Jak rozpoznać zakrzepicę u dzieci?

​Zakrzepica to poważny, choć często lekceważony problem. Rzadziej niż u dorosłych, ale można się spotkać z nią również wśród dzieci.

​Zakrzepica to poważny, choć często lekceważony problem. Rzadziej niż u dorosłych, ale można się spotkać z nią również wśród dzieci.

Czym jest zakrzepica?

Zakrzepica to zaburzenia funkcji przepływu krwi. Wiedza o niej ciągle jest niewielka, choć jest ona trzecim najbardziej rozpowszechnionym schorzeniem układu krążenia. W żyłach głębokich tworzą się skrzepliny. Wypełniają one stopniowo wnętrze żyły, przez co krew nie może swobodnie przez nie przepływać. Co najbardziej niepokojące, odbywa się to wszystko bezobjawowo, choć umrzeć z powodu zakrzepicy można w kilka sekund.

Objawy zakrzepicy?

Skoro zakrzepica jest bezobjawowa, można zadawać sobie pytanie o sens wypatrywania objawów. A jednak pewne czynniki mogą nas uczulić na problem: nasilające się przy chodzeniu i staniu bóle, które mijają, gdy się znajdzie w stanie spoczynku, obrzęk w okolicy kostki, na całym podudziu lub nawet na udzie, skóra z tendencją do podwyższonej ciepłoty i zaczerwienienia, nadmiernie wypełnione żyły powierzchniowe, zasinienie skóry stóp i podudzi, gorączka oraz przyśpieszone tętno.

Reklama

Zakrzepica u dzieci - kiedy?

U dzieci zakrzepica jest najczęściej powikłaniem intensywnego leczenia (głównie zwraca się tu uwagę na zastosowanie cewnika). Częściej występuje u dziewcząt niż u chłopców. 

Niedobór antytrombiny, białka C i S oraz mutacje genetyczne to też elementy ryzyka. Do innych sprzyjających zakrzepicy objawów zalicza się zakażenia, wrodzone wady serca, urazy, zespół nerczycowy oraz toczeń rumieniowaty układowy. Ból zajętej przez zakrzepicę kończyny, pachwiny lub brzucha, obrzęk i czerwonawe lub fioletowe zabarwienie skóry - to czynniki alarmujące.

Leczenie zakrzepicy u dzieci

Jeżeli mamy do czynienia z zakrzepicą wywołaną przez użycie cewnika, należy go usunąć po 3-5 dniach leczenia przeciwzakrzepowego. Szczegóły leczenia, sposób jego zaawansowania, będą zależeć od sytuacji dziecka. Niemniej - zakrzepicę się leczy. Ważne: bezzwłocznie!



INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL