Reklama

Rak trzustki - czy można się uchronić?

Rak trzustki jest bardzo groźnym nowotworem - kiedy pojawiają się objawy może być za późno na jego leczenie. Operacyjne usunięcia raka trzustki nie zawsze jest możliwe i pozostaje jedynie leczenie paliatywne.


Rak trzustki - objawy


Rak trzustki może długo rozwijać się bezobjawowo - szczególnie, kiedy guz umiejscowiony jest na trzonie i ogonie trzustki. Objawy w dużym stopniu zależą od umiejscowienia ogniska nowotworowego. Najczęstsze obserwowane objawy taka trzustki to bóle brzucha, żółtaczka i powiększenie pęcherzyka żółciowego, a także nudności, wymioty, biegunki lub zaparcia, wzdęcia i odbijania, gorączka, anemia, utrata masy ciała, zakrzepowe zapalenie żył, również wyczuwalny guz w nadbrzuszu (okolice pępka).

Rak trzustki - jak rozpoznać?


Rak trzustki jest trudny do rozpoznania. Najczęściej potwierdza się jego obecność za pomocą diagnostyki obrazowej - USG, tomografii  komputerowej, badań endoskopowych (EPCW), biopsji cienkoigłowej (BAC), laparoskopii z biopsją i ultrasonografii laparoskopowej, rezonansu magnetycznego (MRI).

Reklama

Rak trzustki - czy można się uchronić?


Dość często przyczyny raka trzustki mają podłoże genetyczne. Wyróżniono także wiele innych czynników mogących mieć wpływ na powstanie tego nowotworu:

- palenie tytoniu

- cukrzyca

- przewlekłe zapalenie trzustki

- nadwaga i otyłość

- nadmierne spożywanie mięsa a także węglowodanów i tłuszczów pochodzenia zwierzęcego zawierających nasycone kwasy tłuszczowe

- częsty kontakt (np. w pracy) ze szkodliwymi substancjami chemicznymi.

Rak trzustki częściej atakuje osoby starsze, w wieku powyżej 60 lat, częściej także mężczyzn.

Profilaktycznie zaleca się:

- okresowe badania lekarskie (w tym USG jamy brzusznej)

- wczesną skuteczną likwidację stanów zapalnych i kamieni w wątrobie oraz w trzustce

- zmianę stylu życia - więcej aktywności

- zmianę diety na zawierającą dużo błonnika, witaminę C i inne antyoksydanty, wielonienasycone kwasy tłuszczowe (zawarte w rybach i naturalnych olejach roślinnych).


INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Rekomendacje