającej ilości - kamica nerkowa jest bardzo prawdopodobna.
Chorobami sprzyjającymi tworzeniu się kamieni nerkowych są też nadczynność przytarczyc, choroba Leśniowskiego i Crohna. Również serwowanie sobie nadmiarów preparatów witaminowych, szczególnie z zawartością witaminy D, C oraz preparatów wapnia może mieć swój udział w pojawieniu się kamicy nerkowej. Zwłaszcza, gdy towarzyszyć temu będą niedobory witaminy B6.
Szkodzi również zbyt mała ilość płynów w diecie, przewlekłe zakażenia układu moczowego. Inną przyczyną pojawienia się kamicy nerkowej mogą być po prostu uwarunkowania genetyczne.
Odpowiednia dieta, picie dużej ilości płynów, szczególnie moczopędnych wód mineralnych oraz przyjmowanie środków rozszerzających drogi moczowe, ułatwiających wypłukanie kamieni - to najczęstsze sposoby leczenia kamicy nerkowej. Większe kamienie nerkowe zwykle rozbija się laserowo lub operacyjnie.