Rak trzustki - czy można się uchronić?
Rak trzustki jest bardzo groźnym nowotworem - kiedy pojawiają się objawy może być za późno na jego leczenie. Operacyjne usunięcia raka trzustki nie zawsze jest możliwe i pozostaje jedynie leczenie paliatywne.
Rak trzustki może długo rozwijać się bezobjawowo - szczególnie, kiedy guz umiejscowiony jest na trzonie i ogonie trzustki. Objawy w dużym stopniu zależą od umiejscowienia ogniska nowotworowego.
Najczęstsze obserwowane objawy taka trzustki to bóle brzucha, żółtaczka i powiększenie pęcherzyka żółciowego, a także nudności, wymioty, biegunki lub zaparcia, wzdęcia i odbijania, gorączka, anemia, utrata masy ciała, zakrzepowe zapalenie żył, również wyczuwalny guz w nadbrzuszu (okolice pępka).
Rak trzustki jest trudny do rozpoznania. Najczęściej potwierdza się jego obecność za pomocą diagnostyki obrazowej - USG, tomografii komputerowej, badań endoskopowych (EPCW), biopsji cienkoigłowej (BAC), laparoskopii z biopsją i ultrasonografii laparoskopowej, rezonansu magnetycznego (MRI).
Dość często przyczyny raka trzustki mają podłoże genetyczne. Wyróżniono także wiele innych czynników mogących mieć wpływ na powstanie tego nowotworu:
- palenie tytoniu
- cukrzyca
- przewlekłe zapalenie trzustki
- nadwaga i otyłość
- nadmierne spożywanie mięsa a także węglowodanów i tłuszczów pochodzenia zwierzęcego zawierających nasycone kwasy tłuszczowe
- częsty kontakt (np. w pracy) ze szkodliwymi substancjami chemicznymi.
Rak trzustki częściej atakuje osoby starsze, w wieku powyżej 60 lat, częściej także mężczyzn.
Profilaktycznie zaleca się regularne wykonywanie badań, w tym okresowe badania lekarskie (takie jak USG jamy brzusznej). Ponadto należy wprowadzić:
- wczesną skuteczną likwidację stanów zapalnych i kamieni w wątrobie oraz w trzustce
- zmianę stylu życia - więcej aktywności
- zmianę diety na zawierającą dużo błonnika, witaminę C i inne antyoksydanty, wielonienasycone kwasy tłuszczowe (zawarte w rybach i naturalnych olejach roślinnych).