Wyciszają umysł, rozluźniają ciało. Zastosuj, a zaśniesz w mgnieniu oka bez leków

Bezsenność jest przypadłością, którą bezwzględnie należy leczyć, ponieważ jej skutki negatywnie wpływają zarówno na zdrowie fizyczne, jak i psychiczne. Jako metody wspomagające warto sięgnąć po relaksacje, które pomogą obniżyć poziom stresu i rozluźnić ciało. Sprawdź, dzięki jakim metodom możesz szybciej zasypiać.

Przyczyny problemów ze snem

Z badań wynika, że z bezsennością okresowo zmaga się ok. 7 proc. dorosłych mieszkańców Unii Europejskiej. Problemy ze snem mogą być powodowane przez szereg czynników: niewłaściwą higienę snu, infekcje, bezdech senny, choroby neurologiczne, zażywanie niektórych leków. Jednym z powszechniejszych czynników jest także chroniczny stres, nierzadko związany z zaburzeniami psychicznymi pod postacią zaburzeń lękowych.

Wpływ stresu na sen

Podczas reakcji stresowej (powodowanej np. przez trudną sytuację w pracy, stłuczkę, kłótnię z partnerem) podnosi się poziom tzw. hormonów stresu, a więc produkowanych przez nadnercza adrenaliny, noradrenaliny i kortyzolu. Ich zadaniem jest uruchomienie reakcji walki lub ucieczki, a więc: przyspieszenie pracy serca, podniesienie ciśnienia czy przyspieszenie oddechu. W teorii zmiany te wyciszają się, kiedy zagrożenie minie. Jednak jeśli żyjemy w chronicznym stresie, ich poziom może być podniesiony stale. Wtedy jesteśmy niespokojni, pobudzenia, odczuwamy napięcie. Jeśli do tych, płynących z ciała, symptomów dojdzie jeszcze zamartwianie się, ruminowanie (obsesyjne myślenie) czy zamartwianie się - pojawienie się bezsenności będzie tylko kwestią czasu.

Reklama

Trening Schultza i progresywna relaksacja mięśni

Jeśli powodem bezsenności jest, związane ze stresem, pobudzenie psychofizyczne, można obniżyć jego poziom za pomocą treningów relaksacyjnych. Dwa najbardziej znane i najlepiej zbadane to trening autogenny Schultza i progresywna relaksacja mięśni Jacobsena. Celem obu jest ukojenie układu nerwowego i osiągnięcie stanu relaksu, w którym ciało jest odprężone, a umysł wyciszony.

Osoby stosujące trening Schultza osiągają ten stan poprzez wykonywanie określonej sekwencji czynności - wywoływania uczucia ciężaru, ciepła, regulacji pracy serca, swobodnego oddychania, uczucia ciepła w okolicach splotu słonecznego i zimna na czole. Początkowo najlepiej korzystać z pomocy osoby, która poprowadzi trening, lub nagrań dostępnych w sieci. Z czasem ćwiczyć można samodzielnie.

Progresywna relaksacja mięśni prowadzi do odprężenia ciała dzięki naprzemiennemu napinaniu i rozluźnianiu mięśni wybranych partii ciała - zaczynając od stóp, na mięśniach czoła i gałek ocznych kończąc. Podobnie jak w przypadku treningu Schulza w sieci dostępne są nagrania z dokładnym instruktażem i muzyką relaksacyjną.

Treningi relaksacyjne. Ćwicz regularnie

Obie metody są skuteczne, pod warunkiem, że ćwiczy się regularnie, najlepiej codziennie. Początkowo instrukcje mogą wydawać się niejasne ("moje ramię jest ciężkie", "moje serce bije miarowo i powoli"), jednak nie należy się tym zniechęcać, ponieważ oba sposoby zostały pomyślane tak, by można było wykonywać je bez pomocy specjalistów. Trening autogenny i progresywna relaksacja mięśni są skuteczne w przypadku bezsenności, zaburzeń nerwicowych czy ataków paniki, jednak lista korzyści jest znacznie dłuższa i obejmuje m.in. obniżenie ciśnienia krwi, regulację układu hormonalnego, a nawet redukcję chronicznego bólu.

Problemy ze snem. Kiedy do specjalisty?

Warto pamiętać, że przewlekła bezsenność znacząco pogarsza codzienne funkcjonowanie, zwiększa ryzyko wystąpienia chorób układu krążenia i negatywnie wpływa na pracę układu nerwowego (problemy z pamięcią, koncentracją). Dlatego jeśli opisane wyżej metody, w połączeniu z odpowiednią higieną snu, nie przynoszą efektów, warto udać się do internisty lub psychiatry.

Źródła:

"Dlaczego zebry nie mają wrzodów? Psychofizjologia stresu" Robert M. Sapolsky

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7045300/#R167

CZYTAJ TAKŻE: 

Znowu nie mogłeś zasnąć? Być może zrobiłeś coś z tej listy

Metoda 4-7-8 pomoże ci zasnąć w minutę. Praktykuj co noc

Naukowcy biją na alarm. Tym może skutkować pięciogodzinny sen

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: bezsenność | problemy ze snem
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL